Drienovský občasník roč. II č. 2 zo 6. 3. 2001

Jeden do nálady
Podnikateľ Nový odišiel služobne do Paríža. Bol tam týždeň, keď mu prišiel telegram od manželky: "Drahý, nezabudni, že si ženatý..."
Ešte v ten deň prišla manželke odpoveď: "Telegram som, bohužiaľ, dostal neskoro!"
 
 
Stručne
- Na internete nájdete našu obec na adrese : http://drienov.home.sk
- Opätovne upozorňujeme občanov, že akýkoľvek sklenený odpad môžu dávať do kontajnera s označením SKLO, ktorý je postavený vo dvore Jednoty. V blízkej budúcnosti bude k dispozícii aj kontajner na odpad z plastov.
- V prešovskom okrese sa šíria prípady, že podvodníci, ktorí sa, hlavne starším ľuďom, predstavujú ako pracovníci sociálnej poisťovne, lákajú od občanov pod prísľubom vysokej peňažnej výhry tisícové sumy, na ktoré vydávajú falošné potvrdenia. Upozorňujeme najmä príslušníkov staršej generácie, aby nevpúšťali do svojich domov cudzích ľudí. Po prípadnom stretnutí s podozrivými osobami, ohláste takýto prípad na obecnom úrade alebo na Polícii.
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
Pod vedením starostu obce Ing. Štefaňáka sa dňa 23. februára uskutočnilo 14. zasadnutie obecného zastupiteľstva. Po kontrole uznesení sa poslanci a hostia mohli vyjadriť k žiadostiam, ktoré boli doručené obecnému úradu. Na jednu z nich sme sa spýtali pána starostu. Jeho odpoveď uverejňujeme v rozhovore - Na slovíčko, pán starosta. V diskusii sa mimo iného hovorilo i o tom , že obec podporila petíciu obcí Široké, Víťaz a ďalších a vyslovila nesúhlas so zvýšením cien zľavnených cestovných lístkov. Hovorilo sa o tom, ako plánuje SAD Prešov zmeniť cestovný poriadok, resp., ako reaguje na požiadavky obce. Zápisnicu z tohto rokovania si môžete prečítať na úradnej tabuli.
 
 
Fašiangy, Turice, Veľká noc príde, kto nemá kožúška, zima mu bude...
Touto pesničkou sa začínal fašiangový karneval v Materskej škole v Drienove dňa 5. 2. 2001.
Deti v tento deň prichádzali do škôlky s veľkými taškami, v ktorých mali schované masky od výmyslu sveta. Mamky prispeli svojou fantáziou a verte, bolo na čo sa pozerať. Jedna maska krajšia a zaujímavejšia ako druhá. Vietor, ryba, žaba, kačička, vodník, černoch, zaujímavý bol Martin, ktorého maska predstavovala detskú krupicu. Striga z rozprávky nielen všetkých pobavila, ale na tváričkách malých detí vylúdila aj strach. Deti tancovali, spievali, každému bolo jasné, že fašiangový karneval sa vydaril. Takouto formou učiteľky MŠ a rodičia prispeli k uchovaniu ľudových tradícií. Deti prežili krásny a radostný deň v MŠ. Boli vďačné, no určite najväčšou odmenou bola sladká nádielka od rodičov a hrdé fotenie každej masky.
Fašiangovú atmosféru v MŠ sme zavŕšili na druhý deň účasťou na vystúpení detského folklórneho súboru Dúbravienka z Prešova v Petrovanoch, ktoré zorganizovala tamojšia základná škola.
Anna Hnatová, riaditeľka MŠ
 
 
Pán starosta, na slovíčko!
1. Všetci hospodári si práve v tejto dobe sumarizujú svoje zisky, či straty za uplynulý rok. Povedzte nám v krátkosti, ako hospodárila obec?
Hospodárenie obce bolo uzavreté dňom 31. 12. 2000. Teraz sa pracuje na účtovnej uzávierke a audite. Obecné zastupiteľstvo bude o hospodárení v roku 2000 rokovať na svojom zasadnutí v apríli. Rozpočet, ktorý sme v priebehu roka upravovali, predpokladal príjem 4 349 000,- Sk a výdavky 4 301 000,- Sk. Skutočné príjmy boli 5 567 094,37 Sk a výdavky 4 113 440,60 Sk. V príjmovej časti sú aj úroky v sume 171 183,- Sk, dotácie na mzdy pre VPP a prevod z hospodárenia v roku 1999.
Napriek inflácii a zvýšeniu cien, prebytok v hospodárení obce v roku 2000 je 1 453 654,- Sk. Môžeme povedať, že aj v minulom roku sme pokračovali v rozvážnom hospodárení s obecnými peniazmi. Pre porovnanie uvediem niektoré výdavky - položky z rozpočtu, ktoré sme vedeli vlastným prístupom obmedziť. Pravdou však je, že na druhej strane nám čoraz viac vznikajú nepredpokladané výdavky, väčšinou výpadkom nadmieru opotrebovaných zariadení, či technického vybavenia napr. radiátorov.
 
Položka: Rok 1998, Rok 1999, Rok 2000
Telefón, FAX: 56 865,- 42 083,- 44 297,-
Čistiace a hyg. prostriedky: 6 755,- 1 741,- 2 100,-
Školenia, kurzy, semináre: 14 808,- 7 128,- 550,-
Reprezentačné výdavky: 26 607,- 7 175,- 7 036,-
Právne služby: 30 000,- 10 000,- 2 000,-
Pohonné hmoty - FELICIA: 35 325,- 11 857,- 15 000,-
Pokuty a penále: 21 500,- 0,- 0,-
 
2. Na 14. zasadnutí sa obecné zastupiteľstvo zaoberalo situáciou, keď občania, ktorí dlhé roky so súhlasom MNV a novšie OcÚ užívali pozemok patriaci obci a zveľaďovali ho, teraz požiadali obec o priznanie vlastníctva na tento pozemok. Obecné zastupiteľstvo túto žiadosť zamietlo, aj keď z ľudského hľadiska sa zdá, že mohlo žiadosti vyhovieť. Prečo bolo rozhodnuté takto?
O tom, či sa takejto žiadosti vyhovie , sa vždy rozhoduje na základe hlasovania poslancov. V tomto prípade boli poslanci jednotne proti nie preto, že majú nejaké výhrady voči žiadateľom, ale preto, že tento zastupiteľský zbor už na začiatku svojho pôsobenia prijal rozhodnutie, že obecný majetok sa bude predávať iba vo výnimočných prípadoch. Takéto vzťahy sme i doposiaľ riešili tak, že sa so žiadateľom uzatvorila zmluva o prenájme pozemku za symbolickú cenu. Takže ho môže vlastne ďalej užívať, ale obec v prípade potreby môže svoj majetok dostať bez problémov späť. V prípade, ktorý sme riešili na poslednom zasadnutí, ide dokonca o pozemok, cez ktorý má podľa projektov viesť kanalizácia, resp. byť osadená čistička odpadových vôd.
3. Aký je vývoj situácie okolo rekonštrukcie kina na materskú školu, aké zaujímavé projekty sa budú realizovať v najbližšom období?
Dnes môžem povedať, že už nič nebráni tomu, aby rekonštrukcia tejto budovy mohla pokračovať. Nebyť nezmyselného odvolania proti stavebnému povoleniu stavby, ktoré podal poslanec obecného zastupiteľstva pán Straka, mohla rekonštrukcia aj v zimnom období pokročiť, lebo podmienky na to sme mali vytvorené a mohli tu pracovať niekoľkí naši občania, ktorí sú evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní.
K druhej časti otázky hádam toľko, že okrem rekonštrukcie spomínaného kina sme zabezpečili materiál na rekonštrukciu mosta cez Torysu smerom na Ličartovce, ktorý by mal po jej vykonaní slúžiť pre peších. Ak sa nič nezmení, mali by Vsl. elektrárne začať v našej obci opravovať elektrické siete. Nás pri tom čaká robota s demontážou el. osvetlenia, ktoré máme na stĺpoch . Čakáme na teplejšie počasie a dúfame, že nám úrad práce pridelí niekoľkých VP pracovníkov.
4. Čo sa sleduje označením smetných nádob nálepkou ZAPLATENÉ, ktoré sa v súčasnosti vykonáva?
Už v roku 2000 mal byť prijatý nový zákon o odpadoch, ktorým sa mal meniť spôsob platenia občanov za vyvážaný domový odpad. Keďže sa tak doteraz nestalo, platí obcou prijaté všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého poplatok za jednu smetnú nádobu na rok je 330,- Sk a za každú ďalšiu 230,- Sk. Poplatok má byť zaplatený do 31. marca. Zmyslom nálepky ZAPLATENÉ je, že pri zvoze odpadu v dňoch 11. a 12. apríla 2001 už bude vyvezený len odpad z nádob, ktoré budú takto označené. Chceme postupne dosiahnuť to, aby obyvatelia, ktorí riadne a včas platia za vývoz odpadu nedoplácali na tých, ktorí sa poplatku vyhýbajú.
 
 
Pozor! Zmeny v zákone o sociálnej pomoci
Toto upozornenie sa týka poberateľov všetkých druhov sociálnych dávok. Od 1. 1. 2001 je v platnosti novela zákona o sociálnej pomoci č. 450/Zb. Je rozsiahla, obsahuje celkove 159 rôznych úprav a doplnkov. Tento článok nemôže obsiahnuť všetky zmeny, môže slúžiť len ako výzva pre tých, ktorí poberajú niektorý druh sociálnych dávok, aby sa informovali na príslušných inštitúciách o zmenách dávok a nových podmienkach pre ich priznanie.
Najväčšie úpravy prináša novela v oblasti príspevkov pre ťažko zdravotne postihnutých občanov. Prísnejšie sa bude posudzovať príčina vzniku hmotnej núdze u všetkých poberateľov sociálnych dávok.
Dôležité je uplatniť si nárok na všetky zákonné dávky: prídavky na deti, výživné, dôchodky, príspevok na bývanie atď.
Úprava by mala znížiť počet poberateľov sociálnych dávok.
Výber z listu Mgr. Cecílie Kalejovej, vedúcej odboru sociálnych vecí OÚ Prešov
 
 
Z histórie Drienova
V minulom čísle sme si trošku priblížili históriu nášho regiónu - Šariša, a to podľa knihy Ferdinanda Uličného Dejiny osídlenia Šariša .Už z tohto širšieho prehľadu vyplynulo, že naša obec bola jedným z najstarších a významným sídlom tohto kraja. Keď chceme začať dobou, z ktorej pochádzajú prvé písomné zmienky o našej obci, musíme povedať, že budeme vlastne rozprávať o dvoch obciach - Drienove a Židove, ktoré niekedy v 17. - 18. storočí splynuli a ďalej existovali pod menom Drienov.
Začnime teda Drienovom. Drienovom sa nazývala obec, ktorá ležala po ľavej strane potoka (jeho pôvodný názov bol Židovský potok) pretekajúceho aj dnes stredom obce, teda vlastne na území jej dnešného centra a Nižného konca. Najstaršie nepísomné dôkazy o jeho existencii pochádzajú z 10. - 12. storočia z veľkomoravského obdobia . Sú to nálezy keramiky a postriebrených esovitých náušníc. Sú dôkazom slovienskeho, resp. slovenského osídlenia tohto územia. Najstarší písomný doklad o Drienove pochádza z roku 1283. Jedným z pážat kráľa Ladislava IV. bol vtedy aj šľachtic Ján, syn Petra z Drienova. Ďalšia správa je hneď z roku 1284 a spomína sa v nej šľachtic Peter z Drienova, syn Juraja . Obe správy potvrdzujú, že v tých rokoch patril Drienov spomenutým šľachticom, ktorí tu mali kúrie. Z toho potom vyplýva, že obec musela jestvovať dávno pred rokom 1283. Šľachtici z Drienova boli príslušníkmi rozvetveného maďarského rodu Abovcov. Príslušníkmi drienovskej šľachty boli napríklad varadínsky biskup Tomáš a myšliansky prepošt Michal. Abovci boli tiež majiteľmi alebo spolumajiteľmi mnohých iných blízkych aj vzdialenejších obcí napr. Lemešian, Obišoviec, Boliarova, Drienovskej Novej Vsi, Kysaku, Trebejova, Suchej Doliny, Nižnej Vole, Chmeľova, Giraltoviec, Miklušoviec, atď.
V písomnostiach sa obec vyskytuje pod maďarským názvom Sumus, Somos. Sloviensky názov sa prvýkrát vyskytuje v listine krakovského kniežaťa Vladislava v roku 1305. Je zrejmé, že Drienov mal ľudový slovenský názov Drinov, ktorého prekladom vznikol úradný maďarský názov. Predpokladá sa, že názov Drinov je odvodený od pomenovania krovitého stromu drieňa - drienky, čiže ľudovo dringy.
Zemepisná poloha Drienova, archeologické nálezy, blízka maďarská vojenská osada (z 11. st. v Židove), vývoj osídlenia jeho okolia potvrdzujú, že Drienov dokázateľne jestvoval nepretržite od 9. storočia a patril k najstarším slovienskym dedinám v okolí.
P o k r a č o v a n i e  n a b u d ú c e
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
Dávnejšie už zomrel hlavný aktér tohto príbehu bači Adamčík i jeho ostatní účastníci. Nemá mi kto dosvedčiť, či to bolo celkom tak, ako vám to vyrozprávam, ale na nejakom - tom slovíčku tu predsa nezáleží. Hlavné je, že odvtedy, čo sa udial, sa na ňom pobavilo mnoho ľudí a mnoho ľudí si povedalo: "Huncút bol ten bači Adamčík." Škoda by bolo naňho zabudnúť.
Stalo sa to pár rokov po vojne. Adamčíkovi sa trafila dobre platená robota v Košiciach. Veľa nešpekuloval, lebo rodina peniaze potrebovala a jemu žiadna práca nesmrdela.
Tak sa stalo, že si v jedno príjemné jarné popoludnie vykračoval spolu s kamarátom po mestskom chodníku. Nikam sa neponáhľali, len tak si pozerali mesto, výklady a, ako poriadni chlapi, poškuľovali po košických kráskach. Móda vtedy labužníkom priala. Úzke sukne a vypasované blúzky síce zakrývali, ale veľmi neutajili isté ženské prednosti. Napríklad táto panička, čo práve plávala pred nimi po chodníku. Hrdo niesla hlavu a vlnila bokmi ako naschvál. Ako si ju mohli nevšímať? Nuž, potešili sa pohľadom, žmurkli na seba, ale mužský krok je predsa len rýchlejší, a tak ju už-už dobiehali. Vtedy Adamčík nenápadne, spoza chrbát nič netušiaceho kamaráta, slastne ťapol ten chutný zadoček, ale hneď aj zdržal svojho kamaráta, že si potrebuje pripáliť či čo. Panička sa tiež pristavila, obzrela, ale neistá, či sa jej len niečo nezazdalo, pokračovala v ceste. Adamčíkovi to mohlo stačiť, ale kdeže! Zachcelo sa mu viacej potešenia. A tak sa po niekoľkých metroch situácia zopakovala. Zopakovala, ale len po ono slastné ťapnutie. Nevhodnou pozornosťou poctená Košičanka sa totiž zastavila, pozrela sa na dvojicu tým okom čo na psa a keďže to nebola žiadna puťka, vylepila okoloidúcemu chlapovi takú facku, že ho až pootočilo. "Csak nézni szabad, nem fogdosni!!!" vykrikovala mu ešte čosi po maďarsky a hrozila päsťou. Ten len nechápavo vypúlil oči a spustil sánku: "Čo tá žena od neho chce? Prečo ho bije?"
Samozrejme, že nič nechápal. Milá dáma totiž facku i poučenie, že: "Len pozerať možno, nie sa dotýkať!" adresovala nevinnému Adamčíkovmu spoločníkovi. A čo Adamčík? Ten namiesto toho, aby sa zastal kamaráta, ostošesť pritakával žene, ba ešte sa aj rozčuľovať, akí len nevychovaní chlapi chodia po tom svete a obťažujú nevinné mladé ženy.
Podľa rozprávania Aurélie Petrovej
 
 
Droga
Nič sa mi nedarí,
nikto ma nechápe.
Uč sa, vravia dospelí.
Mne sa však nechce.
 
Samé poučovania, samé príkazy.
Samé doučovania, samé zákazy.
 
Kto to má počúvať?
Kto to má dodržiavať?
 
Ja teda nie!!!
 
Zbalím sa a utečiem.
Nejako len prežijem.
 
Ešte list na rozlúčku,
veď nechcem trápiť mamičku.
Len im chcem konečne dokázať,
že už aj ja mám právo mať svoj názor.
 
Zbalil som sa a ušiel.
Blúdil som mestom,
vtom ku mne prišiel kamarát,
že má partu pod mostom.
 
Volal ma, aby som s ním šiel,
že ma vezme do party.
Kým som sa zamyslel,
už som ťahal Sparty.
 
Sľúbili mi, že mi pomôžu,
ja som im uveril.
Oni to vraj dokážu,
tak som sa im zdôveril.
 
A to som nemal!
 
Daj si, núkali mi vodku.
Daj si, dávali mi Marsku.
A tak to šlo dva týždne, až raz...
 
Núkali mi cigaretu - skúsiš?
Jasné, že chcem
Ale to je hašiš.
Hašiš? Nie, tak to nechcem!
 
Daj si!
Nie!
Budeš sa cítiť ako v raji!
Nie!
Zabudneš na všetky starosti!
Nie!
Pozri, skúsiš, a keď ti to nebude chutiť,
Už ti to nikdy nebudem nútiť.
 
C H U T I LO...
 
Eva Štefaňáková, 13. r. , Ľubotín
 
Touto básňou, zdá sa , jasným názorom trinásťročného dievčaťa na ťažký problém modernej doby, by sme Vás chceli vyprovokovať, aby ste nám o tom napísali svoj názor. Zvlášť sme zvedaví na postoj mladých ľudí, žiakov ZŠ, ktorí sú ohrození asi najviac. Ale uvítame aj vyjadrenia starších, skúsených ľudí , učiteľov, lekárov... Myslíte si, že aj alkohol a cigarety sú nebezpečné drogy? Myslíte si, že aj naša, drienovská mládež , má skúsenosti s modernou drogou? Myslíte si, že my, dospelí si dostatočne uvedomujeme svoju zodpovednosť v tomto smere? Myslíte si, že venovať svoj čas vlastným , ale prípadne aj cudzím deťom a naučiť ich nenudiť sa , je strata času? Otázok, ktoré možno majú súvis s touto témou je veľa. Skúste sa k tomu vyjadriť.
 
Si tu
Neplač nad svojim osudom,
niekto ti ho určil.
Neplač nad svojim životom,
niekto ti ho dal.
Bola to náhoda a ty si to nevedel.
Pýtal si sa na Svet
a slzy ti stekali po tvári
a ty si nevedel, čo je život.
Bolesť sa ti zarezala do tela.
Aký ťažký je príchod.
Potom bojuješ sám so sebou,
Si pánom svojho šťastia -
úsmev a slzy,
smiech a plač.
Lenže príde deň, keď budeš spomínať
a možno budú plakať iní.
A ešte ťažší bude odchod.
Autorka neznáma
 
 
Ocenenie našej práce
Ohlas prvý
Pán starosta a spolupracovníci!
Prijmite môj srdečný pozdrav a úprimné poďakovanie za Drienovské občasníky, ktoré som od Vás dostal. Teším sa z Vášho úsilia a prajem Vám, aby sa Vám darilo v pekne rozbehnutom diele. S vďakou a požehnaním
Jozef Korem
 
Ohlas druhý
Postreh občana
Keď človek pozoruje svet, zistí, že tak , ako sa rozvíja a žije príroda, tak môžeme pozorovať vývoj a život v ľudskom spoločenstve, napr. i život v obci. Ak chceme, aby obec napredovala, postarajme sa predovšetkým, aby netrpela na nedostatok kultúry a vzdelania. Z pohľadu vedenia obce sa mi javí ako základná povinnosť udržať a spravovať knižnicu. Múdri ľudia hovoria - "Ak chceš niečo nájsť, otvor knihu. Tam je všetko - múdrosť, cit, krása." My si môžeme takto popásť dušu v našej knižnici. Mnohé dediny nám ju môžu závidieť.
Ďalšia záslužná vec, ktorú registrujem je to, že sa niekoľkokrát do roka sa v telocvični našej školy pripravujú kultúrne podujatia, ako - Valentínsky bál, Silvester, stretnutia ku dňu matiek. Šušká sa medzi ľuďmi, že sú to pekné zážitky. Lenže na ich prípravu treba vynaložiť veľké úsilie, pretože sa nekonajú v kultúrnom dome, ktorý postrádame. Už dlho predtým sa musia určití ľudia postarať o stoličky, stoly, výzdobu, ozvučenie, občerstvenie, ale hlavne o program a sponzorov a po skončení podujatia zase všetko upratať a pripraviť telocvičňu na bežnú prevádzku. Za toto všetko patrí úcta a vďaka členom kultúrnej komisie pri OcÚ. Odmenou nech im je zážitok prítomných, ktorí odchádzajú s poďakovaním a s tým, že sa tešia na budúce stretnutie. Poďakovanie patrí i riaditeľstvu základnej školy za poskytnutie telocvične.
Tento môj postreh zo života našej obce mi dáva nádej, že o nás - občanoch Drienova - platí myšlienka : "Tam, kde sa nezabúda na kultúrne hodnoty, tam obec žije a zdravo dýcha."
Občan R
 
Ohlas tretí
Vedenie Základnej školy v Drienove ocenilo členov kultúrnej komisie za jej celoročný finančný prínos pre potreby školy pekným písomným poďakovaním.
 
Tešíme sa z pochvál a ďakujeme za ne, ale to neznamená, že nevieme o svojich nedostatkoch. Nebojte sa, nespyšnieme, naopak, budeme sa snažiť v rámci možností zlepšovať.
Peter Illiáš, šéfredaktor a predseda kultúrnej zložky kultúrno-športovej komisie pri OcÚ
 
 
Po roku opäť v Drienove a opäť Drienov
Po vydarenom nultom ročníku futbalového turnaja mladších žiakov konaného v roku 2000 sa dňa 9. februára 2001 uskutočnil Prvý ročník futbalového turnaja o putovný pohár starostu obce Drienov. V telocvični ZŠ Drienov sa opäť zišli žiaci základných škôl zo susedných obcí narodení po 1. 8. 1988. Pozvanie prijali, podobne ako vlani, družstvá ZŠ z Lemešian, Petrovian a Šarišských Bohdanoviec. Spoločne s chlapcami z Drienova nám zase raz ukázali, že o budúcnosť najmasovejšieho kolektívneho športu nemusíme mať obavy. Od úvodného hvizdu rozhodcu v prvom stretnutí sme boli svedkami neľútostného boja o každú loptu, o každý meter ihriska. Každý z mladých futbalistov svojim nasadením dokazoval, koľko talentu, bojovnosti a futbalového umu sa v ňom skrýva. I napriek plnému nasadeniu sa všetky súboje odohrávali v duchu fair - play. Spoločne s pedagógmi pozvaných škôl a trénermi mládežníckeho družstva sme tak boli svedkami radu pekných futbalových akcií a množstva krásnych gólov, po ktorých nasledovala nefalšovaná detská radosť.
Víťazmi turnaja sa s veľkou prevahou stali žiaci ZŠ Drienov, ktorí pod vedením trénerov pánov Očenáša, Onofreja a Mondoka zúročili pravidelnú futbalovú prípravu a skúsenosti nadobudnuté v priebehu účinkovania v II. lige mladších žiakov. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci ZŠ Lemešany, na treťom chlapci zo ZŠ Petrovany a na štvrtom reprezentanti ZŠ Šarišské Bohdanovce. Za najlepšieho hráča bol vyhlásený Miroslav Kráľ zo Šarišských Bohdanoviec, najlepším strelcom turnaja sa stal Dominik Očenáš, ktorý zaťažil kontá súperov desiatimi gólmi.
Putovný pohár víťazom a diplomy všetkým mužstvám odovzdali starosta obce a riaditeľka ZŠ Drienov, ktorí všetkým zúčastneným družstvám poďakovali za predvedenú hru a zároveň ich pozvali na II. ročník turnaja o rok.
Na záver by som chcel poďakovať riaditeľke našej ZŠ, starostovi obce a FK Drienov za zabezpečenie tohto podujatia na veľmi vysokej úrovni a zaželať všetkým súťažiacim veľa ďalších športových úspechov. Dúfam, že sa o rok stretneme v Drienove opäť.
Výsledky jednotlivých zápasov:
Lemešany - Drienov 2 : 12
Petrovany - Š. Bohdanovce 5 : 3
Lemešany - Petrovany 10 : 0
Š. Bohdanovce - Drienov 1 : 18
Š. Bohdanovce - Lemešany 2 : 10
Drienov - Petrovany 12 : 3
 
 
ZO Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Drienove
ZO SZZP v Drienove je zaregistrovaná od roku 1998. Eviduje 85 členov.
Jej činnosť sa riadi podľa plánu práce, v ktorom sú zohľadnené podmienky obce. V organizácii sú väčšinou starší členovia. V nasledujúcom období sa budeme snažiť našu prácu zamerať na skrášlenie svojho okolia - vysadiť kvety pred svojim domom, záhradky, nezabudnúť hlavne na staré babičkine muškáty na balkóny a okná, vysadiť kvety ku pomníku padlých a hlavný dôraz budeme klásť na poriadok na cintoríne. My, staršia generácia, musíme byť vzorom pre mladších. Toto posvätné miesto je našou vizitkou, preto ho máme chrániť pred tými, čo nechcú pochopiť, čo sa smie a čo nie.
Schádzame sa dvakrát do roka. Vo februári býva výročná schôdza. Aj tohto roku sa uskutočnila dňa 24. februára v Klube dôchodcov. Bola na nej zhodnotená práca za uplynulé obdobie. Prijali sme aj nové úlohy na rok 2001, rozpočet a zvolili sme výbor na nový rok. Zasadnutia sa zúčastnila členka Rady OV SZZP, pani Renáta Oravcová, ktorá zhodnotila našu prácu a oboznámila nás s novými metódami práce na rok 2001 a starosta obce, Ing. Štefaňák, ktorý vystúpil v diskusii. V diskusii sa hovorilo o spolupráci s Klubom dôchodcov v Drienove, o stretnutiach v týždni a bol daný návrh na založenie speváckeho krúžku seniorov s úmyslom, aby sa nezabudlo na tradície našich predkov - spev, tanec, ale i výšivky, jedlá, koláče a pod.
Predstavujeme vám výbor ZO ZSSP v Drienove: predseda - Regina Sokolová; tajomník - Vlasta Domaničová; hospodár - Terézia Sepešiová, Jozef Mitrík, Pavol Sokol; kultúrna komisia - Marta Makuchová, Juraj Murajda, Helena Fogarašová; športová komisia - Jozef Dvorčák, Jozef Pavúr, Darina Sokolová; sociálna komisia - Terézia Sepešiová, Mária Mihoková, Alžbeta Dvorčáková; úsekový referent - Božena Zgolová, Viera Pavúrová, Mária Mitríková; úsekový referent deťom - Mária Kucková, Anna Dancáková; revízna komisia - Ján Fecko, Vincent Boldižár, Štefan Pavlík.
Regina Sokolová
 
 
Pripomienka skvelého večera
Tým skvelým večerom bola pre zúčastnených sobota 10. februára a už tradičné drienovské podujatie - Valentínska zábava. Drienovčania, ale aj mnohí hostia sa zabavili. Vydržali do piatej a rozchádzali sa nad ránom unavení do svojich domovov. Hudba hrala, topánky netlačili, bufet fungoval, nápoje a pohyb hrial, žalúdok nehladoval, oči sa potešili programom. A aj keď sa nefajčilo, už po prvom kole sa oteplilo hádam až priveľmi.
Ďakujeme za "predjedlo" pred hlavným programom, mladým mažoretkám z klubu PARADDLE DANCE Prešov, ktoré sme mohli obdivovať vďaka prispeniu pána Milana Korema a "zabezpečovateľom" pánom Bardákovi a Očenášovi. O "hlavný chod"- vystúpenie štyroch tanečných párov, sa postaral riaditeľ firmy COMMERC SERVICE, s.r.o., Prešov, Ing. Paľa s manželkou, ktorý sa však i sám na plese dobre bavil. Príjemne nás prekvapil náš ďalší sponzor, pán Jozef Jurek z Tehelnej ulice, ktorý pripravil chutné pečivo a pre dámy upiekol perníkové srdiečka, ktoré im môžu až pol roka pripomínať túto udalosť. A klobásky? Došlo na nich najviac "sťažností". Niektoré partnerky ich vraj nevládali zjesť. Ale tu vypomáhali chlapi, lebo veru, škoda bolo takú dobrotu nechať tak. Ďakujeme za ich výrobu pánom Milanovi Kazimírovi a jeho pomocníkovi Ing. Petrovi. K našim zábavám neodmysliteľne patria kvety pre partnerky, lebo "najkrajšiemu Kvetu patrí živý kvet". Aj tentoraz sa naši muži ukázali ako džentlmeni. Ďalej prispeli:
MARPROF - p. M. Cvik, Potraviny - p. J. Jurková, PLASTT Lemešany, AUTODOPRAVA - p. R. Gurbaľ, J.H.RETRA - p. Hreščák, ALFORA Košice, manželia Podolákovci, Potraviny - J. Nemec, Salvator Lipovce, ROTKIV Prešov. Aj za pomoci týchto darcov prebehli až dve kolá losovania tombol s peknými cenami.
Zábava sa pripravovala v spolupráci s vedením školy a ZRPŠ. Vďačné za to, že dospelí účastníci neboli skúpi, môžu byť naše deti. 10 000,- Sk bolo odovzdaných pre potreby základnej školy, 1 000,- Sk materskej škole a 500,- Sk školskej jedálni.
Čo dodať? DO VIDENIA NA 4. VALENTÍNSKEJ ZÁBAVE O ROK! Alebo ešte skôr?
 
 
Pár slov ku karnevalu na základnej škole
V tomto roku sme pokračovali v tradícii školských karnevalov, pričom tentoraz priniesol aj krásne vyzdobenú telocvičňu, čo bolo zásluhou žiakov 9. ročníka. Ale to, na čo sme boli najviac zvedaví a čo hodnotila i porota a ocenila to zaujímavými cenami, boli masky. Pri rozhodovaní poroty zloženej z učiteliek najviac zavážili masky, ktoré boli výsledkom ručnej samostatnej práce , precízneho vypracovania, pestrosti farieb a originality. Musíme však konštatovať, že žiaci prvého stupňa sa viac zžili s karnevalovou tradíciou, obetovali viac času príprave svojich masiek, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Žiaci II. stupňa mali zjavne väčší záujem o hudobnú zložku zábavy a menej sa venovali príprave masiek. Preto i ceny , ktoré putovali do ich radov (až na výnimky) neboli adekvátne ich počtu. Škoda, že záujem o karnevalové maskovanie s pribúdajúcimi rokmi klesá a karnevalové "bláznenie" skĺzava do diskotékovej hlučnej produkcie.
Vcelku však možno usudzovať, že sa postupne zabávali všetci. Počnúc našimi najmladšími, až k najstarším i vrátane učiteľskej obce. Hudba a tanečný rytmus so sebou stiahol všetkých prítomných.
Aby sme nezabudli, žiačky deviateho ročníka pod vedením pána Jureka z Tehelnej ulice vlastnoručne pripravili veľké perníkové srdcia pre učiteľov a podľa vyjadrenia samotného pekára im to išlo pekne od ruky a ak by bolo viac práce, neváhal by väčšinu z nich zamestnať. Sťažnosti z učiteľského zboru sme nezaznamenali, takže boli aj chutné.
Takže, veľa chuti do ďalšieho karnevalového ročníka, budúci deviataci!
Pani učiteľka Mirdalová - ZŠ
 
 
P O Z V Á N K A
Ešte nám v ušiach znie hudba z Valentínskej zábavy, ale my Vás už pozývame na tú májovú.
Bude sa konať : v sobotu 26. mája
v telocvični základnej školy
Vstupné : 150,- Sk
Spoluorganizátor : ZRPŠ
Neodkladajte kúpu vstupeniek na poslednú chvíľu, lebo záujem je veľký a počet vstupeniek je obmedzený!