Drienovský občasník roč. IV č. 3 z 15. 5. 2003

Jeden do nálady
Manželka sa pýta muža:
-Čo tak nadávaš v tej kúpeľni?
-Áále, britva nechce holiť.
-To snáď nie! Chceš povedať, že tvoje chlpy sú tvrdšie ako linoleum, čo som s ňou dnes rezala?
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
3. zasadnutie obecného zastupiteľstva sa konalo 30. apríla. Jeho podstatnou časťou bolo prečítanie obsiahlej správy audítorky z overenia ročnej účtovnej závierky za rok 2002, ktorá nevytkla spôsobu vedenia účtovníctva na obecnom úrade žiadne podstatné chyby a Rozbor hospodárenia a schválenie záverečného účtu za rok 2002. V skratke o tom v rozhovore hovorí vo svojej odpovedi na našu otázku pán starosta. V ďalšom bode programu sa diskutovalo na rôzne témy a zadávali sa úlohy pre prácu v komisiách. Všetky materiály zo zasadnutia si máte možnosť prečítať na obecnej tabuli.
 
 
Vybrali sme z Pamätnej knihy obce Drienov
Strana 10
Na základe udajov sčítania ľudu obec mala v r. 1900 250 domov 1390 obyvateľov a jej chotár merial 3501 kat. jutár, v čase k vojsku odvedení rukovali k 67čís. kráľ. pešiemu pluku k 9. IX. alebo 29. k domoobrancom (honvédom) rak. uhorskej armády.
V roku 1910 mala 276 domov a 1421 obyvateľov a to 660 mužov, 730 žien, z nich 1368 čslov prislušn. 13 maďar. 4 cudzinci, podľa náboženstva 1081 rkat 266 gr.kat. 1 evanj. 38 Židov.
Výsledky sčítania ľudu z 1. dec. 1930, uhrnom 1557 obyvateľov. 1397Čslov., Maďarov 13 Rusinov 6 Židov 7 cudzincov 23 inej 110. Rkat 1235 gkat. 289 evanj. 6 Židov 27.
Strana 13
V obci sa nachádzajú staré budovy, ktoré svojou starobilosťou zaslúžia, aby v kronike boly spomenuté a zvečnené. Z týchto vyníka kaštiel gr. Szechenya, ktorý obývaný bol zemepánmi, ba služel i pre cirkevné účele. V roku 1368 kaštieľ renovujú, ktorý sa nachádzal v hrade, čo najhlavnejšia budova v hrade obyvaná zemepámni. V XV. storočí drienovský hrad zanikol (Vypis z maďarskej monografie).
Neskoršie v tom kaštieli boli usadení i minoriti (Fratres minores). Na kaštieli i dnes (1935) viditeľný je cirkevný znak JHS. Miestnosti byvaly zariadené pre cirkevné učele. Na západnej strane kaštiela je malá miestnosť (klemba), ktorá pravdepodobne slúžila za odpýkanie trestov v rade minoritskom, sú tam veľké i menšie miestnosti, ktoré i dnes svedčia, že boly z hradu opravované, reštaurované pre cirkevné potreby. Za panovania Jozefa II. rad minoritov bol zrušený 1781, ktorí pravdepodobne odsťahovali sa do Poľska. Kaštieľ stavaný bol v slohu gotickom. Dnes je obývaný st. arend. Leom Schwartcom. Miestnosti používa na byty, v niektorých drží zrno. Na tom dvore stojí tiež v gotickom slohu budovaná stará budova a je obyvaná. Od západu budovu podpierajú piliry, ktoré zďaleka veľmi pekne vynikajú a okrašľujú čiastku obce.
Na jarku je veľmi starého pôvodu sypareň, v ktorej statkár drží obilie. Kostol a fara tiež sú veľmi starého pôvodu. "Tothova" monografia už r. 1331 o nich sa zmeňuje. V ďalšom mojom opise ešte zvlášť sa o nich zmením.
 
 
Pán starosta, na slovíčko!
* Veľa sa rozpráva o novom spôsobe účasti nezamestnaných na verejnoprospešných prácach. Je to už aktuálna záležitosť?
Národný úrad práce pre občanov vedených v evidencii nezamestnaných viac ako 3 mesiace pripravil "Program udržiavania pracovných návykov evidovaných nezamestnaných občanov formou vykonávania menších obecných služieb organizovaných obcou v roku 2003". Podľa tohto Programu vybraní nezamestnaní občania majú možnosť uzavrieť dohodu s Okresným úradom práce v Prešove a odpracovať 60 hodín v lehote 3 mesiacov tak, že v jednom mesiaci nezamestnaný odpracuje 5 dní po 4 hodiny bez finančnej odmeny. OÚP vyradí nezamestnaného z evidencie, ak bez vážnych dôvodov odmietne účasť na Programe alebo Program neukončí. V priebehu mesiacov mája a augusta bude tak môcť odpracovať 80 nezamestnaných, a to 10 v čase od 7,OO hod. do 11,OO hod. a 10 od 11,00hod. do 15,00 hod. Po túto dobu (3 mesiace) sa nezamestnaný nebude hlásiť na OÚP, nemusí predkladať potvrdenia o tom, že si hľadá prácu, ale je povinný pracovať v obci.
 
* Čo nové môžete povedať o výstavbe vodovodu a kanalizácie?
S výstavbou vodovodu a čističky odpadových vôd pre kanalizáciu obce sme začali v minulom roku a v prácach sa pokračuje aj teraz. Na ČOV sa dokončuje obvodové murivo a pripravuje sa zastrešenie budovy. Na dokončenie čističky vrátane technologického zariadenia žiadame peniaze od ministerstva životného prostredia. Na vodovode je vybudované prívodné potrubie medzi vodovodom Starina - Prešov a vodojemom. Vo výstavbe je zásobovacie potrubie od vodojemu po začiatok obce. Pripravovaná je rekonštrukcia vodojemu tak, aby prvý odber vody v obci bol ešte v tomto roku.
 
* Ako obec hospodárila v roku 2002 a aký je rozpočet pre tento rok?
Príjmy obce v roku 2002 vrátane dotácie štátu na čističku odpadových vôd boli vo výške 11 452 920,- Sk a výdavky 6 731 892,- Sk s prebytkom hospodárenia vo výške 2 207 784,- Sk. Štátna dotácia na úhradu faktúr za práce na čističke bola presunutá do roku 2003. Rozpočet obce na tento rok je zostavený v príjmoch a výdavkoch ako vyrovnaný v sume 18 366 000,- Sk. Súčasťou rozpočtu je aj financovanie základnej a materskej školy. Finančne nedoriešeným problémom sú prevádzkové náklady na školy, keď na celý rok bola obci určená dotácia iba vo výške 810 000,- Sk, z toho na 2. polrok 140 000,- Sk. Keďže je to neúnosne malá suma, v dohodovacom konaní požadujeme od štátu na zaplatenie plynu, elektrickej energie, poštovného, telefónov a iných najnutnejších nákladov ďalších 568 tisíc korún. Bez týchto peňazí bude aj v našej obci prevádzka škôl ohrozená.
 
 
Stručne
* Oznamujeme vám, že ohlásená májová zábava v Drienove sa z dôvodu nedostatočného počtu záujemcov neuskutoční. Ospravedlňujeme sa tým, ktorí si objednali lístky a odporúčame: Nenechajte sa znechutiť. Tešte sa na ďalšiu zábavu.
* V marci vyšlo prvé číslo Novín obce Lemešany Lemešanec. Tešíme sa, že sa v susednej obci vydali podobnou cestou ako my a že sa prostredníctvom novín dozvieme viac o ich radostiach a starostiach, aby sme sa lepšie spoznali. Pre začiatok sme si vypýtali dovolenie uverejniť článok Čo robíme naopak z úvodného čísla novín.
* Najbližší vývoz tuhého domového odpadu je naplánovaný na 19.máj a potom 4. a 25. jún 2003.
 
 
Niečo o včelách
Ako začať
Tak, ako pre chov dobytka je potrebná maštaľ, pre chov prasiat chlievik, pre chov včiel je potrebný úľ. Je pravdou, že to nie je iba debnička, ako sa mnohí domnievajú. To som si ako veci neznalý myslel aj ja. Po prečítaní odbornej literatúry som svoj názor rýchlo zmenil. Úľ, napríklad, musí mať určité tepelné vlastnosti, t.j. hrúbka stien úľov musí mať aspoň 6 cm. Takýto úľ sotva kúpite v obchode, ale dá sa vyhotoviť doma. Do vnútra úľa je potrebné vyrobiť rámčeky, natiahnuť medzistienky, ktoré sú vyhotovené z vosku. Keď už máme toto všetko pripravené, môžeme si od včelára zabezpečiť včelí roj a osadiť ho. Ak nám osadený roj neujde a začne pracovať, je všetko v poriadku a my sa môžeme tešiť z prvej úspešnej práce včelára. Ale, ak chceme včielkam pomôcť pri ich snažení, pridáme im aspoň 3 kg cukru, samozrejme rozpusteného vo vode. V prvom roku chovu včiel nemôžeme očakávať medový prínos. Až v ďalšom roku, pokiaľ včely dobre prezimujú, sa môžeme tešiť na odmenu za prácu v podobe sladkého medu.
To je stručne opísaný základ osadenia včiel. Pre začiatok je ešte dobré vedieť, že pri manipulácii so včelami sú potrebné pomôcky: najdôležitejšia je kukla - klobúk, potom dymok a vypáčadlo. Pre obsluhu včiel je dobré sa zoznámiť s dostupnou literatúrou a aj poradiť sa so skúsenejším včelárom.
Tento článok nie určený pre skúsených chovateľov včiel, ale ako informácia pre tých, ktorí sa rozhodnú posilniť staršiu rodinu včelárov. Keďže je táto záľuba na ústupe, a naopak, produkty včiel sú zdravé a veľmi žiadané, každý nový včelár je vítaný.
A.S.
 
Niečo o mede
Jarné kvetové, jarné lesné medy a medy malinové sú najsladšie, s vysokým obsahom voľných bielkovín a peľu, ľahkostráviteľné pre mladý organizmus, priaznivo pôsobiace pri stavoch nachladnutia. Vynikajúce sú pre prípravu krémového medu. Obsahom brazínov, lyzofínov priaznivo ovplyvňujúcich regeneráciu buniek pôsobia proti nádorovým ochoreniam a pre tieto vlastnosti sa odporúčajú starším užívateľom. (Včelár č. 12/2002)
 
 
Niečo o propolisových výrobkoch
Pri zápaloch ľadvín, močových ciest, žalúdka, žlčníka, prostaty, dýchacích ciest, vredoch žalúdka a dvanástnika, infekciách zažívacieho traktu, vysokom krvnom tlaku, chrípke, angíne, paradentóze a kožných problémoch sa odporúčajú tinktúry. Dávkovanie: do pohára vody 15-20 kvapiek 1 až 3 krát denne.
Na dezinfekciu ústnej dutiny sa používa propolisový spray s mentolom a eukalyptom.
Na ekzémy, popáleniny, bercove vredy, opary, pri masážach sa používa propolisová masť.
Pri chrípke a na posilnenie organizmu doporučujeme v ústach rozpustné tablety Propolex.
Tieto propolisové výrobky si môžete objednať u dovozcu: Vladimír Janták, Nábrežná 994/8-4, 017 01 Považská Bystrica, tel./fax: 42/432 77 59, mobil: 0907 213 890, 0908 566 245 (Včelár č. 3/2003)
 
 
Čo robíme naopak
Stav životného prostredia na Slovensku, ako aj v celosvetovom meradle sa vplyvom priemyselného (a nepremysleného) rozvoja neustále zhoršuje hlavne exhaláciou tisícov nových chemických zlúčením, ktoré sa v doterajšej histórii vývoja života na Zemi nevyskytovali a pre živé organizmy sú neznáme. Tieto sa nevedia s nimi vysporiadať. To má priamy následok na zhoršovanie zdravia obyvateľstva (prudký nárast nádorových ochorení, alergií atď.)
Vyspelé krajiny v snahe predísť devastácii našej rodnej planéty - Zeme a uchovať ju v takom stave, aby aj generácie, ktoré prídu po nás, mali šancu dôstojne a šťastne žiť, vytvárajú tzv. "stratégiu trvale udržateľného rozvoja", ktorej podstatou je regulovať priemyselný rozvoj tak, aby nedošlo k nenávratnému zničeniu prírodných zdrojov a tým aj života. Často sa príroda devastuje za vidinou krátkodobého zisku jednotlivcov. Pre spoločnosť však nie je ziskom, ak náklady na obnovu životných zdrojov (pôdy, vody, ovzdušia) mnohonásobne prevyšujú zisk z "podnikania", alebo ak dokonca už uvedenie do pôvodného stavu nie je možné. A práve takéto sú dioxíny.
Spôsobov, ktorými dochádza ľudskou činnosťou k ničeniu životného prostredia a rôznorodosti životných foriem je veľa, dnes si čiastočne priblížime problém odpadov produkovaných v domácnostiach.
Mnohí (najmä starší spoluobčania) v mylnej predstave, že "pomôžu" prírode, spaľujú doma všetko, čo horí: pneumatiky, plasty, PVC, farby, lieky, lepenky, atď., a tým nielenže do životného prostredia dostávajú jedy (ktoré po nadýchnutí kolujú v našej krvi), ale ničia aj hodnotné suroviny, ktoré je dnes možné spracovať. Argumentácie, s akými som sa mal možnosť stretnúť sú typu: "Ja to tak robím stále a tu som. Nič sa mi nestalo." "V spaľovni to i tak spaľujú." "Nevieš, od čoho priberáš." Svedčí to o podceňovaní problému a neinformovanosti na úrovni dnešných poznatkov. V spaľovniach sa síce časť plastov spaľuje, ale pri vysokých teplotách a za využitia filtrov a napriek týmto opatreniam je okolie spaľovní zamorené a priľahlé obce protestujú a žiadajú od štátu odškodnenie.
Vedecké výskumy potvrdili, že dioxíny, ktoré vznikajú pri spaľovaní plastov (umelé fľaše, papierové obaly nápojov - mlieko, džúsy, ktoré sú vo vnútri potiahnuté plastovou fóliou, plastové hračky, tašky a pod.) sú vysoko karcinogénne (rakovinotvorné) látky, ktoré sa hromadia v živých organizmoch, do ktorých sa dostávajú pľúcami, kožou a tráviacim traktom. Ich nebezpečnosť je hlavne v tom, že sa nerozkladajú a zotrvávajú v životnom prostredí (pôde, vode, rastlinách, živočíchoch a človeku) trvale.
V ľudskom tele sú uložené napr. v tukovom tkanive, kde prenikajú do buniek a ich spolupôsobením s inými látkami (ťažké kovy, dusitany) sa tieto "zvrhnú" na rakovinové. Každý, kto spaľuje plasty, zamoruje seba a svoje okolie týmito časovanými bombami.
Okrem uvedeného, len nedávno bolo preukázané, že z niektorých plastov sa uvoľňujú látky, ktoré majú na svedomí neplodnosť, ktorá u nás postihuje už tretinu mladých párov.
Upozorňujeme občanov, že za spaľovanie domového odpadu je možné nedisciplinovaným jedincom udeliť vysoké pokuty, resp. žiadať náhradu spôsobených škôd. Obdobne je to aj za vývoz smetí na neorganizované ("čierne") skládky.
Jeden môj známy, Slovák žijúci 20 rokov v Rakúsku, sa mi posťažoval, že sa často veľmi hanbí za Slovákov, keď cestuje služobne po Slovensku a všade vietor rozfukuje odpadky (ba aj cez hranicu do Rakúska). Jeho rakúski priatelia nedokážu pochopiť, ako sa môžu ľudia tak bezohľadne správať voči prírode a sebe samým.
Vážení Lemešanci, chráňme si svoju obec, myslime na dôstojnú a šťastnú budúcnosť našich detí!
Prevzaté z Lemešanca, ročník I, č. 1/2003, Ibn
 
 
Krátka informácia o novej knihe
Albín Korem : Ghana, Ghančania a ja -vydala Matica slovenská
Úryvok: "A tu zrazu po kľukatom chodníčku som videl prichádzať mladé chlapča, takmer živú mŕtvolu. Bol strašne podvyživený, že nevládal ani len hlavu držať vzpriamene. Tak mu ležala na ľavom pleci. Zdvihol ju, iba keď hovoril, a potom si ju opäť položil na plece. Chlapec chcel, aby sme mu dali nejaké jedlo, ale ja som nemal už ani len omrvinku pre tento živý obraz ľudskej tragédie."
Ing. Albín Korem, rodák z Drienova, pôsobil v Ghane ako poľnohospodársky poradca ministra poľnohospodárstva a učiteľ.
 
 
IV. chrámový koncert
V nedeľu 27. apríla 2003 sme mali možnosť započúvať sa do tónov vážnej hudby v našom rím.-kat. kostole, kde už po štvrtý krát učitelia a žiaci ZUŠ J. Poschla pripravili pre nás pekný hudobný program.
Na úvod koncertu zaznel žalm č. 98: Spievajte Pánovi pieseň novú, ktorú zaspievala pani učiteľka Mgr. Zuzana Balíková so žiakmi ZŠ a ZUŠ v Drienove. Druhým číslom bola Pastorela Cdur od F.X. Brixiho, ktorú nám na organe veľmi pekne zahral náš nádejný žiak Matúš Pavlík.
V podaní Filipa Krišša sme si vypočuli dve skladby pre akordeón: Zlý vlk a sedem prasiatok od Manuela a Twist. Skladby J.S.Bacha Chorálovú predohru Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ a prelúdium a fúgu C dur nám zahrala Milada Trojčáková, organistka z Košíc a zároveň žiačka 2. ročníka 2. stupňa našej školy.
Rondo od neznámeho autora na zobcovej flaute v podaní Štefana Marcina krásne vyniklo vo výbornej akustike nášho chrámu. Miroslav Humeňaj, laureát Celoslovenskej prehliadky organistov v Dudinciach, nám zahral 2. časť koncertu D mol od J.S.Bacha a Verset od V. Petraliho. Po krásnych organových skladbách zaznela sólová flauta so skladbou C. Debussyho Syrinx, ktorú predniesla Katarína Baluchová. Ďalším hosťom programu bola študentka 3. ročníka Konzervatória v Košiciach Andrea Nemcová, ktorá nám zaspievala prekrásnu skladbu C. Francka: Panis angelikus. Za svoje vystúpenie bola ocenená dvojnásobným potleskom.
Druhú časť koncertu vyplnil program Mládežníckeho sláčikového orchestra J. Poschla, pod vedením dirigentky p. uč. Anity Mirossayovej. Skladby, ktoré sme si vypočuli boli dôsledne vypracované po stránke súhry, rytmu, muzikality i výrazu. Efektne zazneli vo výbornej akustike kostola.
Mimoriadnu pozornosť si zaslúži druhá skladba od G.Ph.Telemena: Koncert B dur pre zobcovú flautu, kde sólo hrala dvanásťročná Nikolka Berčíková, absolútna víťazka celoslovenskej súťaže. Jej hra vyniká mimoriadnou muzikalitou, rytmickou presnosťou a lahodným spevným tónom.
Mládežnícky sláčikový orchester pôsobí už desať rokov. Zúčastňuje sa na rôznych súťažiach a festivaloch nielen v našej vlasti, ale aj v zahraničí. Minulý rok získal druhé miesto na Medzinárodnom festivale v Belgicku. Tri dni po našom koncerte cestoval opäť na festival, odkiaľ si priniesol prvú cenu. Celému orchestru a zvlášť jeho dirigentke srdečne blahoželáme.
Všetkých účinkujúcim a ich pedagógom, tiež všetkým organizátorom a zvlášť rodičom ďakujeme za ochotnú a obetavú pomoc. Vďaka všetkým, ktorí svojou hojnou účasťou prejavili záujem a podporili kultúrny hudobný život v našej obci. Veríme, že sa o rok budeme môcť opäť stretnúť na podobnom podujatí.
Zuzana Marcinová
 
 
Koncert, čo rozohrial srdcia
Jemné kvapky dažďa nežne kropili sviežu zeleň a drobné kvietky, čo opatrne rozvíjali krehké lístočky na tento svet...
27. apríl - nedeľa po Veľkej noci- Drienovu priniesla nádherný kultúrny zážitok v podobe koncertu. Tí, ktorí v tento deň nepodľahli čaru pohodlia na gauči a vybrali sa v daždivý svieži deň do rím.- kat. kostola, určite neoľutovali. O 16,oo hod. už bol do posledného miestečka plný nadšených divákov, ktorí sa tešili na očarujúce tóny hudby.
Prvé zazneli jemné hlásky našich detí, ktoré si zjednotili srdiečka v spoločnom žalme. Potom sa už naplno rozozvučal organ. Chvíľami znel ako jemné pohladenie, inokedy burácal silou hromov. Organovú hudbu jednoduchým spôsobom pretkávali zvuky akordeónu, flauty, operného hlasu...bolo to prekrásne!
V druhej časti koncertu vystúpil sláčikový orchester a nenechal duše pokojné. Podmanivá hudba si získala srdcia Drienovčanov a mnohé oči sa ligotali nielen slzami, ale aj šťastím a radosťou.
Dojatí sme vychádzali z chrámu...a taktiež vďační, že sme mohli okúsiť krásu vážnej hudby. Vďaka patrí najmä pani učiteľke Marcinovej, ktorá bola hlavnou iniciátorkou tohto zážitku, ktorý nás určite nenechal ľahostajných ani voči umeleckému vzdelaniu detí. A to je naozaj podstatné.
Janka Šišková - Sabolová
 
 
Drienovský vrabec 2003
Týždeň pred sviatkami sa zišla v tunajšej škole pestrá spoločnosť ľudí, venujúcich voľný čas krásnemu a náročnému koníčku - plastikovému modelárstvu. Príjemné a poučné popoludnie strávili modelári prehliadkou deväťdesiatky súťažných modelov a desiatok špičkových nesúťažných modelov, ktoré doniesli so sebou starší modelári z celého východného Slovenska. Okrem toho si "zalietali" na počítačových leteckých simulátoroch, sledovali leteckú videoprojekciu, oboznámili sa s výrobou foriem a polyuretánových súčiastok. A hlavne netrpezlivo čakali na výsledok hodnotenia rozhodcami ( M. Mižák, R. Szentandrasi, J. Bačista), ktorí ťažkú úlohu zvládli perfektne. Čakanie mladým modelárom spríjemnil aj "bufet", ktorý pre nich pripravili členky kultúrnej komisie - kvalitné a chutné domáce koláče na tanieroch dlho nevydržali.
Po vyše štyroch hodinách boli vyhlásené výsledky v ôsmych kategóriách:
Tričko s logom za najlepší model získal D. Očenáš (9 r.) za prekrásny model lietadla z 2. sv. vojny.
Najväčším prekvapením pre starších modelárov bola súťaž tzv. "polystyreňákov" - modelov vyrezaných a vytvarovaných z bežného polystyrénu. Pri súčasných cenách stavebníc, farieb, štetcov a doplnkov elegantného riešenia , ako vyplniť voľný čas deťúrencom.
No, a komu patrí poďakovanie?
Za ceny do súťaže p. Denisovi Gehinovi, chlapcom z KPM Prešov, p. MUDr. Drábikovi, p. Ivančovi, p. Porvažníkovi z firmy AJAX, predajni ANIČKA - model. Potreby Prešov, kultúrnej komisii pri OcÚ a samotnému OcÚ na čele s p. starostom, a, samozrejme, p. Ing. Gimerskej za cenu pre najlepšieho modelára.
Vďaka všetkým dobrým ľuďom (modelári z okolice si veľmi pochvaľovali priateľské a príjemné ovzdušie - prídu znova!) za prekrásnu akciu pre naše deti. Takže, Drienovský vrabec sa šťastne odpútal od zeme a o rok ho tu máme, dúfam, zasa.
Výsledky:
1.Diorámy - 1. 72 - Me-262 B/Marcin, 2. 51 IL-10/K. Očenáš, 3. 53 LETOV/Kovalický
2.Papierové - 1. Katedrála 4/Gomulec, 2. LETOV 63/Očenáš, 3. TATRA 8/Kuruc
3.Polystyrénové - 1. Peugeot 82/Murajda, 2. Loď 3/Jurek, 3. Ponorka + lietadlová loď 68+67/Straka
4.Ostatné - 1. Tank 83/M. Tomko, 2. NATO Boing 73/Krišš, 3. Stealt 41/Gimerský
5.Vrtuľníky - 1. CH - 19 17/Semančík, 2. Linx 28/Kovalický, 3. Medikoptér 29/Jurčík M.
6.Lietadlá 1:48 - 1. F - 16 64/Mrúz M., 2. New Port 1/Szentandrási, 3. Fw-190A8 43/Gimerský
7.1:72 Vrtuľové - 1. Me-108 86/M.Tomko, 2. P-38 87/Korem, 3. I-16 55/D. Očenáš
8.1:72 Prúdové - 1. Su-34 19/Marcin F., 2. Me-262 61/D.Očenáš, 3. F-86 19/Semančík
NAJ MODEL - Me-262 A 172/REVELL/D. Očenáš - získal titul Drienovský vrabec 2003.
 
 
Spoločenská kronika Drienova 2003
Novonarodení Drienovčania:
Erik Stanek, Mlynská 7, (22.3.2003)
Samuel Klajber, Kvetná 31, (27.3.2003)
Patrik Balog, Pod Dvorom 19, (30.3.2003)
Matej Rojček, Žižkova 31, (2.4.2003)
Andrej Lendel, Kvetná 1, (11.4.2003)
Vitajte medzi nami!
 
Sobáš:
Martin Menceľ, Čižatice 91
Patrícia Guľašová, Drienov, Mierová 8
Blahoželáme!
 
Večná im pamiatka
Navždy sme sa rozlúčili s
Alžbetou Gáborovou, ul. Mlynská 29, 78-ročnou
 
 
Právne okienko
Dnes pokračujeme v téme, ktorú sme začali rozoberať v predchádzajúcom čísle - priestupkami.
Policajný orgán pri objasňovaní priestupku je oprávnený: vyzvať osobu na vydanie veci, dôležitej pre šetrenú vec, vec, ktorú možno vyhlásiť za prepadnutú alebo zhabanú a ktorú má vyzvaná osoba u seba, odňať vec osobe, ktorá vec na výzvu nevydala, povoliť nazretie do priestupkového spisu osobám, ktoré preukážu odôvodnenosť svojej požiadavky ale tak, aby nedošlo k zneužitiu osobných údajov osôb uvedených v priestupkovom spise, uložiť účastníkom konania, aby vydali listinu potrebnú na vykonanie dôkazov, je oprávnený vykonať obhliadku, predvolať osobu, aby podala vysvetlenie k priestupku, predviesť účastníka konania o priestupku alebo svedka, ak sa tento bezdôvodne na predvolanie nedostavil, pribrať do konania znalca alebo tlmočníka a ďalšie úkony.
Útvary Policajného zboru a správne orgány prejednávajú priestupky: a/ v blokovom konaní, b/ v rozkaznom konaní, c/ ústnym pojednávaním a vydaním rozhodnutia.
Za priestupok možno uložiť pokutu v blokovom konaní, ak je spoľahlivo zistený, nestačí dohováranie, ak obvinený z priestupku je ochotný pokutu zaplatiť. Proti uloženiu pokuty v blokovom konaní nie je možné sa odvolať.
Ak je nepochybné, že obvinený z priestupku sa priestupku dopustil a vec nebola vybavená v blokovom konaní, policajt alebo správny orgán môže bez ďalšieho konania o priestupku vydať rozkaz o uložení sankcie za priestupok.
Policajt na úrovni obvodu môže prejednať v rozkaznom konaní len priestupky spáchané porušením Všeobecne záväzných právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za ktoré možno uložiť pokutu len do 2000 Sk.
Ústne pojednávanie priestupku sa vykonáva vtedy, ak priestupok nebol prejednaný v blokovom alebo rozkaznom konaní.
Policajt, resp. správny orgán na začiatku pojednávania oznámi obvinenému, z akého priestupku je obvinený a oboznámi ho s jeho právami. Obvinený si má právo zvoliť advokáta alebo zástupcu, pričom musí doručiť policajtovi, resp. správnemu orgánu splnomocnenie.
Obvinený z priestupku má právo sa vyjadriť ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu a uvádzať dôkazy, ktoré jeho vinu oslabujú, alebo ju priamo vyvracajú.
Prejednať priestupok možno aj za neprítomnosti obvineného, a to len vtedy, ak bol riadne predvolaný a odmietol sa dostaviť, alebo sa nedostavil na ústne pojednávanie bez náležitého ospravedlnenia alebo bez dôležitého dôvodu.
Proti rozhodnutiu o priestupku sa môže odvolať v plnom rozsahu len obvinený z priestupku , a ak ide o mladistvého, v jeho prospech aj jeho zákonný zástupca a orgán starostlivosti o dieťa. Poškodený sa môže odvolať len vo veci náhrady škody. Vlastník zhabanej veci sa môže odvolať len proti časti rozhodnutia, v ktorej sa vyslovuje zhabanie veci. Včas podané odvolanie proti rozhodnutiu o priestupku má odkladný účinok, ktorý nemožno vylúčiť.
Občanovi, ktorý bol uznaný vinným z priestupku, ako aj navrhovateľovi, ak bolo konanie začaté na jeho návrh zastavené, uloží sa povinnosť uhradiť štátu trovy spojené s prejednaním priestupku. Trovy konania sa uhradzujú paušálnou sumou, ktoré stanoví ministerstvo vnútra a tie v súčasnosti sú: prejednanie priestupku vo výške 150,- Sk, ak bol do konania pribratý znalec vo výške 350,-Sk, ak bol pribratý znalec z odboru psychiatrie paušálnou sumou vo výške 500,-Sk.
Tak, to bola nevyhnutná všeobecná časť o priestupkoch. V nasledujúcom čísle už budeme konkrétnejší.
JUDr. L.V.
 
 
Večerný beh Drienovom
V predvečer Dňa víťazstva nad fašizmom sa vyše stovky malých a mladých bežkýň a bežcov postupne postavilo na štartovaciu čiaru Večerného behu Drienovom. Mnohí už počas poslednej tretiny hokejového zápasu na majstrovstvách sveta netrpezlivo vyčkávali na odštartovanie prvého behu. O samotnom behu nám čo-to napísali deti. My len chceme poďakovať za pomoc policajtom z drienovského oddelenia PZ a najmä pani Ing. Gimerskej a firme MOLDOM za krásnu potlač na tričká pre víťazov všetkých kategórií.
A teraz poďakovanie od detí - môže byť krajšie?
Marek Gorej: Na beh som sa dobre a starostlivo pripravil. Beh sa začal presne o 6,00. Keď sme vyštartovali, vybehol som prvý, ale došiel som do cieľa ako siedmy. Mám na beh veľké spomienky. Po behu bola vatra...
Daniel Dudek: Beh bol únavný a ťažký, trať bola dlhá 1000 m. boleli ma nohy, ale behal som ďalej. Konečne som prešiel cieľ ako predposledný. Dostal som lízatko. Nevadilo mi, že som nebol prvý. Dávali nám piť zadarmo. Keď sme všetci dobehali, išli sme na vatru a tam sme sa vyšantili. Bolo to úžasné.
Silvia Fialková: Mne sa beh veľmi páčil. Ujo Očenáš nás sfotil, potom zapískal, aby sme vyštartovali. Behali sme dlhú cestu na ulici Záhradnej. Nedúfala som, že vyhrám a napriek tomu som vyhrala. Teta mi odovzdala tričko a ujo diplom.
Julka Matejová: Mne sa beh veľmi páčil. Keď sme prišli ku cieľu, išli ďalší školáci. Rozdávali nám lízatká. Potom hodnotili miesta. Ja som bola štvrtá. Potom sme išli na vatru. Zapálili vatru a veľmi pekne horela. Hrali sme sa tam a šantili. Pre mňa to bol pekný deň, hoci som nevyhrala, ale i tak som sa dobre a pekne hrala.
Výsledky:
1.- 2. ročník dievčatá: 1. Mirka Mrúzová, 2. Iveta Žigová, 3. Andrea Semančíková
chlapci: 1. Martin Kolenič, 2. Jakub Korem, 3. Michal Straka
3.- 4. ročník dievčatá: 1. Silvia Fialková, 2. Silvia Kalitová, 3. Ľudka Kostelníková
chlapci: 1. Kristián Havrila, 2. Kristián Očenáš, 3. Patrik Tomečko
5.- 6. ročník dievčatá: 1. Veronika Fogarášová, 2. Veronika Červenická, 3. Denisa Chyláková
chlapci: 1. Rastislav Staňo, 2. Marek Matej, 3. Tomáš Tomko
7.- 8. ročník dievčatá: 1. Mária Hricková, 2. Mirka Fogarášová, 3. Lucia Mižáková
chlapci: 1. Patrik Fedor, 2. Jakub Engler, 3. Vladimír Kalita
Len 6 odvážlivcov nastúpilo na štart v kategórii Muži od 15 do 150 rokov. Výsledky:
1. Dominik Očenáš, 2. Ján Jurek, 3. Jozef Varga
 
Do pekného podujatia sa však "vlúdila" jedna chybička krásy - nemenovaný žiak sa snažil podvodom dohnať zameškané a zviezol sa časť trate na bicykli. Ešte dobre, že sa mu na to prišlo a bol diskvalifikovaný. Inak by sa možno nebol hanbil prevziať druhú cenu. Tak to teda nie!
Mgr. Peter Illiáš
 
 
Základná škola Drienov informuje a ponúka
Ako sme nelenili
1.V marci navštívili žiaci 6. ročníka planetárium v Prešove.
2.Siedmačka Dominika Ščepitová sa zúčastnila okresného kola matematickej olympiády. Výsledok čakáme.
3.V apríli sme si mali možnosť v priestoroch školy pozrieť výstavu plagátov ku Dňu Zeme.
4.30. apríla sa oneskorene, ale predsa, konal karneval.
5.Vydali sme nové číslo školského časopisu Drienka.
6.Žiaci ZŠ opäť raz ukázali svoju jazykovú "zručnosť" a rečnícky talent. V školskom kole Hviezdoslavovho Kubína , ktorého sa v bohatom počte zúčastnili nadaní recitátori všetkých ročníkov, uspeli , a teda zároveň postúpili do okresného kola dve žiačky: Ľ. Kostelníková (4. roč.) a A. Kucková (5. roč.). Rovnako ako po iné roky, aj tento rok získala naša ZŠ pri celkovom počte 30 škôl pekné 2. (Ľ. Kostelníková) a 3. (A. Kucková) miesto.
7.Je utorok 29. apríla okolo 9,00 hod. ráno a na trávnik drienovského ihriska vybehli 4 futbalové družstvá. Starší a mladší žiaci z Drienova, Petrovian, Lemešian , Kendíc , Šarišských Bohdanoviec a Tuhrinej nastúpili na turnaj v malom futbale. Zápasilo sa na dvoch ihriskách; šport, bojovnosť, majstrovstvo i sila kolektívov a radosť z hry víťazili. Športová šťastena, ktorá ale praje len tým, ktorí sa sami usilujú, stála po boku Drienova - potešilo nielen teplé počasie, ale aj pekné výsledky. Mladší žiaci sa umiestnili na 3. mieste a starší postúpili do vyššieho kola. Škola i obec opäť raz zažili chvíľku hrdosti. Turnaj spoluorganizovala ZŠ v Drienove za podpory OcÚ, organizačno-technickú prípravu zabezpečilo vedenie školy a odbornú prípravu drienovských družstiev mladších i starších žiakov viedli tréneri páni Mondok a Očenáš. Bol to malý futbalový sviatok.
 
POZVÁNKA
Riaditeľstvo ZŠ srdečne pozýva všetky mamy a otcov na školský program pri príležitosti Dňa matiek, ktorý sa uskutoční dňa 29. mája 2003 o 17,00 hod v budove školy.
Nebude chýbať ani tradičný trh spojený s predajom výrobkov šikovných rúk žiakov za dobrovoľný príspevok.
Riaditeľka ZŠ
 
 
Víťaz Veľkonočného turnaja v šachu - Jozef Varga
V dňoch 11. až 13. apríla 2003 sa v zasadačke OcÚ Drienov uskutočnil Veľkonočný turnaj v šachu jednotlivcov. Jeho víťazom sa stal Jozef Varga. Druhé a tretie miesto obsadili hráči Markobu Prešov Kall a Sremaňák. Na štvrtom mieste skončila Daniela Petrigáčová, ktorá 12. apríla oslávila svoje 14. narodeniny. Vydarené podujatie ukončil svojim príhovorom starosta obce a Danke odovzdal medovníkové srdce, ktoré pre oslávenkyňu upiekol pán Jozef Jurek - častý sponzor podobných podujatí.
Tomuto turnaju predchádzal 6. apríla dôležitý zápas našich reprezentantov s veľmi silným súperom 3. ligy Sláviou Prešov, v ktorom ho prekvapujúco porazili v pomere 5 : 3 a zabezpečili si tak v tabuľke veľmi pekné umiestnenie, keď predstihli aj také silné družstvá, aké sú Slávia Prešov, Markob Prešov a Spoje Košice. O tento úspech sa najviac pričinili Mikuláš Gaži, Jozef Varga, Pavol Sosa a Ján Fecko.
 
19. apríla zohrali žiaci Základnej školy Drienov Veľkonočný turnaj tried o putovný pohár trojčlenných družstiev pre rok 2003. Víťazom turnaja sa stalo družstvo 6. ročníka v zložení Sosa, Kuruc, Fogarašová. Na druhom mieste skončili žiaci 7. ročníka - Fecko, Očenášová, Straka. Na treťom mieste s rovnakým počtom bodov skončili žiaci 5. a 4. ročníka v zložení - 5. ročník: Tomko, Valečková, Krišš, 4. ročník: Očenáš, Demek, Kostelníková.
Šach je spoločenská hra, ktorá podporuje prirodzenú hravosť a súťaživosť. Aktivizuje tvorivosť, rozvíja logické myslenie, pamäť, vedie k vzájomnej úcte, pracovitosti a vytrvalosti. Dosť dobrých vlastností na to, aby sme sa snažili rozvíjať ich vo svojich deťoch. Títo žiaci naviac ešte sympatickým spôsobom šíria dobré meno svojej školy a obce.
 
Vedeli ste to?
Garri Kasparov sa už vyše 15 rokov považuje za najlepšieho hráča planéty. V roku 1990 pokoril ako prvý hráč šachovej histórie magickú hranicu 2800 ELO bodov a v rokoch 1981 až 1991 získal prívlastok neporaziteľného šachistu, keď vyhral každý turnaj , na ktorom sa zúčastnil. So šachistami súperí Kasparov rád, no verí, že jeho duel s počítačom je dôležitý pre šach i celé ľudstvo: "Mám totiž možnosť dokázať, že sa ľudia v konfrontácii so superšpičkovou technikou nemusia cítiť beznádejní."
Ján Fecko
 
 
Jarné potešenie
Aj keď alergici si o tom iste myslia svoje, žijeme práve v najkrajšom ročnom období. Pestrosť a sviežosť jarných záhrad a záhonov nedokáže nič prekonať. Len čo sa zem začne zbavovať snehu, už sa nám začnú dávať do pozornosti kvietky snežienok a krókusov, a potom v rýchlom slede za sebou narcisy, hyacinty, tulipány a kosatce a pomedzi to všakovaké drobné tzv. skalničky. Aby sme sa mohli tešiť na túto nádheru každý rok, naučme sa čosi o ich pestovaní.
Väčšina týchto kvetov patrí medzi cibuľoviny. Vyžadujú si zväčša zvetranú hlinito-piesočnatú priepustnú pôdu. Neznášajú priame hnojenie maštaľným hnojom. Majú rady slnečné miesta, ale tie, ktoré kvitnú do polovice mája sa môžu sadiť aj pod opadavé dreviny, ktoré dovtedy ešte nemajú listy.
Veľké cibule tulipánov, narcisov a ľalií sadíme asi 12 cm hlboko do zeme. Najhlbšie sa vysádzajú cibule hyacintov a korunky kráľovskej - až 15 cm. Drobné cibuľky sadíme plytšie.
Väčšina druhov cibuľovín sa musí vysádzať skoro na jeseň. Optimálny termín vysádzania, napr. tulipánov, je od polovice septembra do polovice októbra, nie neskôr, lebo by sa nestihli dobre zakoreniť. Najskôr treba vysádzať narcisy a snežienky, lebo na zakorenenie potrebujú vyššiu teplotu. V dlhšie trvajúcom období sucha je vhodné cibule zaliať.
Keď sa cibuľovinám na okrasnom záhone dobre darí, utvárajú po niekoľkých rokoch veľké kopy cibúľ, či hľúz, a tým pádom sa obmedzuje ich kvitnutie. Je potrebné ich presadiť. Zo záhonu by sme ich mali vykopať v období, keď zožltnú nadzemné časti rastlín a zaťahujú sa do zeme. Pri druhoch kvitnúcich na jar to býva asi o 6 týždňov po odkvitnutí. Počas odkvitania však pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety. Asi o týždeň - dva po zbere sa cibule očistia a do novej výsadby sa uložia na nejakom vzdušnom a pritom zatienenom mieste.
Hľuzy kosatcov trpievajú hubovými chorobami. Keďže zárodky tejto choroby zostávajú v pôde, odporúča sa hľuzy kosatcov každoročne zberať, po usušení moriť v roztoku formalínu a striedať miesto výsadby.
Každé potešenie niečo stojí. Ani jarná nádhera sa nekoná sama od seba. Tí čo sa vedia o ňu postarať si zaslúžia vďaku nás všetkých, lebo naše oko sa vie potešiť aj krásou cudzej záhradky.
Podľa odbornej literatúry spracovala Helena Vancová
 
 
Zaujímavosti o jedlách a nápojoch
Bubliny v šampanskom, dutina v makarónoch, riasy v zmrzline - na každom z jedál a nápojov, ktoré konzumujeme, je okrem výživnej hodnoty ešte čosi pozoruhodné a jedinečné.
 
Ako sa do likérovej fľaše dostane zrelá hruška
V predajni s alkoholom nás upútala jedna vec - v čírom alkohole vo vnútri fľaše je zrelá hruška aj so stopkou. Ako sa do nej dostala? Odliali fľašu okolo hrušky? Zlepili ju z dvoch častí? Zväčšil niekto scvrknutú hrušku nejakou modernou technológiou? Nič z toho nie je pravda. Hruška začala rásť niekedy v máji a jej priemer bol vtedy necelých 20 mm. Ovocinár vtedy očistil plod a vložil do fľaše obrátenej hore dnom. Fľašu upevnil do sieťky a priviazal k haluzi. Plod vo fľaši pokojne rástol a zrel, až v septembri ovocinár fľašu odviazal a zrelý plod opatrne uvoľnil. Fľašu s hruškou umyl a naplnil alkoholom. Zázrak bol dokonaný.
Ako sa plnia olivy
Táto lahôdka sa zväčša odkôstkuje a plní strojovo. Z olív poukladaných na bežiacom páse sa strojom podobným zubnej vŕtačke automaticky odstránia kôstky a pomocou trysky sa vyvŕtaná diera plní napr. pastou z červeného korenia. Najlepšie druhy plnených olív (plnené sardelami, sekanými mandľami, plnkou z orechov) sa odkôstkovávajú ručne lyžičkou a ručne sa aj plnia. Stroje na plnenie olív spracujú až 1800 olív za minútu. Ručne sa olivy plnia predovšetkým v Portugalsku a priemerne sa tak naplní 18 olív za minútu. Pred plnením sa olivy namáčajú v roztoku hydroxidu (lúhu) sodného, ktorý trochu zmierni ich horkú chuť. Potom sa opláchnu vodou a na neutralizáciu zvyšného lúhu sa ponoria do slanej vody a kyseliny mliečnej. Počas namáčania sa nechajú kvasiť, aby sa podporil rast neškodných baktérií a olivy tak dostávajú charakteristickú chuť a pevnosť.
Ako sa robí dutina v makarónoch
Špagety, duté makaróny, ploché rezance tagliatelli - všetky tieto výrobky majú spoločný taliansky názov pre cestoviny - "pasta". Vyrábajú sa z hrubo pomletej pšeničnej múky - krupice, zamiešanej s vodou na tuhé cesto. Vieme , ako sa robia rezance, ak sa cesto pretlačí cez jednoduchý lis s dierkami, vzniknú špagety, ale makaróny s dierou vo vnútri? Nuž takto. Cesto sa pretláča cez raznicu - plochu s dierkami potrebného tvaru. Tvar cestovín závisí od tvaru jej otvorov. Okrúhle sú na špagety, hviezdicovité na hviezdičky. Raznice na výrobu makarónov sú zložitejšie. Majú pevný stred a od neho sa ku krajom rozbiehajú tenké vlákna. Pretlačením lepkavého cesta cez raznicu pod vysokým tlakom sa vytvorí väčší otvor uprostred a medzery po vláknach sa po prechode cez raznicu spoja.
Ako sa do keksov dostanú kúsky čokolády
Keksíky s kúskami čokolády sa pečú pri teplote 175 - 200 stupňov Celzia a tá sa napriek tomu neroztečie. Ako je to možné?
Cesto na keksy sa pripraví zmiesením tuku, cukru a vajec s múkou a čokoláda (zmes kakaa, cukru, sušeného mlieka a kakaového masla) sa doňho pridáva po kúskoch. Kým múka a vajcia počas pečenia v rúre tvrdnú, čokoláda sa topí. Zmes je však dostatočne pevná a roztečenú čokoládu zadrží. Po vytiahnutí z rúry čokoláda stuhne do pôvodného tvaru v priestore, ktorý jej cesto pred pečením vymedzilo.
Voľne spracované z Reader´s Digest Výber - Ako funguje svet?
 
 
Čo tak "odľahčiť" si na jar jedálniček?
Zeleninový šalát
Pre 4 osoby : 1 žltá paprika, 2 veľké paradajky, 1 cibuľa, 75 g čiernych olív, pol šálky dlhozrnej ryže, 1 čínska kapusta alebo hlávkový šalát, citrónová šťava, mleté korenie a soľ. Ryžu prepláchneme, vložíme do osolenej vriacej vody a varíme zhruba 20 minút. Zlejeme, necháme odkvapkať a vychladnúť. Cibuľu olúpeme, nadrobno pokrájame a sparíme vriacou vodou. Papriku očistíme a pokrájame na rezančeky. Paradajky sparíme, olúpeme a pokrájame na kocôčky. Olivy necháme odkvapkať a nakrájame na plátky. Kapustu alebo hlávkový šalát rozoberieme na listy, operieme, osušíme a rozložíme na taniere. Na listy rozdelíme paradajky, papriku, olivy a ryžu, všetko osolíme, okoreníme a pokvapkáme citrónovou šťavou.
 
Mäsový šalát
3 - 4 zemiaky, 50 g sójového mäsa, 100 g mrkvy, 2 vajcia, 50 g šunky, majonéza, 100 g zeleného hrášku, 4 uhorky, soľ, čierne korenie, zelený petržlen, olej
Zemiaky, mrkvu a vajcia uvaríme a nakrájame na kocky. Pridáme sójové mäso, ktoré sme predtým nakrájali na kocky, dlhšie močili vo vriacej vode a napokon rýchlo opražili na malom množstve oleja, potom najemno pokrájanú šunku, uhorky a hrášok. Zamiešame s majonézou (lepšie by bolo s bielym jogurtom) a pred podávaním posolíme, pokoreníme a ozdobíme petržlenovou vňaťou.
 
 
Macerinska moja reč
Ach, šariska moja reč, jaka ši mi mila,
jak kebi me moja mac k šercu prituľila.
K sercu prituľila, z ruku pohlaskala,
macerinska moja reč, život ši mi dala.
Že še do nej pripľetli veľo cudze slova,
to nijak raz nebula , mamo, chyba tvoja.
Tišicročne otroctvo v uherskej krajiňe,
jeho vliv še v našej reči skoro ňepomiňe.
Hore - dolu prechodzeli Maďare, Poľaci,
veľo raz zme tjež ňeznali či to mi Slovaci.
I Švaboch še u nas veľo namnoželo,
ta z ich reči do našej še daco priľepelo.
No, až v prešlej repubľice zme še zdohadali,
že v šľebodze zme še zaš Slovakami stali.
Ľemže v tim šariskim kraju ňesu lem Slovaci,
žiju tu i našo braca - praceľe Rusnaci.
V praceľstve i v laske spolu naživame
a druhim narodom tak priklad davame.
Uradnu reč slovensku šicke uznavame,
bo na to mi ňeľem pravo i povinosc mame.
Mi uradňe hutorime tak, jak zakon kaže,
aľe našu šarisčinu nam nichto nezakaže.
Naša macerinska reč je nam preto mila,
bo už od kolisky ju nas mamička učila.
Preto naj jej budze večnich vekov slava,
macerinska naša reč naj v nas vše ostava.
Dachtore z nas šmichi robia, mi na to nedbame,
bo mi každu cudzu reč v uscivosci mame.
I v prirodze každi ftaček po svojemu špiva,
ani jeden na druheho še za to nehniva.
V minulosci spisovnej reči zme ňemali,
preto našo mudre ľudze po svojim pisaľi.
Tak pisal Prešovčan Hvezda, farar Čorba i pan Korponay,
bardijovski dekan Andraščik a i pan Šemšey.
Chto jich pisma čital, isce uzna teľo,
že šariska reč na pisaňe ma slovoch veľo.
Kedže macerinsku reč v uscivosci mame,
preto jak dedičstvo otcov zachovaj ju Pane!
Anton Džombák
 
 
Reklama
Pracovníci Stavebnín v Drienove Vás pozývajú do areálu Stavebnín, kde Vám ponúknu široký sortiment stavebného materiálu rôzneho druhu, potrebného pri výstavbe a rekonštrukcii Vašich stavieb.
Ponuka : betónové dlažby, obrubníky, rôzne tvárnice, základové tvárnice, keramické dlažby, cementy, vápno, omietkové zmesi, lepidlá, izolácie tepelné, izolácie proti vlhkosti, dvere, piesky, drvy
Ďalej ponúkame: nákladnú dopravu - Avia 3t, práce vysokozdvižným vozíkom
Tovar aj dopravu si môžete objednať aj telefonicky na t.č.
051/7939111 alebo 0903/613170
 
 
Firma :Kovomat
Námestie kpt. Nálepku 10, 082 04 Drienov, mobil: 0905 284 770
 
Vám ponúka:
* železiarsky tovar
* spojovací materiál
* elektroinštalačný materiál...
 
* výpočtovú techniku (PC zostavy aj komponenty)
* CD na napaľovanie, diskety
* náplne do tlačiarní...