Drienovský občasník roč. V č. 1 z 19. 2. 2004

Nedeľné zamyslenie alebo... "dôchodcovia" znova v akcii!
Každú nedeľu si nájdem dopoludnia okolo desiatej čas, aby som si vypočul príhovory skúsených múdrych ľudí v Živých slovách (záznamy sú aj na internete www.slovak-radio.sk - živé slová) k aktuálnym alebo menej aktuálnym témam, ktoré trápia ľudí na Slovensku. Tie, čo ma zaujímajú, si stiahnem na disketu, vytlačím a odložím do môjho archívu. Títo "prihovárajúci sa" ľudia mi dávajú veľa, možno toľko ako tým, ktorí navštívia nedeľné bohoslužby. Prečo to spomínam? Prešlo len pár mesiacov, čo sme písali o "dôchodcoch" v akcii, a znova sú tu. Opravené telefónne stĺpiky (mimochodom, veľmi pekne riešené, ale v mrazoch krehké) nemalej finančnej hodnoty znova padli pod kopancami "priperených" budúcich dôchodcov. Len čierne stopy po bagančiach a rozbité dvierka na zemi svedčia o znovunadobudnutej energii, ktorú si treba vybiť na bezbrannej veci. Už neviem po koľkýkrát si niekto dokazoval svoju inteligenciu na dopravných značkách, tentoraz na konci obce. Ostali dokrivené, svedčiace o opaku - ľud skej hlúposti... A čo tzv. rasové problémy, ktoré musíme priebežne riešiť či už na pôde školy, alebo návštevami v rodinách. Vidíme, čo sa deje vo "vyspelom" svete a nechceme sa predsa stať hlavnou (dvojminútovou) udalosťou televíznych správ. Aj "džuravi most" padol (sčasti) pod rukami vandalov.
Pod dojmom týchto nepríjemností, ktoré nás žiaľ obklopujú, je o to viac potrebné oceniť správne usmernenie energie usporiadateľov Valentínskeho plesu a spokojných plesajúcich, z ktorých každý jeden prispel aj svojimi korunkami na finančné prilepšenie škole. Snahou vedenia školy je zasa skvalitniť a zatraktívniť prostredie našej školy a úroveň vzdelávania našich (vašich) detí. Je to dôležité vzhľadom na zverejnenú výšku príspevku na žiaka od štátu. Rozmýšľali ste už, milí rodičia, kam nasmerujete 2% z daní? Plány vedenia školy sú povzbudzujúce a reálne, potrebujú však aj vašu pomoc.
Myslime na budúcnosť nás, našich detí, obce (a znovu pálime PET fľaše a kašleme na karcinogénne látky) - nech prekvitá a udrží si mladých ľudí (aby nás mal kto doopatrovať). Lebo o tom je život.
Váš šéfredaktor
 
 
Hra na tešenie
V jedno sobotňajšie januárové popoludnie som asi nemala čo robiť, a tak som sledovala osudy dievčatka Pollyanny z rovnomenného britského filmu na STV 1. Poviem vám, dávno som si tak nepoplakala. Nebol to smutný film, ale dojímavý. Sirôtka Pollyanna zdedila po svojich rodičoch jedinú vzácnu vec - hru na tešenie. Jej otec ju naučil: "V každej životnej situácii si nájdi niečo, z čoho sa môžeš tešiť." Pre dospelých ľudí, ktorí ju obklopovali to bolo nepredstaviteľné. Napríklad: Z čoho sa už môže tešiť človek, ktorý je chorý, dlhodobo pripútaný na lôžko? Z ničoho! Ale, podľa Pollyanninej hry na tešenie: Teš sa, že všetci okolo sú zdraví.
Čítala som, že krédom Pavla Barabáša, slovenského dokumentaristu, horolezca a dobrodruha mnohokrát za svoje filmy oceneného doma aj za hranicami našej vlasti je: "Hlavnou úlohou je radovať sa zo života. Občas sa zdá, že je pohodlnejšie byť nespokojný, ako šťastný."
Nechcem dávať nikomu rozumy, ale ak sa Pollyanne z pekného britského filmu podarilo vykúzliť z pochmúrnej dospeláckej spoločnosti takých ľudí, čo sa začali starať o svoje šťastie aj pohodu iných a ak pozoruhodný svetaskúsený človek, čo sa chce radovať zo života, natočil toľko krásnych dokumentárnych filmov a postaral sa tým, aby sme i my mohli vidieť vzdialený zázračný svet, potom na tom musí niečo byť. Skúsim teóriu tešenia sa zo života zaviesť do svojej praxe. Viem určite, že si tým nemôžem ublížiť. Veď niečo podobné vlastne stále počúvam od svojej mamy: "Teš sa z maličkostí!"
 
 
Správne poplatky od 1. januára 2004
Zákonom č. 583/2003 sa od 1. januára 2004 upravujú niektoré správne poplatky platené na obecnom úrade takto:
1. Vydanie rybárskeho lístka - týždenný 50,- Sk, mesačný 100,- Sk, ročný 200,- Sk, dvojročný 350,- Sk, a trojročný 500,- Sk. Podľa VZN obce deti do 15 rokov sú od poplatku oslobodené.
2. Návrh na vydanie, zmenu, alebo predĺženie platnosti rozhodnutia o umiestnení stavby (územného rozhodnutia) - pre fyzické osoby 200,- Sk, pre právnické osoby 500,- Sk.
3. Žiadosť o stavebné povolenie na zmeny dokončených stavieb a zmeny pred dokončením stavieb - na bývanie 700,- Sk, ostatných 500,- Sk.
4. Žiadosť o povolenie na zmenu užívania stavby bez stavebného konania 500,- Sk, a povolenie stavebných úprav 200,- Sk.
5. Návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia s rozpočtovým nákladom - do 1,5 mil. Sk 500,- Sk; nad 1,5 mil. Sk do 3 mil. Sk vrátane 700,- Sk; nad 3mil. Sk do 10 mil. Sk vrátane 1000,- Sk; nad 10 mil. Sk do 100 mil. Sk vrátane 2000,- Sk a nad 100 mil. Sk poplatok 3000,- Sk.
Na Katastrálnom úrade v Prešove sa bude platiť: za návrh vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností 2000,- Sk a za návrh na konanie o určenie priebehu hranice pozemkov 5000,- Sk.
 
 
Prvého januára 2004 zanikol Okresný úrad v Prešove a vznikli nové úrady
Zákonom č. 515/2003 Zúz. došlo k zániku Okresného úradu v Prešove a k vytvoreniu Obvodného úradu Prešov pre územie zrušeného okresu Prešov a Sabinov. Novovzniknutý Obvodný úrad so sídlom v Prešove, Námestie mieru č. 2 (budova bývalého okresného úradu) sa vnútorne člení na odbory: všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania krízového riadenia a na útvar vnútorných vecí.
Druhostupňovým odvolacím orgánom pre Obvodný úrad Prešov je Krajský úrad Prešov, Námestie mieru č. 3.
Vznikli aj nové úrady špecializovanej miestnej štátnej správy:
a) Krajský stavebný úrad (KSÚ), Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP), Krajský školský úrad (KŠÚ) so sídlom v Prešove, Nám. mieru č. 3
b) Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP), Krajský lesný úrad (KLÚ), Obvodný lesný úrad (OLÚ), Krajský pozemkový úrad (KPÚ), Obvodný pozemkový úrad (OPÚ), Krajský úrad cestnej dopravy a pozemných komunikácií (KÚCDaPK), Odbor kontroly so sídlom v Prešove, Nám. mieru č. 2.
c) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR): odbor zamestnanosti v Prešove, Slovenská č. 87 a odbor sociálnych vecí v Prešove, Nám. mieru č. 2
 
 
Hospodárenie obce v uplynulom roku
Hospodárenie obce v roku 2003 bolo účtovne uzavreté dňom 31. 12. 2003. Plnenie príjmov a výdavkov podľa položiek má každý poslanec obecného zastupiteľstva. Teraz sa pracuje na štatistických výkazoch a audite. Obecné zastupiteľstvo bude o hospodárení v roku 2003 verejne rokovať na svojom zasadnutí v apríli. Pred zasadnutím budú pre vás na obecnej tabuli zverejnené hospodárske výsledky obce.
Rozpočet, ktorý bol v priebehu roka upravovaný, predpokladal príjem 19 365 000,- Sk a výdavky 18 318 000,- Sk. Skutočné príjmy boli 19 524 107,02 Sk a výdavky 17 783 000,29 Sk. Do hospodárenia obce je premietnuté aj financovanie materskej školy v originálnej kompetencii a základnej školy so školskou jedálňou v prenesenej kompetencii v celkovej sume 7 008 751,- Sk. V hospodárení obce je aj štátna dotácia 5 000 000,- Sk na výstavbu čističky odpadových vôd pre centrum obce, rekonštrukčné práce na budove bývalého kina, obklady a dlažba v detskom zdravotnom stredisku, nová cisterna fekálu, rekonštrukcia časti obecného rozhlasu a iné. Nie je v tom zahrnuté financovanie výstavby prvej etapy vodovodu pre obec. Doteraz vykonané práce na vodovode sú vykazované vodárenskou spoločnosťou.
Zverejnené údaje preukazujú snahu obce rozvážne nakladať s každou korunou a naďalej hospodáriť bez zadĺženia pri získavaní nenávratných finančných dotácií a iných finančných zdrojov. Preto ďalšia výstavba vodovodu je pojatá do veľkého projektu "Prešov - Pitná voda a kanalizácia v povodí Torysy", na ktorý sú žiadané peniaze z fondov Európskej únie a na dostavbu čističky odpadových vôd od ministerstva životného prostredia. Pripravujeme žiadosť o dotácie z fondov EÚ a ministerstva školstva na údržbu a opravy budovy základnej školy a telocvične. Spolu s okolitými obcami sa usilujeme presadiť výstavbu priemyselných parkov v rámci miniregiónu Dolná Torysa medzi Prešovom a Košicami.
Závažné problémy spôsobuje nedostatok financií na školy, preto s potešením môžem povedať, že patríme medzi obce, ktoré v minulom roku zabezpečili riadny chod materskej školy, základnej školy a školskej jedálne. Poďakovanie patrí preto riaditeľkám škôl, ich pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom. Za podiel na celkovom hospodárení obce, ale i iných oblastiach života obce ďakujem poslancom obecného zastupiteľstva, členom komisií a pracovníkom obecného úradu.
Ing. Ján Štefaňák, starosta obce
 
 
Harmonogram vývozu komunálneho odpadu na rok 2004
február: 19.-20.; marec: 11.-12.; apríl: 1.-2., 22.-23.; máj: 13.-14.; jún: 3.-4., 24.-25.; júl: 15.-16.; august: 5.-6., 26.-27.; september: 16.-17.; október: 7.-8., 28.-29.; november: 4.-5., 25.-26.; december: 16.-17.
 
Ako bolo na plese
Je síce pravda, že drienovský Valentínsky ples sa nekonal v päťhviezdičkovom hoteli, ani v Opere a dámy nemali povinne oblečené róby za desaťtisíce korún, ale ten, kto prišiel s úmyslom sa pobaviť, ten sa aj bavil. A čo sa týka žien, za tie by sme sa iste nezahanbili ani vo Viedni. Aj keď bolo z čoho vyberať, každý muž sa staral hlavne o tú svoju, ako sa na Valentína patrí.
Keďže na usporiadanie plesu používame priestory, ktoré sú postavené na iný účel, žiada si to značnú dávku improvizácie zo strany usporiadateľov a tolerancie zo strany účastníkov. Preto je aj vstupné na dnešnú dobu viac-menej symbolické. Zatiaľ sa zdá, že sa nám to pri obojstranne dobrej vôli darí. Inak by sa tí istí hostia každý rok nevracali. Ďakujeme im za to a oceňujeme, že svojou troškou prispievajú na dobrú vec. Z tohtoročného Valentínskeho plesu prispejeme 10 000 Sk do rozpočtu základnej školy, 2 000 Sk materskej školy a 1 000 Sk školskej jedálne.
Ďakujeme ochotným sponzorom za ceny do tomboly. Je výborné, že už toľko rokov sa môžeme spoľahnúť na ich štedrosť. Sú to:
ROTKIV Prešov, Ľ. Kušnirík, Kvetinárstvo Nasaria Drienov, J. Korem, Kaderníctvo Eva Drienov, E. Janičová, Demokratická únia žien Drienov, MK - Servis Drienov, M. Korem, Potraviny Drienov, J. Jurková, Autodoprava Drienov, R: Gurbaľ, JOSAMA Drienov, J. Sabol, Potraviny Pod Dvorom Drienov, M. Balog, FRUCONA Obišovce, Tvoja doba, M. Cvik, Stavebniny Drienov, H. Čitbajová, P. Straka, Salón Tatiana Prešov, Z. Kakalecová, ELDAN, V. Dancák, RONEX Drienov, R. Ivan, PD Lemešany, Pravá SNS Drienov, Commer Servis Prešov, Kultúrna komisia pri OcÚ Drienov Obecný úrad Drienov.
O zemiaky na večeru sa postaral pán J. Komár - Sklad zemiakov Drienov a elektroinštalačný materiál na opravu svietidiel daroval pán P. Korem - KOVO - MAT Drienov. Obaja páni si od nás zaslúžia poďakovanie.
Členovia kultúrnej komisie
 
 
List rodákom
Milí rodáci!
Možno ešte žijú u vás moji vrstovníci, ktorých by som veľmi rád touto cestou pozdravil a zaželal im všetko najlepšie. Prešiel som troška sveta, ale nikde som nenašiel toľko dobrého a pekného ako v mojej rodnej obci, v Drienove. Bývam v Lemešanoch a ťahám už 91. rok svojho života.
Iste je Vám veľmi dobre známe, že vaša obec má meno od ovocného stromu DRIENKA a čo sa pamätám, bolo ho v minulosti v Drienove hojne. Verím, že naši predkovia si vážili nielen jeho meno, ale poznali aj jeho chuť a iste aj význam ovocia, ktoré má veľa liečivých účinkov. V Lemešanoch, kde žijem, ho niet, ale predsa som ho našiel aspoň v chotári pod lesom, kde ho veľmi rád navštevujem najmä vtedy, keď z neho môžem dostať ovocie. Chcel som si ho už doma v záhrade vypestovať, ale nepodarilo sa mi to. Požiadal som preto odborníkov z Výskumného ústavu ovocných drevín v Bojniciach, ktorí ma o drienke poučili takto: "... hovorí sa, že celá rastlina a nielen plody sú liečivé. Samotné drienky sú všestranne v domácnosti upotrebiteľné. Pestovali ich už aj starí Gréci a Rimania a liečili nimi mnohé zdravotné neduhy." Ďalej mi radia, ako ich množiť. Z mojich mladých rokov si spomínam, že som v Drienove videl viac drienok, ako je ich tam teraz. Spomínam si na môjho milého učiteľa A. Demjančíka, ktorý nám vštepoval lásku k stromom a bol nám aj príkladom, keď záhradu, v ktorej je dnes materská škola vyčistil a vysadil ovocnými stromami, ktoré sám vypestoval. Na začiatku záhrady, tam, kde je dnes budova školy, boli dva veľké stromy drienky, ktoré tam ponechal tak, ako boli pôvodne. Dnes drienok niet...
Milí rodáci, aj toto je jedna z mojich milých spomienok na moju rodnú obec. Blíži sa jar, a táto spomienka na Drienov a drienku nech je milá aj Vám. A ak ju máte, iste si ju aj naďalej uchovajte ako poklad. Toto Vám radí krajan
Anton Džombák
 
 
Jar, leto, jeseň, zima
Dnes každý normálny človek pozná zmenu klímy na našej Zemi, že sa delí na 4 ročné obdobia. Ale odborníci nám dosvedčia, že to nebolo vždy tak.
Asi 10 tisíc rokov pred našim letopočtom došlo na našej Zemi k veľkej katastrofe, ktorú spôsobil pád veľkého meteoritu. Následkom toho teleso našej zemegule zmenilo svoju polohu voči Slnku vychýlením zemskej osi. Dovtedy vraj bolo rovnaké počasie na celej Zemi po celý rok. Tu treba poznamenať, že naša Zem vykonáva dva pohyby, a to jeden okolo svojej osi jedenkrát za 24 hodín a druhý okolo Slnka po eliptickej dráhe jedenkrát za 365 dní, t.j. 1 rok.
Túto naklonenú polohu Zeme voči Slnku sme iste postrehli v škole na glóbuse. Odklon od pôvodnej polohy je 23,5°. A práve toto vychýlenie má veľký vplyv na život na našej planéte. Náraz meteoritu ohrozil životy najmä veľkých živočíchov, ako boli mamuty, na Zemi, najmä na jej severnej časti. Tam došlo k náhlemu ochladeniu a ešte dnes nachádzame tieto zvieratá zakonzervované v ľade.
Druhý pohyb našej Zeme, t.j. pohyb okolo Slnka počas 1 roka v spojení so sklonom zemskej osi, má vplyv na priebeh ročných období. V lete je severná pologuľa k Slnku bližšie a v zime opačne, čo sa prejavuje veľkou zmenou teploty a života v prírode. V dňoch okolo 21. júna je severná pologuľa k Slnku najbližšie a v zime 22. decembra najďalej, čo sa odráža aj na dĺžke dní a nocí.
My dnes vieme, že naša matička Zem obieha okolo Slnka, ale naši predkovia v minulosti o tom nevedeli a verili, že Zem stojí a Slnko sa točí okolo nej. Tak ako Zem, točia sa okolo Slnka ešte iné väčšie i menšie planéty. Hovoríme, že tvoria našu slnečnú sústavu. Sú od nás ďaleko a vedci zisťujú, či na nich jestvuje život. Najviac obrazových informácií nám momentálne posielajú americké a európske sondy z Marsu. Dokonca sa tam potvrdila existencia vody. Vesmírne vzdialenosti sú veľké a počítajú sa na svetelné roky - cesta, ktorú svetlo prekoná za 1 rok. Napríklad naša Zem je od Slnka vzdialená 150 miliónov km. Lúč svetla túto cestu prekoná za 8 minút.
Anton Džombák
 
 
Čo sa stalo, čo nestalo v Drienove
Miniatúrky zo života
V jednom peknom zákutí Drienova bývali pred nejakým časom neďaleko od seba dvaja malí šarvanci. Chlapci ako iní v ich veku, všade ich bolo plno. A keďže ešte nevedeli dobre rozprávať, často sa na ich "rečiach" dospelí z ich okolia dobre bavili. S obľubou im kládli hlavne jednu otázku: "Palku, co mac v piatek vareli?" "Ta fijuzi!" znela odpoveď prvého. "A vaša Ferku?" "Ta zifoli!" odpovedal druhý. Celá ulica vedela, že "fijuzi" i "zifoli" je vlastne jedno a to isté - " fizoli!"
 
 
ABECEDA zdravia
A ako Anopyrin
- alebo tiež acyplpyrin, aspyrin sú názvy pre tú istú jednoduchú, no veľmi výnimočnú látku - kyselinu acetylosalicylovú, ktorá sa spolu s príbuznými látkami nachádza vo vŕbovej kôre.
Jej účinok je nielen analgetický (odstraňuje mierne bolesti napr. hlavy, kĺbov, svalov), protizápalový, znižujúci zvýšenú teplotu, ale aj tzv. antiagregačný (zabraňuje zrážaniu krvných doštičiek). Tento sa využíva v prevencii (predchádzaniu vzniku) infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody (porážky), náhlej smrti pri liečbe angíny pectoris. V týchto prípadoch sa väčšinou podáva 30 až 100 mg Anopyrinu denne.
! V prípade, že u niekoho nastane podozrenie na vznik akútneho infarktu myokardu (náhle vzniknuté pálivé alebo tlakové bolesti za hrudnou kosťou s prípadným vyžarovaním do ľavej hornej končatiny), v rámci prvej pomoci mu možno už doma okrem nitroglycerínu podať 200 mg Anopyrinu.
! Napriek mnohým blahodárnym účinkom však kyselina acetylosalicylová nie je vhodná pre každého. Nesmú ju pre zvýšené riziko krvácania užívať ľudia s vredovou chorobou žalúdka a dvanástnika, dnou atď. Krvácanie do tráviaceho traktu sa prejavuje čiernou kolomažovitou stolicou, bolesťami brucha a závratmi - vtedy treba okamžite navštíviť lekára!
! Kyselinu acetylosalicylovú v žiadnom prípade nesmú užívať deti do 12 rokov! Môže u nich totiž vyvolať tzv. Reyeov syndróm, čo je závažné, niekedy až smrteľné poškodenie pečene, mozgu a iných orgánov. U detí je vhodné pri zvýšených teplotách používať paracetamol.
A ako Antibiotiká
- právom sú s kyselinou acetylosalicylovou na začiatku abecedy, ich objav patrí totiž k najvýznamnejším míľnikom v medicíne. Prvým objaveným antibiotikom bol penicilín r. 1929. Vo veľkom sa začal vyrábať r. 1942. Účinok antibiotík na infekcie spočíva v ich pôsobení na pôvodcu infekcií - rôzne druhy mikroorganizmov, u ktorých antibiotiká buď zastavujú ich rast a rozmnožovanie, alebo ich priamo zabíjajú.
Ich predpisovanie a užívanie sa však musí riadiť presnými pravidlami, treba brať ohľad na:
° miesto, kde sa infekcia prejavuje a na najčastejších pôvodcov infekcií
° pacienta - jeho vek, ďalšie pridružené ochorenia
° možnosť vzniku alergie na antibiotikum
° možnosť vzniku nežiadúcich účinkov
! V prípade, že antibiotiká užívame a máme pocit, že "zaberajú", nikdy neprerušujeme liečbu predčasne - pred vybraním celej dávky. Ústup príznakov neznamená totiž aj úplné zlikvidovanie infekcie. Pri príliš skorom prerušení sa u zvyšných mikróbov môže vyvinúť tzv. rezistencia - mikroorganizmy si "zvyknú" na dané antibiotikum, znova sa rozmnožia, príznaky ochorenia sa vrátia a na opätovné nasadenie antibiotika už mikroorganizmy nebudú citlivé.
! Je úplne zbytočné vyžadovať od lekára predpis antibiotík pri vírusových ochoreniach, napr. chrípke - antibiotiká nie sú na vírusy účinné! Chrípka sa nevylieči a navyše sa vystavujeme riziku prejavov nežiadúcich účinkov antibiotík. Iný prípad je, ak na vírusové ochorenie nasadá bakteriálna infekcia - vtedy je predpis antibiotík na mieste.
MUDr. J. Š.
 
 
Rady zo záhrady
Patríte medzi tých, ktorí sa nevedia dočkať, kedy im príroda dovolí vyraziť do záhrady s rýľom, hrabličkami a motykou? Vydržte, doprajte si oddych práve tak, ako vaša záhrada. My by sme vám tohto roku chceli byť troška nápomocní v tom, že vám, držiac sa rôznych odborných zdrojov, skúsime pripomínať činnosti, aktuálne v tom - ktorom období.
V tomto zimnom období nám práce súvisiace so záhradníčením nedajú zabrať.
- pozrime sa do pivnice, v akom stave sú cibule a hľuzy, napadnuté plesňou a hnilobou odstránime
- do skleníkov môžeme už teraz vysiať hlávkový šalát, redkvičky, kaleráby, pred mrazmi ich budeme chrániť vhodnými prikrývkami
- dokúpime nové osivo zeleniny a letničiek, u starého semena môžeme urobiť test klíčivosti
- od polovice februára začíname vysievať papriky do nádob na okne
- koncom februára môžeme vysádzať ríbezle a egreše
- kríky, ktoré kvitnú na jar smieme rezať až po odkvitnutí
- začiatkom marca preventívne postrekujeme proti múčnatke egrešovej a proti kučeraveniu listov broskýň
- môžeme vysiať hlávkový šalát, hlúbovú zeleninu, mrkvu, petržlen, poľný hrach, redkvičky na záhon
- do okenných debničiek môžeme vysadiť sirôtky
- v polovici marca vysejeme do studeného pareniska semienka letničiek
- koncom marca vysádzame a delíme trvalky, ktoré kvitnú v lete
- presádzame izbové kvetiny a začíname hnojiť tie, ktoré sme nepresadili.
 
 
Z Pamätnej knihy obce Drienov
Strana 21, Mobilizácia (Svetová vojna)
V nedeľu ráno na Sv. Annu dňa 26. júla 1914 slnce veselo žiarilo. Do obce prišiel rozkáz okresného úradu z Lemešian. V rozkáze boly mobilizačné vyhlášky. Bývaly starosta Ján Havrila vyhlášku dal verejne vypublikovať bubnom. To všetko muselo byť prevedené dľa nariadenia vlády Rak. Uhorskej. Po tejto udalosti bol v obci značný rozruch. Bola nariadená mobilizácia. Všetci vojáci od 20-42 rokov sú povinní ihneď nastúpiť vojenskú službu ku svojim telesám, ku koncu svetovej vojne od 17-50 roku. V inštrukciách bolo veľmi podrobne uvedené, ako sa má mobilizácia v obci vyhlásiť, koľko má byť ustanovených vodičov koní, pripravených povozov, to všetko na rozkáz obec ihneď mala dodať vojsku.
Tým ktorých volaly mobilizačné rozkazy, oči zostaly mokré, lebo priniesly ťažké rozlúčenie mnohým rodinám s drahými otcami, synmi, bratmi, niektorými navždy. Potešovali sa, že vojna nemôže dlho trvať. Veru ona krute zasiahla do života tunajších občanov. Vojaci vyzvy poslušne a v tupej oddanosti nastupovali vojenskú službu a tí druhí boli radi, že na nich ešte nedošlo. V auguste 1914 museli všetci majitelia koní predviesť svoje kone k odvodu, kde tie najlepšie boly zrekvirované. Zranení, nemocní, zajatí, padlí spôsobili v radoch bojovníkov značné straty, a keď sa ukázovalo, že vojna potrvá ešte dlho, kým sa sily bojujúcich vyčerpajú, bolo nutné doplňovať ľudský materiál a preto v jeseni prvého roku vojny nariadené boly odvody "asentirky" všetkých mužov, ktorí predtým vojakmi neboli. Pri prehliadkách "asentirkách", ktoré sa mnohokrát opakovaly od r. 1914-1918 bývalí nevojaci do 50 rokov schopnejší boli odvedení a po krátkom vycviku posielaní na frontu. Z miestnej obce bolo na vojne asi 300 mužov, bojovali na každom fronte. Na bojišti padli: Andrej Timko, Štefan Skoloda, Jozef Havrila, Jozef Lukáč, Jozef Dudek, Ján Demek, Ján Straka, Michal Hudačko, Ján Sokol, Jozef Mitro, Andrej Fabian, Ján Košč, Michal Ivan, Ján Brecko, Martin Zlatský, Andrej Košč, Ján Sabol, Alexander Balog, Juraj Krajňák.
 
 
Pripomeňme si Vianoce
Drobčekovia a ľudové tradície
"Tichá noc, svätá noc..." melódia tejto piesne sa niesla celou MŠ v Drienove dňa 17.12. 2003. celá materská škola sa odela do prekrásneho zimného a vianočného šatu a blikajúce svetielka sviečok privolávali ľudí dobrej vôle, naplnených láskou, na predvianočné posedenie s tými najmilšími, najmenšími, najvzácnejšími - našimi deťmi.
V predvianočnom zhone si každý našiel čas, aby ho prežil v kruhu dobrých ľudí. Rodičia detí z našej materskej školy sú určite najlepší, akých si len kolektív MŠ môže priať. Pomáhajú s veľkou láskou, oddanosťou a ani jedna akcia, ktorá sa v materskej škole uskutoční, neostane bez ich pomoci. Za to všetko im patrí srdečné ĎAKUJEME!
Hneď, ako visel oznam o pripravovanej akcii "Pečieme vianočný koláčik pre naše deti", začali sa v MŠ plniť stoly rôznymi špecialitami, perníkmi, sladkosťami od výmyslu sveta. Perníky boli ozdobené tak nádherne, že za takúto prácu a nádheru by sa nemusel hanbiť ani profesionálny cukrár. Výstava bola dotvorená prekrásnou vianočnou výzdobou z dielne kolektívu MŠ. Krásny večer sa začal vystúpením našich detí, ktorým očičká lietali z prítomných mamičiek a ockov na pani učiteľky, ale ich zvedavé pohľady končili aj na lákavých hračkách.
Vzácnymi hosťami podujatia boli pán starosta a speváčka šarišských a rusínskych ľudových piesní pani Mária Mačošková. Vrúcne privítanie a búrlivý potlesk detí v krojoch s perníčkom v ruke dojalo speváčku až k slzám. Poďakovala za milé prijatie a pri jej prekrásnom hlase a piesňach každé srdce pookrialo a zjavila sa aj slzička dojatia. Pani Mačošková si zaspievala spolu s deťmi a rodičmi piesne našich mám a dedov, a tak aspoň malým priehrštím prispela k uchovaniu tradícií pre najmladšiu generáciu a nás všetkých.
Po krásnom vystúpení všetci prítomní prešli do miestnosti, ktorá rozvoniavala vôňou vianočného pečiva a ihličia, kde bola pripravená výstavka vianočných dobrôt od našich mamičiek a starých mám. V príjemnom prostredí s nádychom prichádzajúcich Vianoc všetci prítomní prežili krásne chvíle naplnené láskou a úctou človeka k druhému človeku. Našim cieľom bolo, aby naša najmladšia generácia vedela prežívať a uchovať ľudové tradície našich mám a dedov.
Anna Hnatová, riaditeľka MŠ
 
Čaro Vianoc umocnené koledami
Áno, niet nad Vianoce. Pravda, tie naše, kresťanské. Atmosféra kolied, akú nám môžu mnohé národy len závidieť. Spev sa nesie po našich kostoloch pri bohoslužbách, pobožnostiach, ale aj iných kultúrnych podujatiach. Vystupovanie detí pred jasličkami, spevy po domoch. V Drienove sa začalo so spievanými koledami v päťdesiatych rokoch minulého storočia za čias najtvrdšej komunistickej totality. A hoci od tej doby prešlo už viac ako päťdesiat rokov, stále sú tu. Chvála Bohu rozdávajú radosť malým i veľkým. Ako by sme sa neradovali, keď nám prinášajú do našich domovov nádej narodenia Veľkej Lásky.
Hoci neskoro, ale patrí sa poďakovať. Vďaka vám naše babičky, mamičky za vašu ochotu, námahu, sebazaprenie. Kiež by vám zdravie i naďalej slúžilo, aby ste mohli touto chvályhodnou činnosťou ešte mnoho rokov umocňovať čaro Vianoc v našich domovoch.
Juraj Murajda
 
 
Bolo u nás veselo
Fašiangy, Turice, Veľká noc ide... Takto sa spieva v jednej slovenskej ľudovej piesni. Fašiangové obdobie je plné radosti, tanca a veselosti.
Aj my v materskej škole sme si naplánovali karneval. Tešili sme sa naň všetci, deti i učiteľky. Od rána vítala deti veselá hudba. Každý, kto prišiel, tešil sa ešte na tých ďalších, nevedel sa ich dočkať. Čo budú mať, aké masky? Malé dámy prekvapili fantáziou svojich mamičiek v podaní princezien, divožienky, brušnej tanečnice, či ježka. Zrazu sa objavil poľovník v podaní Janíka, vodník v podaní Kristiána, ale aj šašo, rytier, zajačik, či prasiatko. Vyzdobená ľadom a snehom prekvapila snehová kráľovná. Po úvodných slovách a privítaní detí na karnevale sa začalo predstavovanie masiek na symbolickom pódiu. Každé dieťa predstavilo seba aj masku, za čo každý jeden zožal od svojich kamarátov veľký potlesk.
K zábave, prirodzene, patrí sladké pohostenie. To naše bolo v podobe ovocného čaju, cukríkov a pudingu s jahodou. Spev, tanec, hudba boli na chvíľu prerušené fotením masiek, ktoré s nadšením pózovali pred objektívom fotoaparátu. Celý priebeh karnevalu natáčala mamička - pani Harvanová, a tak si budeme môcť pripomenúť radostné dopoludnie z videokazety aj inokedy.
Dopoludnie sa skončilo, ale príjemné spomienky zanechajú u detí a učiteliek určite radostný pocit ešte dlho. Celý kolektív MŠ dúfa, že sa podarila dobrá vec. Zažili sme príjemný deň, ktorý sa odlišoval od iných.
Anna Hnatová, riaditeľka Materskej školy v Drienove
 
 
Zo života našich hasičov
Koncom každého roka, či na začiatku nového, väčšina organizácií usporadúva rôzne schôdze, vyhodnocujúce ich celoročnú činnosť. Tak aj organizácia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Drienove uskutočnila Výročné valné zhromaždenie dňa 24.1.2004. Jeho úlohou bolo prerokovanie úloh, ktoré nás čakajú v tomto roku a vyhodnotenie našej minuloročnej práce.
Rokovanie zahájil predseda DHZ v obci pán Marko. Privítal prítomných členov DHZ a pozvaných hostí - starostu obce Ing. Štefaňáka a poslancov pánov Jureka, Korema, Ing. Petra a Očenáša. Za OV DPO Prešov bol prítomný pán Cyril Sabol. Rokovanie prebehlo v konštruktívnom duchu. Zhromaždenie prijalo úlohy podľa plánu činnosti a uznesenie k správe o činnosti a hospodárení za rok 2003. V diskusii vystúpil zástupca OV DPO pán Sabol a za obecný úrad starosta obce, ktorý všetkým členom ZO DHZ poďakoval za ich dobrovoľnú činnosť pre našu obec. Pripomenul, že už v tomto roku musíme svoje úsilie zamerať na prípravu osláv okrúhleho 80. výročia založenia hasičskej jednotky v Drienove, ktoré nás čakajú v júni v roku 2005. Pred záverom rokovania zástupcovia obce pripravili milú akciu, pri ktorej niekoľkým členom ZO DHZ pogratulovali k okrúhlym jubileám a odovzdali im za ich prácu diplomy: pánovi Imrichovi Čarnogurskému st. k 70., pánovi Pavlovi Markovi k 60. a pánovi Jozefovi Sabolovi k 50. narodeninám. Potom predseda DHZ rokovanie valného zhromaždenia ukončil.
Pavol Marko, predseda ZO DHZ
 
 
Postreh čitateľa
Večer, na pracovnej ceste z Prešova do Košíc a späť, som si nielen ja, ale aj zopár iných cestujúcich všimol krásne osvetlené a zviditeľnené priečelie a vežu drienovského gréckokatolíckeho chrámu. Takto je pekne zvýraznená jedna z dominánt našej obce. Škoda, že aj veža rímskokatolíckeho chrámu nežiari do diaľky. Veď kostoly sú stredobodom každej obce a tieto dva naše sú vraj, ako som počul, aj orientačnými bodmi pilotov, ktorí lietajú nad našim krajom. Takto to možno v noci majú ťažšie. Viem si predstaviť, že dva osvetlené kostoly by budili pozornosť a zvedavosť cestujúcich na diaľnici, či vo vlaku a neraz by možno v dobrom padlo meno našej obce.
Čitateľ
 
Poznámka redakcie: Podľa vyjadrenia správcu farnosti pána farára J. Maňka bude osvetlenie kostola riešené v rámci celkovej rekonštrukcie kostola a okolia.
 
 
Spoločenská kronika Drienova 2004
Gratulujeme jubilantom:
k 60. narodeninám
Mária Sabolová, 23. 01., Košická 12
Mária Gállová, 31. 01., Jarková 30
Alžbeta Pribulová, 26. 02., Tehelná 9
Albín Tomáš, 26. 02., Okružná 58
Anna Vancová, 21. 03., Letná 15
 
k 70. narodeninám
Anna Parkanská, 15. 02., Letná 1
Helena Fialková, 26. 02., Májová 23
Jozef Kustra 15. 03., Mlynská 27
 
k 80. narodeninám
František Sepeši, 06. 01., Záhradná 82
Marta Sosová, 07. 01., Osloboditeľov 72
Ján Bíly, 24. 01., Jarková 21
Jozef Tomko, 07. 02., Osloboditeľov 58
František Andraščík, 25. 03., Okružná 33
 
k 90. narodeninám
Margita Sokolová, 23. 03., Záhradná 36
 
Novonarodení Drienovčania:
Timea Ripcsuová 05. 01. Partizánska 21
Aneta-Hannah Fecková 12. 01. Košická 3
Dominika Dzúrová 21. 01. Záhradná 52
Stanislav Balog 22. 01. Pod Dvorom 2
 
Navždy sme sa rozlúčili:
Mária Kačkošová 06. 01. Mlynská 19
Dezider Pohlotko 20. 01. Záhradná 48
 
 
Ako sa držia naši šachisti?
V 5. kole 3. ligy 8-členných družstiev naši šachisti zvíťazili nad DPMK Košice 5 1 : 2 1 , v 6. kole zvíťazili nad juniormi z Prešova 5 1 : 2 1 . Nedarilo sa im v zápase so Sláviou Prešov, s ktorou prehrali 3 1 : 4 1 a naposledy remizovali v Sabinove 4 : 4. Najlepšie výsledky dosahovali Stanislav Marek, Danka Petrigáčová, Pavol Sosa a Jaroslav Petrigáč.
V 4. lige hrali naši reprezentanti v posledných štyroch kolách takto: Tatran C - Drienov B 4 : 2; Drienov B - Sabinov 5 : 1; Slávia Prešov - Drienov B 1 1 : 4 1; Drienov B - CVČ Prešov 5 : 1. Najlepšie výkony podávali Jozef Sosa, František Ondrej, Jozef Straka a Michaela Očenášová. Celkove sú po 6. kole spomedzi 12 účastníkov ligy na 4. mieste.
V žiackej lige sú naši šachisti po 12. kole na striebornej priečke, čo je výborné. Od siedmeho kola hrá za nás aj Daniela Petrigáčová, a to sa prejavilo na výsledkoch, lebo zo šiestich možných získala 4 1 boda. Michaela Očenášová odohrala všetky kolá s celkovým ziskom 9 bodov. Úspešní boli aj Jozef Sosa a Kristian Očenáš. Môžeme si len želať, aby žiaci takto reprezentovali naďalej.
Na záver ešte jedna šachová úloha: Mat druhým ťahom.
Kombinácie, ktoré vyžadujú jednoduché ťahy, sú často najťažšie na objavenie. Pozícia bieleho pôsobí beznádejne, ale ostrým okom by ste ju ešte mohli zachrániť. Biely je na ťahu. Kontrolná notácia:
Biely: Kf5, Je2, f2, g2
Čierny: Kh4, Sd8, a2, g5, h5
Ján Fecko
 
 
Zabavme sa s občasníkom
Vtip(y)
Mama kričí na syna, keď sa vrátil zo školy:
-Čo si zase robil, že máš na pulóvri pod pazuchou dieru?
-Ja za to nemôžem, to je od toho, že sa stále hlásim.
 
Karolko príde do hudobnej školy na hodinu huslí. Otvorí puzdro, a v ňom samopal. Vystrašene skríkne: "To som tomu dal! Otec teraz stojí v banke s husľami!"
 
Múdrosti zo školskej lavice
Fosílie sú mŕtve zvieratá. Čím staršia je fosília, tým mŕtvejšie je zviera.
Japonsko je dôkazom toho, že čím je kraj obývanejší, tým väčšie sú zemetrasenia.
Koperník mohol vydať svoje spisy až po smrti.
Egypťania budovali pyramídy v tvare obrovských trojuholníkových kociek.
Rozdiel medzi kráľom a prezidentom je ten, že kráľ je synom svojho otca a prezident nie.
 
Hlavolamy? - To je hračka!
Skúste vyriešiť tento hlavolam a správne riešenia odovzdať do 15. marca 2004 buď v škole pánovi učiteľovi Illiášovi, alebo pani Klapkovej v knižnici. Nezabudnite k riešeniu napísať svoju adresu a dátum odovzdania. Na konci roka vylosujeme z úspešných lúštiteľov jedného, ktorého odmeníme hodnotnou cenou.
 
Hlavolam
Aký dlhý by bol pás zložený zo všetkých milimetrových štvorčekov jedného metra štvorcového, keby sme ich naukladali tesne za sebou.
 
 
Zo základnej školy v Drienove
NECHCETE SI "ZAMEJLOVAŤ"
Chcete nám poradiť či zdôveriť sa, niečo prezradiť či informovať nás? Nechcete či nemôžete zájsť k nám do školy - ponúkame Vám náš mailový - mejlový kontakt: zsdrienov@pobox.sk. Tešíme sa na Vaše podnety, vecné pripomienky, návrhy či názory.
Mgr. Blanka Boboková
 
MOŽNO VIETE, MOŽNO NIE
Mail - dnes už bežne používané slovo, ktoré sme prevzali z cudzieho jazyka. Internet a elektronická pošta vstúpili do nášho života neuveriteľne agresívne a modernú komunikáciu zasiahli v takom meradle, že na túto skutočnosť nemohla nereagovať ani súčasná podoba spisovnej slovenčiny. Náš spisovný jazyk preto toto nové slovo nielen prijal, ale dokonca pripustil aj upravenú slovenskú podobu - mejl.
Ak teda napíšete mail, napísali ste správne. Ak napíšete mejl, napísali ste tiež správne. Rovnako sú potom správne aj tvary mailový i mejlový, mailovať i mejlovať.
Mgr. Blanka Boboková
 
DANE PLATÍME VŠETCI
Naše príjmy nám štát zdaňuje a o ich využití aj rozhoduje. V tomto roku má však každý z nás právo rozhodnúť o tom, komu poukáže 2% zo svojich zaplatených daní. Nie sú to peniaze navyše, sú to finančné prostriedky, ktoré musíte odviesť štátu. O tom, ako budú využité 2% z nich, však môžete rozhodnúť sami. Ročné zúčtovanie sa v prípade fyzických osôb uskutočňuje do 31. marca, nastal teda čas rozhodovania. Radi by sme oslovili nielen rodičov, ale všetkých Drienovčanov. Potrebné tlačivá (VYHLÁSENIE O POUKÁZANÍ PODIELU DANE Z PRÍJMOV FYZICKEJ OSOBY alebo PRÁVNICKEJ OSOBY a POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE) si môžete vyzdvihnúť v našej škole, prípadne nás kontaktujte telefonicky (7931305) a my Vám ich doručíme. O vyplnené tlačivá sa rovnako postaráme my. Ak sa rozhodnete vyplniť tlačivá sami, prijímateľom je: Slovenská rada rodičovských združení (riadok č. 11), sídlo: Štefánikova 96/63, 058 01 Poprad (riadok č. 12), IČO: 17319617 (riadok č. 13), právna forma: občianske združenie (riadok č.14). Ak sa rozhodnete odniesť tlačivá na daňový úrad sami, informujte nás, prosím, aby bol Váš príspevok správne poukázaný na náš účet. Za našich žiakov Vám ďakujem.
Mgr. Blanka Boboková
 
FAŠIANGY, TURICE, VEĽKÁ NOC PRÍDE ...
a do našej školy opäť KARNEVAL! Máme s ním veru veľa práce, a tak si ho zaslúžime najmä my - deviataci. Ako každý rok oceníme najkrajšie masky, dúfame, že ich bude dosť. Našich žiakov čaká aj tombola a do tanca nám bude hrať DJ Rasťo. Chceli by sme, aby ten náš karneval bol ešte lepší ako tie predchádzajúce, najlepšie by bolo, keby bol najlepší. Tešíme sa na všetkých 19. februára 2004 v telocvični našej školy.
žiačky 9. ročníka
 
TO BOLO SUPER!!!
Takto reagovali deti po skončení besedy, ktorú pripravila pani učiteľka Husovská pre žiakov 1. stupňa. O návšteve uja pilota napísali:
6. 2. bol u nás v škole pán pilot Daniel Tarasovič. Lieta po celej Európe, najďalej bol v Londýne. Páči sa mi i jeho lietadlo. Ukazoval nám fotky lietadiel a vychádzajúceho slnka, ktoré fotil počas letu. Lieta pre firmu USS. Páčila sa mi jeho uniforma. Na uniforme má tri pásiky, preto nie je kapitán, ale čoskoro bude. Kapitán má až štyri pásiky.
Matúš Straka, 4. roč.
 
Veľmi sa mi páčilo, ako nám ukazoval obrázky na počítači a to, že lieta pre spoločnosť USS, kde pracoval môj ocko. Páčila sa mi jeho uniforma. Na konci dával podpisy a aj ja som jeden dostala.
Lucia Čabrová, 4. roč.
 
Vitajte v škole
V dňoch 4. a 5. februára 2004 sa uskutočnil zápis budúcich prváčikov, ktorí prvýkrát zasadnú do školských lavíc v školskom roku 2004/2005. Budúci prváci dostali domov pozvánku v tvare ceruzky, ktorú mohli výtvarne spracovať a priniesť na zápis. Mnohí z nich to aj urobili a my sme z najkrajších kresieb zhotovili výstavku, ktorú sme umiestnili na dolnej chodbe v budove školy. Budúci prváci dostali aj ďakovný list a malú sladkú odmenu za svoju šikovnosť, nebojácnosť, pekné básne, piesne, ba niektorí i za to, ako už poznajú písmenká. Na zápise sa zúčastnilo 25 predškolákov, na ktorých sa tešíme v školskom roku 2004/2005.
Mgr. Helena Šeminská
 
 
Užitočné vynálezy
Každú chvíľu od momentu, keď ráno otvorí oči, až do chvíle, keď si večer v posteli rekapituluje priebeh uplynulého dňa, prichádza dnešný človek do styku s rôznymi vecami, ktoré mu pripadajú také samozrejmé, ako to, že dýcha. Mám na mysli veľké a malé zariadenia, ktoré mu uľahčujú život, ale bežne si neuvedomuje ich zázračnosť. Tak si popíšme niektoré takéto samozrejmosti podľa knihy Reader`s Digest Výber: Ako funguje svet?
Guľôčkové pero
Jeho srdcom je presne vybrúsená kovová guľôčka. Je osadená do oceľovej alebo mosadznej objímky na hrote pera a jej rotáciou sa rýchloschnúci atrament privádza na papier. Aby lepšie prilipla k papieru, povrch guľôčky sa opracováva a zdrsňuje. Okraj objímky sa zúži tak, aby nemohla vypadnúť. Atrament steká zo zásobníka do ložiska guľôčky úzkou rúročkou. Systém zásobník - guľôčka musí byť otvorený, pretože v uzavretom systéme by vypísaním atramentu vzniklo vákuum, ktoré by znemožnilo prísun atramentu zo zásobníka. Atrament sa pomocou kanálikov vo vnútri objímky rovnomerne rozvádza po povrchu guľôčky. Pohybom večnej ceruzky po papieri guľôčka rotuje a kreslí čiaru.
Francúzska firma BiC predáva po celom svete viac ako 12 miliónov guľôčkových pier denne. Každým perom s jemným hrotom sa napíše viac ako 3,5 kilometra písma. Perom so strednou veľkosťou špice napíšete riadok asi o kilometer kratší.
Guľôčkové pero prvý raz zostrojil v tridsiatych rokoch 20. storočia v Budapešti Ladislao Biro. Ešte počas vojny pero pomocou svojho brata Georgea (chemika) zdokonalil a v Buenos Aires začal jeho hromadnú výrobu.
Zápalky
Ak škrtneme zápalkou o čokoľvek iné ako o stenu škatuľky, nezapáli sa. Ak do zápalkovej hlavičky udrieme kladivom, nič sa nestane. Bezpečné zápalky pracujú na princípe chemickej reakcie medzi chemikáliami zápalky a špeciálnym povrchom škatuľky. Škrtnutím zápalky o stenu škatuľky sa vďaka teplu, ktoré vzniklo trením, naštartuje chemická reakcia. Ak sa zápalka nedotýka povrchu škatuľky, nič sa nestane.
Predchodcov dnešných zápaliek vyrobil anglický lekárnik John Walker roku 1826. Dali sa zapáliť o hocaký povrch, no neboli veľmi spoľahlivé. Preto Francúz Charles Suria roku 1830 prišiel na trh s oveľa lepšou zápalkou, ktorá mala v hlavičke biely fosfor. Tieto zápalky nazývané Lucifer (svetlonos) sa používali až do konca 19. storočia. Boli spoľahlivé, dobre sa skladovali, no mali jeden veľký nedostatok. Vedeli zabíjať, a často to aj robili. Biely fosfor uvoľňuje jedovatý plyn, ktorý po ďalšej expozícii spôsobuje znetvorenie a smrteľnú chorobu, zvanú "hnijúca čeľusť". Najviac bývali postihnutí robotníci v zápalkárňach a na začiatku 20. storočia používanie bieleho fosforu zakázali. Jeho miesto vo výrobe zápaliek zaujal sulfid fosforitý.
Prvým výrobcom bezpečných zápaliek sa uprostred päťdesiatych rokov 20. storočia stal švédsky továrnik Johan Lundstrom. Na škrtadlo použil nejedovatý červený fosfor. Tým ho oddelil od ostatných zápalných látok. Ostatné zložky tvorili hlavičku zápalky.
 
 
Vážení čitatelia, nasledujúce číslo Drienovského občasníka plánujeme vydať pred Veľkou nocou. Tešíme sa, že sa znovu dostane do vašich rúk. Redakcia