Drienovský občasník roč. V č. 3 z 20. 5. 2004

Zasadalo obecné zastupiteľstvo
30. apríla sa konalo 9. zasadnutie obecného zastupiteľstva. Poslanci zhodnotili plnenie uznesení z predošlých zasadnutí a oboznámili sa s obsiahlou správou audítorky z overenia ročnej účtovnej závierky za rok 2003. Audítorka v správe potvrdzuje správnosť vedenia účtovníctva na obecnom úrade a nevytýka žiadne podstatné chyby. Správu obecné zastupiteľstvo zobralo na vedomie bez výhrad. Podstatnou časťou rokovania bol rozbor hospodárenia a schválenie záverečného účtu za rok 2003. Poslanci uznesením schválili záverečný účet obce za rok 2003:
Príjmy - 18 633 968,70 Sk
Výdavky - 17 783 000,29 Sk
Celkový prebytok - 1 741 106,73 Sk
V diskusii starosta informoval o kritickej situácii vo financovaní škôl a školskej jedálne a uviedol, že podľa teraz platných normatívov na ich prevádzku v roku 2004 chýba: 159 000 Sk pre základnú školu, 522 000 Sk pre materskú školu a školskú družinu a 342 000 Sk pre školskú jedáleň. Taký vysoký nedostatok finančných prostriedkov obec nemôže vyrovnať zo svojho rozpočtu, preto požiadala Krajskú školskú správu v Prešove o riešenie tohto problému zo štátneho rozpočtu. V inom prípade bude vážne ohrozený začiatok budúceho školského roku.
 
 
Výstavba vodovodu v obci
Po vybavení finančných prostriedkov, t. j. peňazí určených Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, a.s., Košice (VVS) výlučne len na túto stavbu, pokračuje výstavba vodovodu v Drienove druhou etapou. Práce, ktoré vykonáva firma PALSTAV, s.r.o., Košice , nie sú uhrádzané z rozpočtu obce. Obec uhrádza len prípravné práce. Z týchto peňazí nie je možné zaplatiť iné práce, preto spolu s vodovodným rozvodom nemôže byť budovaná kanalizácia. Teraz sa kladie potrubie rozvodu vody na ulici Osloboditeľov vo vytýčenej trase tak, aby bolo možné čím skôr pripojiť na odber vody rodinné domy v blízkosti budovanej trasy (už v tomto roku). Vodovodné prípojky sú drobné stavby a občania si ich budú zabezpečovať na vlastné náklady vo VVS, a. s., odštepný závod Prešov, ul. Jarková 3 a na Obecnom úrade v Drienove podobným spôsobom, ako doteraz plynové alebo elektrické prípojky. Po privedení vody na ul. Mierovú dôjde k postupnému odpojeniu odberu vody zo studne základnej školy. A na záver už skoro pravidelne ešte jedno smutné konštatovanie - z vykopaných šácht boli ukradnuté dve výstražné svietidlá, ktoré slúžili na ich označenie.
 
 
Priemyselný park
V dňoch 7. a 30. apríla 2004 sa uskutočnili rokovania o zámere vybudovať technologicko-priemyselný park pri diaľnici medzi Prešovom a Košicami. Rokovania zvolal a práce koordinuje predseda Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Peter Chudík po dohode s primátormi krajských miest Košice a Prešov. Zúčastnili sa ho aj starostovia okolitých obcí. Sú vytypované územia vhodné na výstavbu parku. Do prvej etapy zámeru je pojaté územie časti katastra Prešova, Hanisky, Záborského a územie v okolí katastra Budimíra a Šar. Bohdanoviec. Spoločné posudzovanie vhodnosti týchto lokalít bude na ďalšom rokovaní dňa 17. 5. 2004.
 
 
Školská inšpekcia v MŠ Drienov
Školské inšpekčné centrum Prešov dňa 27. apríla vykonalo tematickú inšpekciu v našej materskej škole. Inšpekcia sa týkala prvej triedy 5 - 6 ročných detí. Zadané úlohy riešilo 13 detí vrátane 5 detí s odloženou školskou dochádzkou. Cieľom inšpekcie bolo zistiť úroveň vzdelávacích výsledkov z matematických predstáv a rozvoja grafomotorických zručností 5 - 6 ročných detí v materských školách. Správa o výsledku inšpekčnej činnosti nás môže mimoriadne tešiť. Konštatuje 88,46%-nú úspešnosť detí v matematických predstavách, 75,77%-nú úspešnosť v oblasti grafomotorických zručností a 83,38%-nú celkovú úspešnosť detí v tejto triede. Za dosiahnuté dobré výsledky preukázané inšpekciou patrí poďakovanie celému pracovnému kolektívu materskej školy pod vedením pani riaditeľky Anny Hnatovej.
 
 
Hasiči majú vlastný zdroj vody
Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) obce na budúci rok oslávi 80. výročie svojho založenia. Že sa naši hasiči už teraz vážne pripravujú na oslavy tohto výročia, svedčí aj ich aktivita. Postarali sa o to i tým, že v dňoch 10. až 12. mája bola privedená požiarna voda do budovy požiarnej zbrojnice. Z rozpočtu obce bolo kúpené výkonné ponorné čerpadlo, ktoré čerpá vodu z blízkej obecnej studne a potrubím uloženým v zemi ju privádza až k požiarnej cisterne. Odborné vodárenské práce urobil pán Imrich Varga a elektroinštalačné práce pán Jozef Havrila. Zemné práce urobili občania, ktorí pracujú na menších obecných službách v rámci aktivačnej činnosti a členovia DHZ. Veľkú zásluhu na tom má pán Jozef Sabol, veliteľ a pán Pavol Marko, predseda DHZ v Drienove.
Ing. Ján Štefaňák, starosta obce
 
 
Krásna hudba prišla za nami
Minulú nedeľu zaplnili poobede náš rímskokatolícky chrám tí, ktorí si radi vypočujú ušľachtilé zvuky hudobných nástrojov naživo. Sprostredkoval nám ich 5. chrámový koncert Základnej umeleckej školy J. Poschla z Prešova. Do krajiny hudby sme vstúpili bránou, ktorú spevom otvorili drienovské slávičatá. Príjemným pokračovaním bol francúzsky valčík v akordeónovom podaní Filipa Krišša. I. Matejová a D. Ščepitová nás očarili svojou hrou na organ a ešte teraz cítim zimomriavky na chrbte pri spomienke na spev A. Nemcovej, konzervatoristky s krásnym dramatickým sopránom. To bol trocha nespravodlivý výber účinkujúcich pochádzajúcich z Drienova (A. Nemcová iba po mamke), pretože ostatní sólisti a členovia Mládežníckeho sláčikového orchestra Jána Poschla pod taktovkou pani učiteľky A. Mirossayovej si za svoj umelecký výkon zaslúžia takú istú pochvalu a uznanie.
Ak sa povie, že hudba povznáša ducha, tak sme sa o tom v nedeľu presvedčili všetci, ktorí sme sa ňou v našom chráme hodinu a pol nechali unášať. Navštívili sme s ňou rôzne krajiny, pocítili čosi z ich charakteru a prijali ich dobré posolstvo. Posolstvo, ktoré umelci týchto krajín v minulosti i teraz v podobe kvapiek citu na notovej osnove posielajú všetkým ľuďom dobrej vôle.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa o tento zážitok pričinili, ďakujeme pani Zuzane Marcinovej, že krásnu myšlienku každý rok rozvíja a premieňa na skutočnosť, ďakujeme všetkým hudobníkom, ktorí sa postarali o to, že krásna hudba prišla za nami.
Helena Vancová
 
 
Na opačnom konci sveta
Staršie generácie často so závisťou sledujú, ako sa dnes mladým otvára svet. Môžu sa vydať do blízkeho, či vzdialeného zahraničia, aby sa naučili cudzí jazyk, zarobili si nejaké peniaze a odpozorovali, čo sa inde robí lepšie ako doma. Treba si vážiť tých, čo sa rozhodli svoje skúsenosti zúžitkovať doma. Marek Klajber patrí medzi nich. Pobudol 34 mesiacov v Austrálii, čo je dosť dlhá doba na to, aby nám vedel niečo o živote u protinožcov povedať.
Prečo ste sa rozhodli vydať na skusy práve do Austrálie?
Austrália bola vtedy jedinou krajinou, v ktorej sa dalo študovať a popri tom legálne pracovať.
Je to vzdialená krajina, o ktorej som dovtedy veľa nevedel. Lákalo ma aj podnebnie. Chcel som však aj skúsiť niečo nové, zistiť niečo viac aj o sebe.
Čo vás tam najviac prekvapilo?
Prekvapili ma tam ľudia. Sú spontánni, snažia sa pomôcť v rámci možností. Ďalej to bolo množstvo národností, ktoré sa navzájom rešpektujú a obohacujú. Sú viac k sebe otvorení a žijú vedľa seba bez predsudkov.
Najviac som bol prekvapený z ich spoločenského cítenia a takého zdravého vlastenectva. Vedia sa zomknúť a spojiť pre spoločnú vec. Množstvo dobrovoľníkov, ktorí pomáhali napr. pri olympiáde v Sydney a iných podujatiach sú toho jasným dôkazom.
Čo sa vám v Austrálii najviac páčilo a čo najviac nepáčilo?
To je individuálne. Poznal som ľudí, ktorým sa páčilo úplne všetko, boli však aj takí, ktorým by nik nevyhovel. U mňa prevážili tie kladné veci. Bral som to ako niečo nové. Veľmi sa mi však páčila čistota životného prostredia. Musím priznať, že v tomto máme čo doháňať.
Dokázali by ste tam žiť natrvalo?
Ťažká otázka. Ak by som si mohol vybrať za akých podmienok a hlavne s kým by som tam žil, tak aj áno. Teraz však cítim, že skôr nie.
Myslíte si, že sú vám skúsenosti z pobytu v tejto krajine užitočné aj u nás doma?
Určite. Každá skúsenosť je dobrá, aj negatívna. Zistil som u seba, že veľa porovnávam. Tomu sa človek asi nevyhne. Nesmiem to preháňať. Rodina by o tom vedela rozprávať.
Ďakujeme vám za ochotu podeliť sa s nami o svoje zážitky. Prajeme vám, aby ste si dokázali splniť aj iné sny a ciele a dúfame, že si nájdete čas a napíšete nám ešte niečo zaujímavé zo svojej cesty na opačný koniec sveta.
 
 
Z Pamätnej knihy obce Drienov
Strana 24, Nedostatok
Manželky vojakov, nakoľko výživa rodiny závisela na zárobku hlavy rodiny, taktiež nemajetní rodičia dostávali od notárského úradu príspevky na výživu 80 hal. denne. Bársktorá žena, ktorej muž bol zvyklý utrácať peniaze v pití a kartách, ocitla sa po jeho odchode do vojny v pomeroch o jakých sa jej ani nesnívalo. Bolo jej dobre, taká ovšem nežiadala si ničoho iného, len aby vojna hojne dlho tvala.
...
Už r. 1914 prišli do našej obce poľskí uprchlíci, niektorí zostali. Uprchlíkom bolo vojnou všetko zničené. Taktiež i ruskí zajatci boli exportovaní do našej obce na hospodársku robotu. Boli to silní ruskí chlapi. Ľud i dnes spomína na ich krásny sborový spev a tance. I u nás bolo nedostatok potravín, tu sa začali ukazovať nešťastné zjavy svet. vojny. Zdražovaly sa potraviny a to zdražovanie stúpalo rýchle až do konca vojny. Boly ukrutné rekviracie obilia a dobytka. Vojsko bralo všetko a domáci ľud musel tajne svoje potraviny ukryť do zeme a kde len vedel, by ich nenašli. Niektorí predávali tajné zrno, pri čom rapidne bohatli, boli to ovšem bohatší roľníci. Mladí chlapci vozievaly vojsko, boly na takzvaných "foršpangoch". Keď hospodár mlatil u mlaťačky stála vojenská stráž a po nlatbe koľko chceli sobrali, zrekvirovali. Pre rodinu nechali málo, dľa výpočtu vojenskej správy. ... Štát za rekvirované obilie mnoho neplatil, potajomky predané obilie malo o mnoho väčšiu cenu. Ačkoľv
ek gazdovia nesmeli obilie ani zemiaky nikomu predávať, pretože celá úroda bola štátom zabavená, preca len známym potajomky predávali. Tiež nebolo možné dostať petrolej, nebolo cukru, ryža a káva žiadna. Mydla bolo málo, slovom bieda o všetko. ... Do obce chodievali ľudia z miest sháňať jedlá, za ktoré dávali tabák a inné. V tabáku bolo hodne listia bukového, otrusky zo sena, listie pokrivove atď čo veru nebolo dobré na fajčenie, mnohí fajčiari onemocneli na hlavu. ... žandári brali všetko čoho sa dalo k vojenským účelom použiť. Brali kotlíky, mosadzné pánve, rúčky z dverí a iné. Ba nešetrili ani posvätných zvonov kostolných, aj tých znesvätili, použili na zabíjanie nevinných ľudí. Z miestnych kostolov zobrali štyri zvony.
...
Krádeže, zločinnosť vzrastaly netušenou mierou, lebo ľudské srdcia otupely po toľkých bolestiach. Konečne roku 1918 usmialo sa slnko slobody a nastal koniec vojny.
 
 
Miniatúrky zo života
Stalo sa nestalo v Drienove
Dedko dostal za úlohu postrážiť trojročnú Katku. Nebol to veľký problém, Katka bola síce "živé dieťa", ale vedela sa dobre zabaviť i sama. A tak dedko čítal v kresle noviny a malá sa hrala pri ňom v kuchyni. "Dedko, pekná som?" počuje po chvíľke. "Hmm." odpovedá on, začítaný do novín. Po chvíľke zasa: "Dedko, pekná som?" "Hej, moja, hej." reaguje dedko, nezdvihnúc oči od novín. "Ale, dedko, veď sa na mňa pozri. Pekná som?" dupoce na stoličke pred zrkadlom nahnevane dievčatko, keď si ju starký naďalej nevšíma. Až vtedy položil noviny a zaostril zrak na Katku. Ale už bolo neskoro. Tá s nožnicami v rúčke, práve dávala na obdiv hotové dielo - ofinku vystrihanú do pol hlavy. "Ach, dzecko, mojo, co nam spravi mamka." bolo všetko, na čo sa v tej chvíli opatrovník zmohol.
 
 
Spoločenská kronika
Novonarodení Drienovčania:
Erik Cmorej 30. 03. Okružná 31
Tadeáš Kočan 07. 04. Mierová 15
Dominika Seligová 29. 02. Kvetná 16
Vanda Seligová 29. 02. Kvetná 16
 
Sobáše:
24. 04. Ladislav Varga Drienov, Oslobod. 37
a Anna Fedáková Drienov, Oslobod. 37
 
24.04. Rastislav Gurbaľ Drienov, Žižkova 7
a Ing. Martina Zimová, Neded 208
 
29.04. Štefan Ňakat Prešov, Exnárova 12
a Adriana Koželová Drienov, Žižkova 7
 
Navždy sme sa rozlúčili:
17. 05. Jozef Cvik, 87 ročný Mlynská 5
 
 
Život
Život je ako bdenie,
zlé dni prichádzajú a odchádzajú ako mráz,
život je ako snenie,
životom sa derie každý z nás.
 
Choď vpred a neotáčaj sa,
mysli na to, čo príde,
choď vpred a posmeľuj sa,
mysli na to, čo bude.
 
V zlých chvíľach nauč sa nebáť,
nauč sa v živote vidieť len to pekné,
v zime a chlade sa smiať,
nauč sa pozorovať veci zvláštne.
 
Ako anjel, ktorý zostúpil k nám,
aj ty pôjdeš svetom ako páv,
pochopíš, že už nikdy nebudeš sám,
ale budeš len sebe pán.
 
Nauč sa to, čo iní nevedia,
nerob rozdiely medzi svojimi,
obdivuj aj to, čo iní nevidia,
nájdeš miesto aj medzi našimi.
 
Životom kráčaj so vzpriamenou hlavou,
ži naplno a krásne,
dvere sa ti otvoria pred každou bránou,
obdivuj svet ako autor básne.
(Veronika Juhásová, 8. roč)
 
 
DEAR MOTHER, FATHER...
Milá mamička, otecko,
iste ste sa potešili, že sme sa v tomto školskom roku rozhodli sprostredkúvať deťom v materskej škole kontakt s cudzím jazykom, konkrétne anglickým.
Názory na prácu s deťmi pri oboznamovaní sa s cudzím jazykom sa rôznia. Vychádzajúc z vlastných skúseností a z názorov odborníkov sme nadobudli poznanie, že najefektívnejšie získavanie inojazyčných schopností je práve v detstve. V detstve sa deti ľahšie naučia myslieť, vyjadrovať sa a niekedy aj snívať v cudzom jazyku. Našou úlohou je teda uvádzať deti do nepoznaného sveta slov, pomenovaní, výrazov, ktorými sa označujú predmety a javy, ktoré deti obklopujú.
Na začiatku pôsobenia sme zmapovali situáciu v zariadení a zistili sme záujem o cudzí jazyk u rodičov a detí. Potom už stačilo len málo, skontaktovať sa s tou správnou agentúrou "PRO AMERICANA", ktorá nám sprostredkovala lektorku anglického jazyka, študentku FF UPJŠ v Prešove Danielu Matušíkovú.
Metodika výučby je hravá a nenásilná, postavená na prirodzenej schopnosti dieťaťa počúvať a zapamätať si cudziu reč už v MŠ. Pri oboznamovaní detí s cudzím jazykom vychádzame z cieľov jazykovej výchovy u detí v predškolskom veku. Práca prebieha podľa plánu, prirodzene a postupne. Stretnutia sa uskutočňujú v pondelok a trvajú 40 minút. Nesmieme zabúdať na to, že pre dieťa má stretnutie s cudzím jazykom znamenať potešenie, zábavu a nie ťaživú povinnosť. Aj tu je potrebné rešpektovať osobnosť dieťaťa, jeho hravosť. Atmosféra pri oboznamovaní sa s cudzím jazykom musí byť nielen cudzojazyčná, ale aj pokojná, plná pohody, aby sa dieťa radovalo. A toto sa dá dosiahnuť v predškolskom veku iba hrou - hrou - hrou.
Lektorka predkladá deťom poznatky z cudzieho jazyka tak, že pri tom využíva množstvo hier, hračiek a iného názorného materiálu, ktorý má základný význam pre intenzívne rozvíjanie cudzojazyčného poznania. Rovnaký význam pri kontakte detí s cudzím jazykom majú aj činnosti výtvarné, hudobné, pohybové, ktoré sú vždy spojené so získavaním, či precvičovaním slov a slovných spojení. Je však potrebné, aby všetky tieto činnosti deti spájali so slovným vyjadrením, a aby sa tak naučili pomenovať predmety, výkon a výsledok činnosti v cudzom jazyku.
S našou prácou vás budeme oboznamovať prostredníctvom násteniek, individuálnym kontaktom a praktickou ukážkou pri vystúpení detí.
Máme však na pamäti, že všetko,
čo robíme, je pre dobro dieťaťa, a to,
čo budeme robiť, robme podľa zásady,
že menej znamená niekedy viac.
GOOD BYE!
Anna Hnatová, riaditeľka MŠ
 
 
ABECEDA zdravia
C ako Cesnak
Je jednou z najstarších známych liečivých rastlín a v prírodnom liečiteľstve sa vždy veľmi cenil. No aj seriózne vedecké výskumy dokazujú, že cesnak pôsobí preventívne proti ateroskleróze (= kôrnatenie ciev), ako aj pri problémoch krvného obehu a srdcových ťažkostiach.
Klinickými skúškami sa dokázalo, že cesnak je skutočne všestranne účinný - zvyšuje odolnosť voči infekciám, lieči plynnatosť a tráviace ťažkosti, zvyšuje sekréciu žalúdočných a črevných štiav, pôsobí antibakteriálne, obsahuje látky, ktoré zabraňujú trombóze.
Cesnak je najúčinnejší v surovom stave, nevýhodou je však typický zápach. Preto sa vyrábajú aj cesnakové preparáty - šťavy či dražé, u ktorých bol tento problém odstránený.
! Priemyselne vyrábané prípravky obsahujú len 1 až 10% živín, ktoré sa nachádzajú v stredne veľkej hlavičke cesnaku, preto je neporovnateľne lacnejšie a pritom rovnako účinné konzumovať čerstvý cesnak.
C ako Cirhóza pečene
Je to pokročilé štádium dlhodobých chorobných procesov v pečeni, ktoré je charakterizované odumieraním pečeňových buniek a ich chaotickým nahrádzaním väzivom. To má za následok narušenie štruktúry pečene, ktorá potom nemôže plniť svoje základné funkcie.
Príčiny cirhózy sú rôzne - samozrejme najznámejšou je alkohol, no nie každý pacient s cirhózou je automaticky alkoholik. Ďalšou príčinou môžu byť totiž napr. aj infekčný zápal pečene - vírusová hepatitída typu B, C, D, ďalej niektoré choroby žlčového systému, niektoré jedy a lieky.
Cirhóza pečene je zákerná v tom, že sa roky môže vyvíjať úplne nepozorovane a odhalí sa až vtedy, keď sú možnosti liečby minimálne. Medzi najtypickejšie príznaky patrí ikterus = ožltnutie kože, očných bielkov a slizníc, zvýšená krvácavosť, ascites = hromadenie tekutiny v brušnej dutine, únava, celkové psychické aj telesné chradnutie, svrbenie, opuchy atď.
Liečba je veľmi náročná a neuspokojivá: cirhózu môžeme liečiť, nie však vyliečiť. Možno povedať, že liečime len príznaky, nie samotné ochorenie - to je bohužiaľ nezvratné.
! Dôležité je pokiaľ možno odstrániť všetky škodlivé faktory v životospráve - absolútny zákaz alkoholu! , dodržiavanie pečeňovej diéty, príjem vitamínov, disciplinované užívanie predpísaných liekov, atď.
MUDr. J. Š.
 
 
Rady zo záhrady
Väčšinou máme už o tomto čase všetko vysadené, ba skoré odrody niektorej zeleniny už aj požívame.. To, že treba okopávať a v lete počas sucha polievať, vám radiť nebudeme. Tak len pár zaujímavostí.
. Ak si potrebujete skrášliť tienené miesto v okrasnej záhrade, vysaďte tam rododendron. Potrebuje však kyslú pôdu, preto nešetrite rašelinou.
. Na novovysadených ovocných drevinách nenecháme v prvom roku vyvinúť žiadne plody, aby neoslabili rast.
. Uhorky vysádzané začiatkom júna prinášajú často lepšie výnosy než z priamych výsevov.
. Ak chceme, aby nám letničky v debničkách krásne kvitli, hnojme ich pri každom druhom polievaní
. Trvalky, ktoré kvitnú na jar, presádzame a delíme len do polovice júna.
 
 
Ako sme Brazílčanke predstavovali Slovensko
Pokračovanie.
Tak, ako som bola v reštaurácii sklamaná z omylu personálu pri rezervácii stola na začiatku, tak nadšená som bola z ich prístupu k nám počas večere. Potvrdilo sa staré známe - všetko je o ľuďoch. Zamestnanci boli ústretoví, naaranžovali nám na drevené "denko" na jednu stranu bryndzové pirohy s cibuľkou a na druhú stranu pirohy s lekvárom a jahodami. K tomu výborné čapované pivo a jablková štrúdľa so sladkou smotanou na záver. Estela sa oblizovala a ako mi to opísala aj Peťa - všetko bolo podľa nej úžasné, perfektné a krásne. V ten večer sme všetci zaspali s dobrým pocitom.
Sobotné ráno sa začalo raňajkami - z ponúkaného jedla jej najviac chutila vianočka s domácim "barackovým" džemom. Na dvoch autách sme šiesti o deviatej vyrazili do Tatier. Minuli sme Spišský hrad, autom sme prešli historické centrum Levoče a dorazili sme do Starej Lesnej, kde sme sa ubytovali na chate Peťových rodičov. Vybrali sme sa na obed - trvalo to dlhšie, ako sme predpokladali, lebo Estela stála na každom kroku a ochutnávala sneh. Keď uvidela ľadové cencúle visiace zo striech domov, vrhla sa aj na ich ochutnávku. Úžasné a krásne boli dve slová, ktoré sme počuli najčastejšie. Také boli aj cesnačka a vyprážaný syr s tatárkou, ktorý sme si objednali. Dozvedeli sme sa o našom hosťovi, že má 28 rokov, pracuje ako reportérka pre jednu brazílsku televíziu, ale že po siedmich rokoch stresujúcej roboty sa rozhodla urobiť si jeden rok prestávku. Odišla na rok do Londýna a učí sa po anglicky. Teraz píše len do novín svoje cestovateľské zážitky - nie je ich málo, lebo Slovensko je už 12. krajina, ktorú v Európe navštívila.
Musím však podotknúť, že okrem nadšenia, ktoré sme všetci prežívali, sme my, ako hostitelia, zažívali aj nepríjemné šoky. Za vyprážaný syr v chatovej oblasti sme zaplatili vyše 100 korún. Ďalším nepríjemným prekvapením bola cena lístka na vlek. Keď sme si poobede chceli kúpiť lístok, zistili sme, že stojí 540 Sk, ak by sme lyžovali od 12-tej do 16-tej hodiny. Lenže my sme prišli o 14:00, takže stihli by sme lyžovať maximálne dve hodinky. Zaplatíme 540 korún s tým, že sa spustíme maximálne 4-5 krát? Navyše, Estela na lyžiach ešte nestála, oplatí sa jej kúpiť taký drahý lístok? Vyriešili sme to tak, že som sa prvej ženy, ktorú som videla odchádzať zo svahu, opýtala, či nepredá ňou použitý lístok lacnejšie. Bola to Češka, pozrela na mňa, zasmiala sa a dala mi zadarmo 3 lístky. Popriala nám príjemnú lyžovačku a odišla. Potrebovali sme ešte jeden lístok. Jedno asi 13 ročné dievča už tiež končilo, ale pod 300 korún mi lístok predať nechcelo. Tretí oslovený pán mi dal lístok tiež zadarmo.
Estelu učil lyžovať Peter. Vie z nás najlepšie po anglicky, bol za inštruktora najvhodnejší. Prvá lekcia bola, ako to už pri lyžovaní býva, odpitie rumu z jeho ploskačky. Estele to išlo veľmi dobre, hneď sa chytila. Druhá lekcia bola taká istá ako prvá. Tretia lekcia už bolo ozajstné lyžovanie. Dve hodinky sa učila padať a vstávať, raz za čas aj spustiť dlhšie dolu kopcom. Raz použila aj vlek, spadla z neho až úplne hore - boli sme na ňu hrdí. Poslednú jazdu skončila zabrzdením o maďarského turistu, ktorému to zjavne nebolo po vôli.
Tatry boli celé zasnežené, ale ich panorámu sme počas nášho pobytu nevideli, lebo bolo oblačno. Aj tak som sa rozhodla, že s Estelou urobíme jednu jazdu na lyžiarskej sedačke dookola. Lístok sme mali, sedačku zastavovali až o štvrtej. Aspoň tak to bolo napísané na tabuli. Keď sme boli na rade (bolo 15.45), chceli sme si sadnúť. Pán obsluhujúci sedačku však odrazu povedal, že už končia a my už nemôžeme ísť. Podľa pravidiel mali končiť až o 15 minút. Estela začala kričať, že je z Brazílie, prosila ho, nech nás pustí, že je tu prvýkrát a pán bol z jej anglického pokrikovania taký zmätený, že nás pustil. Zaujímavé je, že púšťal ľudí ešte ďalších 20 minút.
Po lyžovačke sme išli do Bešeňovej okúpať sa v termálnom kúpalisku pod holým nebom. Z bazénu sme pozerali rovno na mesiac a vegetili sme asi hodinu. Aj táto časť výletu bola úžasná, perfektná, fantastická a zaujímavá. Estela asi iné slová nevedela používať.
Na večeru sme mali chlieb s rôznou zeleninou a mäsom - Estela nepohrdla ničím, ochutnala všetko a všetko jej aj chutilo. Všetci sme boli unavení, zaspali sme skoro.
Nedeľa sa začala stavaním snehuliaka a iglu. Pustili sme sa do toho plní energie a dobrej nálady.
Chceli sme ísť lyžovať už iba na hodinu a na iný svah, aby to nebolo také drahé. Na parkovisku na Jamách od nás pýtali 160 Sk za parkovanie. Vysvetlili sme im, že tu budeme iba hodinu a že nepôjdeme ani na vlek. Bohužiaľ - parkovanie je jednotné - 160 Sk bez ohľadu na to, či parkujete hodinu alebo celý deň. Ak hovoríme o nekresťanských peniazoch - tak v Tatrách to platí 100 percentne. Vôbec sa nečudujem, že sú skoro vyľudnené. Nakoniec sme strážnikovi dali štyridsať korún do vrecka a išli sme na svah - opäť, lístok na pol dňa na vlek stál 540 Sk. Alebo si môžete kúpiť jednu jazdu - 100 korún. Svah veľký ako Drienica. Na zaplakanie. Aj Poliaci, ktorých som stretla, povedali, že už sem neprídu, lebo ceny sú už také isté ako v Poľsku a služby na nižšej úrovni. Neoplatí sa.
Kopec sme si vyšľapali a Estela začala klasicky prvou lekciou. Namiesto rumu sme mali fernet. Chutil. Druhá lekcia opäť ako prvá. Tretia - spustiť sa dolu kopcom. Estele to išlo naozaj dobre, poslednú jazdu skončila zabrzdením o pristavenú dodávku. Jej ani dodávke sa nič nestalo.
Predvečerom sme boli s Estelou ešte na verejnom klzisku v Tatranskej Lomnici, takže trochu pokorčuľovala, ale aj tak najväčší zážitok mala asi z obrovského jeleňa, ktorý prišiel ku kontajnerom nažrať sa. Nebol plachý, takže sme boli úplne blízko a keďže v Brazílii jelene nemajú, Estela bola vo vytržení. Ďalším pozitívom bolo, že Estela už prestala jesť sneh a cencúle.
Pred odchodom na vlak sme boli na večeri u Peťovej tety. Estela mala trochu dilemu, čo robiť s rezancami, ktoré boli v jednej miske na stole a polievkou z kurčaťa v druhej mise, lebo oni takto polievky nepodávajú, ale po ukážke, ako polievku jeme my, sa do nej pustila rýchlo aj ona.
Pred siedmou večer Estela odišla vlakom do Bratislavy a na druhý deň skoro ráno odlietla naspäť do Londýna.
Po dvoch dňoch ustavičného - to je nádherné, to je fantastické - pokračujeme opäť v zabehanom živote. Estela je typický človek z teplejších krajín - srdečná, temperamentná, "živá", vždy plná energie. Nič jej nevadí a z drobných problémov nerobí veľké. Pri cestovaní nepotrebuje luxus a hostiteľom dokáže prejaviť vďaku. Na oplátku ponúka to isté - návštevu jej krajiny a starostlivosť o nás.
Za dva dni "dovolenkovania" u nás sme sa stretli s rôznymi ľuďmi a s rôznymi službami. Tam, kde bol problém a ľudia chceli, vyriešil sa. Som si istá, že Estela odišla zo Slovenska s dobrým pocitom. Dopomohli mi k tomu nielen moji priatelia, ale aj ľudia v reštauráciách, na svahoch a všade, kde sme sa zastavili. My všetci sme vizitkou pre Slovensko, aj vďaka nám majú turisti predstavu o našej krajine.
Som rada, že som mala možnosť spoznať Estelu, ktorá do našej zimy doniesla trochu tepla a ja som jej za to vďačná.
Lenka Vancová
 
 
Drienovský chotár - aký bol a aký je
Konfrontujme čas minulý s tým dnešným... Rieka Torysa až do päťdesiatych rokov 20. st. bola nádherná. Od skorej jari do neskorej jesene plná života. Počnúc Lapišami a končiac Močarmankami. Od Šarišských Bohdanoviec až po Močarmany. Rieka plná rýb, čistého štrkopiesku a vodného vtáctva. Rieka po celé letné obdobie miestom vhodným na kúpanie. Najviac boli navštevované miesta: Repiská (Pod Vierbu), Ku Paľom za Mašinu, Popri Brodoch povyše Mašini (dnes tam bývajú Sedlákovci), Pod Agatami. Smerom na Šarišské Bohdanovce to bola hlavne Bernatka - Bernatova Luka. Ale aj ďalšie vhodné miesta až po Lapiše. Voda v Toryse bola čistá. Ak sme sa z nej napili, neochoreli sme! V jeseni slúžila na namáčanie konopí, ľanu. V zime zasa ako klzisko pre mládež. Rieka bola udržiavaná vo svojom koryte. Aj ona mala svojich gazdov... Žiaľ, čas aj túto našu perlu poznačil, až sa dostala do dnešného stavu. Nemá gazdu. Niet inštitúcie, ktorá by dbala o jej tok. A tak vymýva raz na jednu, raz na druhú stranu, samé výmole. Dokonca na mnohých miestach bránia jej toku vyvrátené stromy. Od zániku družstiev a zahájenia práce čističky v Haniske badať aj v rieke oživenie. Ale ten jej vzhľad je žalostný. A to je rieka, čo potom potoky? Gimešovi, Kerňovi, Potokoncovi, Gabanov, či Chujaňa? Človek musí zatvárať oči, aby neoslepol od toho neporiadku, devastovania a znečisťovania našich pred časom čistých a užitočných potokov! Zákony pre ochranu životného prostredia sú len na papieri. Prax nulová! A ako sa len dokážeme hrdiť, že sme kultúrny národ. Žeby sme už celkom zabudli na naše korene, našich pracujúcich predkov? A takýto pohľad vidieť po celom našom krásnom Slovensku. Či už chotár nepatrí k Drienovu? A znovu pripomienka - ľudí bez práce na každom kroku. Ako by sa len dali využiť aj v tejto oblasti pri čistení riek a potokov...
Juraj Murajda
 
 
Zabavme sa s občasníkom
Vtipy
"Zobuďte svojho kolegu!" hovorí profesor študentovi na prednáške.
"Prečo ja? Veď vy ste ho uspali."
 
Pán sa vrátil k pokladni a hovorí predavačke" "Slečna, vy ste sa pomýlili o 250 korún!"
"To ste mali povedať hneď, teraz je už neskoro!" odpovedá ona.
"Čo sa dá robiť, tak si ich teda nechám."
 
"Synček, prečo si nalepil do žiackej knižky ockovu fotku?"
"Vieš mamka, naša pani učiteľka povedala, že by rada videla toho chytráka, ktorý mi pomáhal robiť úlohy!"
+++
Múmie sú sušení Egypťania.
 
Pravda o rodičoch - Keď si malý, naučia ťa chodiť a rozprávať a potom chcú, aby si sedel doma a držal hubu.
 
Hospodárska recesia je, keď príde o prácu váš sused. hospodárska kríza je, keď prídete o prácu vy. Hospodársky rast je, keď príde o prácu predseda vlády.
 
Päť prikázaní politického života: 1. Nemysli! 2. Ak myslíš, nehovor! 3. Ak myslíš a hovoríš, tak nepíš! 4. Ak myslíš, hovoríš a píšeš, tak nepodpisuj! 5. Ak myslíš, hovoríš, píšeš a podpisuješ, tak sa nečuduj! 
 
Hlavolamy? To je hračka!
Skúste vyriešiť tieto hlavolamy a obidve správne riešenia odovzdať do 18. júna buď v škole pánovi učiteľovi Illiášovi, alebo v knižnici pani Klapkovej. Nezabudnite k riešeniam napísať svoju adresu a dátum odovzdania. Na konci roka vylosujeme z úspešných lúštiteľov jedného, ktorého odmeníme hodnotnou cenou.
Hlavolam č. 5
Skúste vyjadriť číslo 10 piatimi deviatkami. Okrem číslic môžete použiť aj znaky , ktoré používame pri počtových úkonoch: +, -, / atď.
Hlavolam č. 6
Hlava papierového šarkana na obrázku je poskladaná z dvanástich paličiek a pozostáva zo šiestich trojuholníkov. Premiestni tri paličky na obrázku tak, aby sa namiesto obrázka z trojuholníkov objavil obrazec telesa zo šiestich rovnakých štvoruholníkov. Mysli na tretí rozmer.
Riešenie úloh z minulého čísla: Hlavolam č. 3 - Starší mladšieho dobehne o 10 minút.
 
 
Šachisti štvrtí v 4. lige
V ostatných troch kolách 4. ligy šesťčlenných družstiev v šachu naši reprezentanti dosiahli tieto výsledky:
Markob Prešov - Drienov 2 1 : 3 1
Drienov - Elán Prešov 3 : 3
Polícia Prešov - Drienov 1 : 5
Medzi 14 účastníkmi predstihli aj také silné družstvá ako sú Lipany, Sabinov, Polícia Prešov atď. Najlepšie výsledky v týchto zápasoch dosahovali D. Petrigáčová, Pavol Sosa, Marián Krakovský, Jozef Straka.
V apríli sa odohrávali aj posledné kolá žiackej ligy. Reprezentanti našej obce medzi šestnástimi účastníkmi skončili na peknom piatom mieste a boli odmenení diplomom a hodnotnými vecnými cenami. O tento úspech sa najviac zaslúžili: Michaela Očenášová, Gabriel Fecko, Jozef Sosa a Kristián Očenáš.
 
Pre riešiteľov šachových úloh prinášame pozíciu, ktorá pre bieleho vyzerá beznádejne. Má napadnutú dámu a čierny hrozí vziať pešiaka na f2. Keby ste hrali bielymi figúrkami, vzdali by ste sa, alebo by ste našli lepšie riešenie? Biely je na ťahu.
Biely: Kg1, Dd2, Vc1, Sb2, a3, b4, f2, h2
Čierny: Kg8, Df3, Ve2, Sb6, a7, b7, d3, f7, g7, g6
Ján Fecko
 
 
Teraz to príde!?
Ozaj to teraz príde? Je to otázka nielen pre fanúšikov, ale hlavne pre hráčov, trénerov a výbor F.O. Sme totiž v takej pozícii, aká už dávno nebola. Naposledy v ročníku 1998/99, keď sme z I. triedy postupovali do 5. ligy ešte s názvom STEEL TRANS "B". Teraz, 5 kôl pred koncom súťaže, sme so 7 bodovým náskokom pred našimi prenasledovateľmi. Je to výsledok dobrej zimnej prípravy a tréningu. Práve ku tréningu by však mali niektorí hráči pristupovať serióznejšie, pretože celá ťarcha spočíva na 7 - 8 hráčoch spomínaných už pri jesennom hodnotení. V jari sme každého súpera zdolali a iba v jednom zápase vonku náš gólman Gabana ťahal 2 x zo siete loptu. Skóre na jar je zatiaľ 21 : 2 a 18 bodov. V jarných zápasoch sme nemali vyloženého strelca, pretože Čontofalský a Kišiday nehrali a tejto úlohy sa zhostil kapitán mužstva Sosa a hlavne mladý strelec Peter Rabatin, ktorí strelili po 4 góly. Hráme ešte 2 zápasy doma a 2 vonku a už po zápase s Haniskou to možno "príde". Treba hrať, bojovať a naďalej vyhrávať. Veríme, že tréner Kolesár a asistent Očenáš budú mať šťastnú ruku a chladnú hlavu pri určovaní zostavy, lebo často o výsledku rozhodujú práve hráči z lavičky, čo sa považuje za šťastný ťah trénera.
Aj tréneri dorastu Šarišský a Mroč majú "prsty" v dobrých výkonoch mladých, ktorí na jar ešte tiež neprehrali a ich jarné skóre 17 : 6 dáva nádej na postup. Hrajú ešte 3x doma a 2x vonku. Vo voľných termínoch pomáhali mužstvu dospelých, a to veľmi úspešne. Očakávame, že v novom ročníku zapadnú medzi dospelých ako platné posily. Takže , chlapci, len tak ďalej a "DO TOHO!".
Milan Bardák
 
 
ZAMERANIE ŠKOLY OD ŠK. R. 2004/2005
Od r. 2002, kedy škola získala právnu subjektivitu, pozorne sledujeme a vyhodnocujeme reálny vývoj vo vzdelávaní, záujmy a potreby našich žiakov i predstavy ich zákonných zástupcov. Predovšetkým formou dotazníkov, ktoré sme použili v posledných dvoch rokoch, a vyhodnotením informácií, ktoré získavame na triednych aktívoch a zasadnutiach RR i RŠ, sme vypracovali koncepciu zamerania školy na nasledujúce školské roky. Po prerokovaní v pedagogickej rade sme koncepciu predstavili aj RR a RŠ.
Filozofiou budúceho zamerania školy je orientácia na:
Jazykové vyučovanie
- v horizonte dvoch rokov postupný útlm vyučovania RJ,
- postupný prechod na vyučovanie AJ v 3. - 9. roč. ako povinného predmetu,
- rozšírené vyučovanie AJ v 3. - 4. roč. už od šk r. 2004/2005,
- postupné zavedenie 2. cudzieho jazyka, NJ, v 5. - 9. roč.
Cieľ: absolvent ZŠ Drienov na zodpovedajúcej úrovni komunikuje v AJ a získa základy komunikácie v NJ.
Prácu s počítačom
- rozšírenie vyučovania povinne voliteľného predmetu v skupinách v 7. - 9. roč.,
- vyučovanie nepovinného predmetu v 5. - 6. roč.,
- vedenie počítačového krúžku na 1. stupni.
Cieľ: absolvent ZŠ Drienov získa základy práce s počítačom, s textovým a tabuľkovým editorom, základy grafickej práce a prezentácie, základy práce s internetom ako zdrojom informácií, komunikácie a elektronickej pošty.
Záujmové vyučovanie a mimoškolské aktivity
- udržanie ponuky záujmových krúžkov,
- príprava žiakov na rôzne predmetové súťaže, olympiády, školské a mimoškolské environmentálne, športové, zábavné a iné aktivity,
- alternatívne vyučovanie technickej výchovy.
Cieľ: absolvent ZŠ Drienov má možnosť rozvíjať svoju osobnosť, talent a nadanie, svoje záujmy, fyzickú zdatnosť i manuálnu zručnosť.
Prípravu žiakov na štúdium na SŠ
- systematická príprava žiakov na prijímacie skúšky a pohovory,
- vyučovanie cvičení z matematiky a slovenského jazyka v 8. - 9. roč.,
- poskytovanie konzultačného poradenstva pre žiakov a ich zákonných zástupcov.
Cieľ: Pripraviť žiakov na štúdium na SŠ, minimalizovať vplyv stresu.
Mgr. B. Boboková
 
 
MOŽNO VIETE, MOŽNO NIE
Jeme a kupujeme ovocie kiwi či kivi? Súčasná pravopisná úprava považuje za správnu podobu uvedeného slova slovenský tvar kivi. Táto podoba je zároveň nesklonná, teda kupujeme jedno kivi i štyri kivi, do jedla pridávame kivi, z kivi pripravujeme zmrzlinu atď. Okrem tvaru kivi však existuje aj podoba kiva, ktorá je už sklonná - vzor žena (jedna kiva, dve kivy, ...). Prídavné meno má tvar kivový, tvar kiviový je nesprávny. Je ale dôležité rozlišovať kivi ako pomenovanie vtáka, vtedy slovo kivi považujeme za mužský rod, skloňujeme ho osobitne - napr. kiviho, kiviovia, ...
Mgr. B. Boboková
 
 
ĎAKUJEME
Ďakujeme všetkým rodičom, ich priateľom a známym, Drienovčanom i Nedrienovčanom, ktorí nám poukázali 2% svojej zaplatenej dane. V mene Rady rodičov pri ZŠ Drienov ďakujeme i všetkým zamestnancom školy, ktorí rovnako prispeli škole poukázaním svojej dane i získaním ďalších darcov z radov svojej rodiny, svojich priateľov.
Vďaka.
Mgr. B. Boboková, M. Ščepitová
 
 
POZÝVAME
Dňa 31. mája 2004 o 17. 00 hod. sa v telocvični ZŠ Drienov uskutoční spoločensko-zábavný večer pri príležitosti Dňa matiek a Dňa otcov - pri príležitosti Dňa rodiny. Účinkujúcimi tentokrát budú nielen naše deti, ale dúfame, že aj ich rodičia. Večer spríjemní vystúpenie detského a mládežníckeho folklórneho súboru Rozmarija, ktoré finančne podporia miestne organizácie.
ZŠ Drienov sa v mene detí teší na stretnutie s mamkami i ockami, babkami i dedkami, tetami i ujami, so všetkými, ktorí sa cítia byť členmi rodiny Drienova.
 
 
MATEMATIKE SA DARÍ
V priebehu posledných dní prichádzajú na našu školu výsledky jednotlivých matematických súťaží, na ktorých sa priebežne zúčastňovali naši talentovaní "pytagorejci". Ešte v januári sme sa zúčastnili na okresnom kole MO (matematická olympiáda) v kategórii Z5. Veľmi pekné tretie miesto obsadila žiačka Patrícia Fecková a na šiestom mieste prenikla medzi špičku aj Ľudmila Kostelníková. V marci sme súťažili na matematickej Pytagoriáde a znovu nás milo prekvapili Števo Marcin a Patrícia Fecková, ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi v "rýchlej" matematike. Do (pre nás) novej matematickej súťaže Matematický klokan sa zapojilo šesť žiakov piateho až ôsmeho ročníka. V tejto celoslovenskej súťaži bolo v tomto školskom roku zapojených takmer 100 000 detí od štvrtého ročníka po maturantov. Poplatky za žiakov zaplatila škola, učitelia zorganizovali v určený deň vypracovanie doručených testov, odoslali vypracované úlohy a netrpezlivo očakávali výsledok.
A ten nás znovu potešil. Všetci naši žiaci zabodovali - Dominika Ščepitová (8. roč.) získala piatich klokanov (zanechala za sebou 87 % súťažiacich žiakov vo svojej kategórii ), Annamária Sabolová (6. roč. - 65,8 %), Štefan Marcin (5. roč. - 65 %), Patrícia Fecková (5. roč. - 64,2 %), Ľudmila Kostelníková (5. roč. - 60 %) získali po štyroch klokanov a aj Marko Mruz nechal za sebou viac ako 50 % rovesníkov a získal troch klokanov.
Dúfame, že v budúcom školskom roku budeme pokračovať v týchto úspechoch a hlavne v Klokanovi, ak nám to dovolia finančné podmienky a veríme, že aj zvýšený záujem zo strany našich žiakov o matematiku.
Mgr. P. Illiáš
 
 
ŽIACI Z DRIENOVA MEDZI NAJLEPŠÍMI
Svoju šikovnosť a vedomosti dokázali žiaci Základnej školy v Drienove hneď dvakrát:
21. apríla hliadka mladých zdravotníkov, zložená zo šiestačiek Veroniky Fogarašovej, Veroniky Červenickej, Miriamy Juhásovej, Silvii Sokolovej a Annamárie Sabolovej, zabodovala na územnom kole súťaže organizovanej Územným spolkom Slovenského Červeného kríža Prešov - Sabinov. Skvelým výkonom sa za prípravu a odborné vedenie odvďačili Mgr. D Plevovej. V konkurencii 29 hliadok získali krásne 4. miesto. Aj keď medaila im o vlások ušla, nadobudnuté teoretické a praktické poznatky o záchrane ľudského života majú cenu zlata.
Ďalší úspech nedal na seba dlho čakať. Piatačky Michaela Valancová, Ľudmila Kostelníková a Patrícia Fecková si skvele poradili s úlohami z botaniky na okresnom kole Biologickej olympiády, ktoré sa konalo 22. apríla v Ekocentre Holá hora v Prešove. Výsledkom dlhodobej prípravy pod vedením Mgr. D. Plevovej bolo 4. miesto (Ľ. Kostelníková) a víťazstvo P. Feckovej, ktorá postúpila do krajského kola.
 
AKO SME SA UČILI PLÁVAŤ
Naši štvrtáci a piataci začiatkom mája využili bazén ZŠ v Prešove na plavecký výcvik. Pod vedením troch inštruktorov (Mgr. P. Illiáša, Mgr. I. Tarasovičovej a Mgr. M. Vaňovej) niektorí začali plávať, niektorí sa zdokonalili a len dvaja si musia počkať ešte rok, aby dobehli svojich rovesníkov. Okrem objavu, že voda nadnáša, dostali po ukončení výcviku prekrásne plavecké vysvedčenie. Ale nech vám porozprávajú svoje zážitky sami:
Začalo sa to v pondelok. O sedem sedem sme sa stretli pri školskej studni. Autobus mal prísť o tri minúty, ale neprišiel. Tak sme museli čakať... "Ten autobus na nás tuším zabudol," povedala som Erike, "hneď v prvý deň prídeme neskoro." "Nič si z toho nerob, veď on príde," upokojila ma Erika. Nakoniec prišiel o trištvrte na osem. "Konečne je tu," skríkla som "a ide sa na plavecký!"
Lenka Sakalová
Ešte v pondelok sme sa rozdelili do troch skupín. Niektorí rovno plávali na šírku. V utorok som sa už aj ja pokúšal plávať aspoň pri okraji.
Kristián Očenáš
Po príchode sa chlapci šli prezliecť do inej šatne ako my. Osprchovali sme sa. Mali sme rozcvičku a šli sme do bazéna. Hrali sme vo vode všelijaké hry, zbierali sme puky, hádzali sme loptu.
Lucka Fialková
"Keď preplávate aspoň jednu dĺžku, môžete sa hrať," povedal nám pán učiteľ. Preplávala som 40 metrov, potom som si vydýchla a išla som sa hrať.
Michaela Valancová
Asi na tretí deň sa pán učiteľ rozhodol, že neplavcov naučí poriadne plávať. Pri vstupe do vody ma hodil do vody. Všetci sa smiali a ja som sa po chvíli vynorila a pretrela som si oči. Na záver plaveckého sme sa snažili vychutnať si ho. Keď ubiehali posledné minúty, všetci sme sa snažili potopiť a ponoriť pána učiteľa. Všetci sme naňho naskákali, no on len kričal: "Ja som nepotopiteľný Titanic!" Potom sme zistili, že pán učiteľ je výborný plavec a vydrží pod vodou niekoľko minút.
Paťka Fecková
 
NAŠI ŽIACI OPÄŤ BODOVALI
Po zodpovednej príprave a úspechu na školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín sa víťazi zúčastnili 22. a 23. apríla 2004 na okresnom kole tejto súťaže v Prešove. Všetci dôstojne reprezentovali našu školu. Najlepšie obstál Štefan Marcin z 5. ročníka, ktorý prednesom poézie M. Rúfusa v silnej konkurencii II. kategórie získal 2. miesto. Blahoželáme!!!
Mgr. K. Šmigová