Drienovský občasník roč. III č. 3 zo 17. 5. 2002

Jeden do nálady
Keď náhle a navždy opustila matka syna a manžela, vtedy nastal v rodine veľký smútok.
Po čase, keď syn dospel a oženil sa, ako to už býva, narodil sa i v tejto rodine potomok. Bol to pekný chlapček. Nedočkavý ocko chcel vidieť svojho potomka za každú cenu. Po veľkom prosení sestrička v nemocnici súhlasila s návštevou, ale upozornila ho, že chlapčeka kojí černoška, lebo manželka má málo mlieka, preto je tmavý.
Keď mladý otec prišiel domov, pochválil sa s tým otcovi. Skúsený otec mu na to vraví: "Syn môj, aj tvoja mama mala málo mlieka, preto si pil kravské, ale až teraz som zistil, že si vôl."
A. S.
 
 
Stručne
- Už túto sobotu si môžu všetci, čo majú radi hudbu a tanec zatančiť na Májovej veselici v telocvični. Ak i vy máte chuť zabudnúť na chvíľu na starosti všedného dňa, nech sa vám páči, lístky za 150 Sk sú ešte k dispozícii.
- 1. júna (v sobotu) o 16. hodine sa v prípade dobrého počasia naše deti môžu tešiť na oslavu MDD na ihrisku. Všetky, tie drobné aj s rodičmi, srdečne pozývame.
- Ďalšie číslo Drienovského Občasníka môžete očakávať v poslednom júnovom týždni.
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
Dňa 26. apríla sa konalo 23. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Drienove. Poslanci zobrali na vedomie správu nezávislej audítorky z overenia ročnej účtovnej závierky obce za rok 2001. Správa konštatuje, že údaje uvedené v účtovnej závierke nadväzujú na riadne vedené účtovníctvo a neboli zistené skutočnosti, ktoré by spochybňovali úplnosť, pravdivosť a správnosť vykazovaného stavu majetku a záväzkov obce. Potom schválili rozbor hospodárenia a záverečný účet obce za rok 2001 s príjmami 6 917 225,42 Sk a výdavkami 5 507 680,90 Sk, t.j. s prebytkom hospodárenia 1 409 544,52 Sk.
V bode rôzne a diskusia poslanci schválili zvýšenie príspevku pre Klub dôchodcov, zakúpenie fekalovej traktorovej cisterny, vypracovanie projektu šatní na futbalové ihrisko, zriadenie spoločného obecného úradu so sídlom na Mestskom úrade v Prešove, projektovanie rekonštrukcie vodojemu vrátane napojenia na vodovod Starina a projektovanie podružnej čističky odpadových vôd do priestoru rozostavaných základov na Kerte. Neschválili dodatočné povolenie hospodárskej budovy v obytnej zóne obce.
Projektovanie čističky zdôvodnil starosta obce rokovaniami a predbežným prísľubom štátnej finančnej dotácie výlučne pre tento rok a len na výstavbu čističky, pričom výška dotácie nie je postačujúca na budovanie veľkej čističky pre celú obec. Javí sa výhodnejšie postaviť menšiu čističku kompletnú, ako začať a pre nedostatok financií iba rozostavať a nedokončiť veľkú. Bolo by však nezodpovedné nevyužiť možnú dotáciu. Ďalšie rokovania o finančnej dotácii štátu sú podmienené vypracovaním projektu a stavebným povolením.
 
 
Spoločný obecný úrad bude v Prešove
Podľa zákona č. 416/2001 Zb. z orgánov štátnej správy prechádzajú postupne na obce pôsobnosti :
- zo zákona 287/1994 Zb. o ochrane prírody a krajiny a zo zákona č. 138/1973 Zb. vodné hospodárstvo od 1.1.2002
- zo zákona č. 195/1998 Zb. o sociálnej pomoci od 1.4.2002
- zo zákona č. 542/1990 Zb. o školstve, mládeži a telesnej kultúre od 1.7.2002
- opatrovateľská služba od 1.1.2003
- stavebný úrad od 1.1.2003
Podľa rozhodnutia obecného zastupiteľstva tieto činnosti bude zabezpečovať obec prostredníctvom spoločného obecného úradu so sídlom na Mestskom úrade v Prešove. Na obecnom úrade v Drienove zostáva priame vybavovanie :
- drobných stavieb a stavebných úprav
- výrub stromov malého rozsahu
- vedenie matriky
- osvedčovanie listín a podpisov
Ing. Ján Štefaňák, starosta obce
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
Áno, keď som sa narodil, možno bola práve noc, určite sa v tomto roku narodilo viac detí. Dieťa si dokáže zapamätať mnoho vecí z detstva, ale dovŕšením desiateho roku si už pamätá konkrétne veci.
Dobre si pamätám svoje povinnosti z tohto obdobia, ako bolo - pripraviť krmivo pre dobytok, narúbať drevo na prípravu obeda a večere. Medzi povinnosti, ktoré som mal najradšej, patrilo pasenie dobytka. Počas pasenia sme chodievali do lesa, kde sme sa stretávali so starým "bačikom". On nám rozprával vážne príbehy zo svojho života. Patril medzi mužov, ktorí bojovali počas prvej svetovej vojny a radi sme počúvali aj príbehy z tejto etapy jeho života.
Hovoril nám aj o podobe vtedajšieho Ruska, čo všetko tam videl a zažil:
Vravel o tom, aké tam rástli dyne - boli také veľké, že keď sa do nich urobila diera, dalo sa do nich ukryť pred dažďom.
Stromy sa tam rezali drôtikmi.
Vraj tam chodili také dlhé vlaky, že posledný vagón išiel po "oranine".
V tom roku si doniesol zo zajatia aj pušku, ktorú schoval za komínom. Keď ju po dlhšom čase išiel skontrolovať, puška už bola okotená a mala sedem pištoľou.
Keby nebol "bačik" zomrel, mohlo byť takýchto príbehov ešte viac.
A.S.
 
 
História je učiteľkou života
Každý normálny človek pozná svoj život a keď ho napíše, menuje sa to životopis. Tento povinne prikladáme k žiadosti o zamestnanie. Pochádzame z istej rodiny a je tu akýmsi pravidlom, že ľudia radi rozprávajú o svojich rodičoch, ba aj o svojich vzdialenejších predkoch. Niektorí ľudia poznajú minulosť svojej rodiny aj cez niekoľko pokolení. Ak svoje poznatky zapíšu, je z toho rodinná kronika, ktorú každý rok dopĺňajú. Zostavujú pri tom prehľadné rodokmene. Údaje hľadajú v matrikách, v štátnom archíve. Takto vedená kronika doplnená rodnými, úmrtnými a inými dokladmi, ba aj fotografiami sa stáva rodinným pokladom, ktorý si kultúrny človek váži. Životná potreba nás núti poznať svoju minulosť v zmysle, že ak chceme vedieť, kto sme a ako máme žiť, musíme vedieť, kto boli a ako žili naši predkovia a snažiť sa žiť ako oni, alebo lepšie. Dobrého sa pridržiavať a zlého sa vyvarovať.
Rodiny žijú v spoločenstve, ktoré tvorí buď menšiu osadu, dedinu alebo mesto. Spoločný jazyk umožnil, aby sa v ich duši vytvorilo povedomie spolupatričnosti, povedomie, že tvoria spolu jednu spoločnosť. Okrem spoločného sídla, jazyka majú i spoločné zvyky, udalosti a pod. a to napĺňa pojem "rodáctvo". Najsilnejší pocit rodáctva vznikne vtedy, ak sa dvaja rodáci z obce, kraja alebo štátu stretnú v cudzine.
Obyvatelia obcí a miest tvoria národ. Aj národ ako taký má svojich predkov, o ktorých živote a činnosti v minulosti napísali učenci záznamy, ktoré nazývame dejepisom, čiže históriou. V každom štáte žije jeden počtom príslušníkov najväčší národ a niekoľko menších. Ľudia jedného sa stýkajú s ľuďmi iného národa, a to buď priateľsky alebo nepriateľsky naladení. Mnoho národov a mnoho štátov tvorí veľkú spoločnosť, ktorá sa nazýva ľudstvo.
Aj ľudstvo ako spoločenstvo všetkých národov má svoj doterajší beh života, ktorý sa zapisuje a voláme to svetové dejiny. Deje sa udávajú v časovom poradí tak, ako sa diali. Keďže všetko má svoj začiatok, učenci za takýto začiatok ustanovili isté významné udalosti. Rimania si ho značili "Ab urbe condita -Od založenia mesta Ríma". Náš letopočet sa začína narodením Krista. Deje pred sa označujú : pred našim letopočtom . Dejiny delíme na: pravek, starovek, stredovek a novovek. Dejepis sa síce učí v škole, ale je veľa ľudí, ktorí sa z neho poučili málo alebo vôbec nič. Už staré príslovie latinskej kultúry hovorí, že "História je učiteľkou života, svedkom času, zvestovateľom potomstvu a svetlom pravdy."
Našu históriu nám nestačí len prečítať a v škole odrecitovať, ale dobre ju poznať, porozmýšľať, dobré z nej presadzovať do života a zlého sa vyvarovať. Náš slovenský historik V. Zamarovský skonštatoval: " Jediným poučením z histórie je, že sa z nej ľudia vôbec nepoučili." A my k tomu doložme: "Ani naši politici."
Anton Džombák
 
 
Hudba prišla za nami
Už po tretíkrát (predtým 25.6.2000, 7.1.2001) nám pripravili učitelia a žiaci Základnej umeleckej školy J. Poschla v Prešove hodnotné umelecké podujatie v podobe chrámového koncertu. Stalo sa tak 28. apríla, kedy náš chrám sv. Šimona a Júdu zaplnený drienovskými, ale aj cezpoľnými divákmi, privítal majstrov, tovarišov a učňov muzikantského remesla. Človek, ktorý sa hudbe venuje len ako poslucháč musel u účinkujúcich oceniť zaujatie, usilovnosť a pribúdajúcimi rokmi tréningu potom majstrovstvo a ľahkosť, s akou nám interpretovali diela hudobných majstrov. Chrámové prostredie a vzácny hudobný nástroj - náš organ, ktorý sa rozozvučal aj pre nás v netradičných skladbách, ešte umocnili umelecký zážitok. Okrem spevákov urobili zvlášť radosť svojmu publiku tri drienovské organistky - žiačky D. Ščepitová, J. Kakaščíková a Mgr. N. Štefanková. Niekoľkých žiakov na organe sprevádzala učiteľka, pani Z. Marcinová. Šľahačkou na torte bolo vystúpenie Mládežníckeho sláčikového orchestra Jána Poschla, ktorý sa predstavil skladbami rôznych autorov z rôznych období. Výber skladieb a sympatický prejav mladých muzikantov sú dôkazom toho, že aj tzv. vážna hudba môže byť veselá a príťažlivá. Všetkým musíme poďakovať za to, že si vybrali práve nás, aby nám svojim umením spríjemnili jedno jarné nedeľné odpoludnie.
Celé podujatie bolo realizáciou myšlienky a snahy učiteľky ZUŠ pani Zuzany Marcinovej. Jej teda musíme poďakovať za prácu spojenú so zabezpečením takéhoto veľkého a vydareného podujatia. Poprosili sme ju, aby nám odpovedala na niekoľko otázok.
 
1. Oproti predchádzajúcim koncertom ste sa odhodlali na ešte náročnejšie podujatie. Čo vás k tomu viedlo?
Pre koncert sme si zvolili chrám. Teda mojím prvotným motívom bola oslava a vďaka Pánu Bohu za tento úžasný a krásny dar - za hudbu, čo bolo vyjadrené aj v úvodnom žalme: "Jasaj v Bohu celá zem." Druhým motívom bola snaha urobiť radosť ľuďom, pripraviť pre nich pekný zážitok, priblížiť im vážnu hudbu zaujímavou a prístupnou formou. I keď máme možnosť počúvať reprodukovanú hudbu, je to niečo úplne iné, počúvať ju naživo.
 
2. Obdivujeme ochotu umelcov - učiteľov ZUŠ hrať pred neskúseným publikom vo svojom voľnom čase, pravdepodobne bez nároku na honorár. Čím ste si ich zaviazali?
Naša pobočka v Drienove je súčasťou tejto ZUŠ. A čo sa týka koncertu, bola to vec dohody, ochoty a súhlasu. V škole si navzájom pomáhame a spolupracujeme. Učitelia ochotne ponúkli čísla na koncert, pán riaditeľ a pani učiteľka Mirossayová súhlasili s vystúpením orchestra pred súťažou. Na koncerty vo voľnom čase sme zvyknutí - je to súčasť našej práce.
Prešovských hostí - učiteľov a žiakov milo prekvapilo prostredie u nás, výborná akustika, všetko potrebné bolo k dispozícii (ozvučenie, stoličky, priestory), zvlášť sa potešili veľkému počtu poslucháčov a tiež občerstveniu, ktoré pripravili rodičia našich žiakov.
 
3. Zoznámte nás v krátkosti s Mládežníckym sláčikovým orchestrom Jána Poschla, ktorý na nás urobil veľmi dobrý dojem.
Mládežnícky sláčikový orchester vedie pani učiteľka Mirossayová, ktorá má k žiakom veľmi pekný vzťah, vie ich získať pre hudbu. V orchestri žiaci dostanú chuť hrať, tam sa im to zapáči.
Dôležitý je aj výber skladieb. Tie, ktoré sme mali možnosť si vypočuť, boli pestré, farebné, melodické a každá z nich bola niečím zaujímavá. Mali sme možnosť vidieť naživo mnohé nástroje a zoznámiť sa s ich tónom.. Celé vystúpenie bolo zaujímavé sledovať sluchom i zrakom. Hráči presne reagovali na každé gesto dirigentky, čo bolo základom pre súhru a kvalitné predvedenie skladieb.
 
4. Koľko účinkujúcich sa nám predstavilo?
V orchestri bolo asi 35 účinkujúcich, sólistov s korepetítormi asi 16 a našich detí asi 70. Teda 50 hráčov a 70 detí.
 
5. Neodradila vás náročnosť prípravy koncertu ? Plánujete nejaký v budúcnosti?
Okolo koncertu bolo veľa príprav, cvičenia, skúšok a zariaďovania, ale stálo to zato. Mojou odmenou bola spokojnosť poslucháčov i účinkujúcich. Potešila som sa, že Drienov sa stal na chvíľu hudobným a kultúrnym centrom aj pre okolie. Kostol bol plný a mnohí nemali miesto na sedenie. Radosť mi urobili aj žiaci, keď hovorili na hodine svoje dojmy:
- " Páčila sa mi Ave Mária, ktorú hralo dievčatko."
- "Ockovi sa to veľmi páčilo a povedal, že vždy bude chodiť na koncerty."
- "Na takomto živom koncerte som bol prvýkrát. Mamke sa to veľmi páčilo a ocko ľutoval, že nemohol prísť."
Od dospelých som počula:
- "Oddýchla som si."
- "Bol to balzam na dušu."
- "Keď začal hrať orchester, zimomriavky mi prešli po tele a plakala som od radosti."
V srdciach mnohých sa rozhorela iskierka lásky k hudbe a z toho mám radosť. Verím, že v budúcom školskom roku budeme môcť pripraviť podobný koncert.
Spracovala Helena Vancová
 
 
Keď nedeľa nedeľou bola
Ani desať viet poďakovania nevystihuje mieru vďaky pani učiteľke Marcinovej za prípravu a samotný chrámový koncert. Pobyt a pôžitok z tónov hudby a krásnych hláskov našich detí mi vynahradil niekoľko hodinový pobyt v prírode. Myslím si, že keby sme ako rodičia priviedli v tú nedeľu do rímskokatolíckeho kostola a spoločne s nimi prežili suity, prelúdie, toccatu, žalm, menuet, zvuk organu, lahodný zvuk hoboja, huslí, akordeónu, trúbok, pozauny a vynikajúcu prezentáciu Mládežníckeho sláčikového orchestra Jána Poschla, boli by sme urobili pre ich výchovu omnoho viac, ako posedávaním pri alebo v príbytkoch. Teším sa na ďalší koncert a ešte raz vďaka všetkým, ktorí stáli v pozadí chrámového koncertu a všetkým účinkujúcim.
Váš "postihnutý" šéfredaktor
 
 
Poďakovanie
Vedenie Základnej školy v Drienove vyslovilo kultúrnej komisii poďakovanie za výbornú spoluprácu pri zabezpečovaní materiálnej časti pri vybavovaní školy učebnými pomôckami. Aj vďaka jej príspevkom boli zakúpené postupne pre školu počítače a ďalšie pomôcky. V dnešnej dobe je vzácnosťou, aby skupina občanov v takej miere svojou činnosťou v spolupráci s obecným úradom takto prispela k skvalitňovaniu výchovno - vzdelávacej činnosti.
Vedenie školy verí v ďalšiu spoluprácu aj po zmene podmienok od 1. júla, kedy školy prechádzajú pod správu obcí.
Riaditeľstvo školy
 
 
Krása prírody a ľudské šťastie
V tomto roku som mal veľké šťastie pokochať sa krásou slovenskej jari, ktorú som nevidel už 34 rokov. Keď som sa koncom apríla prechádzal po Drienove s Emilom Faguľom, bol som doslova omámený krásou kvitnúcich ovocných stromov. Začiatkom mája ma očarili kvitnúce a nádherne voňajúce orgovány, wisterie, pivónie a iné kvety. Pohľad na púpavu v zelenej trávičke bol tiež nádherný. Veľmi ma potešilo i to, že bývalé gazdovské dvory a predzáhradky sú okrášlené peknými trávnikmi, kvetmi a okrasnými drevinami.
V živote som mal možnosť žiť takmer štyri roky v Kanade a precestovať celé USA. Teraz žijem už tridsať rokov v tropickej Afrike, ale kráse slovenskej jari sa nevyrovná nič. V Ghane máme obdobie sucha a obdobie dažďov. Tam keď kvitnú ovocné stromy, majú plne rozvinuté listy, ktoré zriedka opadajú. Kvitnúce stromy tam ani zďaleka nepôsobia tak krásne ako tie naše.
Ja som vždy bol a som obdivovateľom krás slovenskej prírody. Život v peknom , zdravom a produktívnom životnom prostredí je lepší a šťastnejší ako v ekologicky zdevastovanom. Napríklad na severe Senegalu v Afrike som videl zdevastovanú krajinu pokrytú pieskom, ktorý tam priviali vetry zo Sahary. Iba tu a tam som videl z piesku vyčnievať vrcholce korún stromov, ktoré tam niekedy rástli. V Ghane už roky pozorujem katastrofálnu eróziu pôdy, vysýchanie riek, potokov a studní, nehorázne ničenie lesov a stovky iných ekologických problémov. Tento proces desertifikácie vyústil v nesmiernu chudobu, podvýživu a hlad tamojších ľudí, najmä na severe Ghany. Náš život naozaj nemôže byť lepší, ako je kvalita životného prostredia, v ktorom žijeme.
Keď som sa koncom apríla vrátil do rodného Drienova, o to intenzívnejšie som prežíval krásu slovenskej prírody a najmä slovenskej jari. Krásne a zelené je naše Slovensko. Nie nadarmo spievame: "Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem..."
Žiaľ, keď človek ide peši po slovenských cestách, okolo potokov a riek, často vidí odhodené fľaše, chladničky a sporáky, organické odpadky každého druhu a iný odpad. Bože, takto zohyzďovať prírodu!
Používanie chemických prípravkov v poľnohospodárstve je ešte intenzívne a toto tiež ničí krásu, zdravie a produktívnu kapacitu životného prostredia. Nie div, že z našich studní už takmer nikto nepije vodu.
Koncom apríla som cestoval z Budapešti na Slovensko. V Maďarsku som videl oveľa krajšie obrobené polia a lepšie udržiavané okraje ciest ako na Slovensku. A toto ma naplnilo smútkom. Bol som už aj v drienovskom lese, ktorého údržba nie je ani zďaleka taká dobrá ako v minulosti. Na Slovensku už máme pomerne veľa zákonov na ochranu prírody, ale tie sa často nedodržiavajú.
Krásou prírody je aj človek so svojou ľudovou kultúrou. Bože, tie krásne šarišské piesne, tance, kroje a obyčaje! A toto všetko sa stráca. Naša tradičná ľudová kultúra rýchlo odumiera.
Týchto niekoľko príkladov nasvedčuje tomu, že s našim estetickým a ekologickým cítením nie je všetko v poriadku. Zdá sa mi, že naše školy nevenujú dostatočnú pozornosť pestovaniu estetického a ekologického cítenia u detí a mládeže. Naši starí otcovia a dedovia mali viac rozvinuté ekologické cítenie, ako ho máme my dnes. Napríklad, keď v minulosti gazda kosil ďatelinu a v nej objavil hniezdo prepeličiek či zajacov, pekne ho obkosil a nechal na pokoji. Nie div, že voľakedy bolo týchto tvorov na poli viac ako dnes.
Keď človek ničí krásu, zdravie a produktívnu kapacitu životného prostredia, v ktorom žije, ničí sám seba. Takýto človek ničí i budúcnosť našich detí a generácií, ktoré sa ešte nenarodili.
Človek má moc meniť prírodu na púšť, ale aj meniť púšť na úrodnú zem. My by sme mali pomáhať jeden druhému zvyšovať svoje ekologické cítenie, aby sme sa cítili ako súčasť prírody a boli spoluzodpovední za jej stav. A ešte by sme si mali pamätať, že stav nášho životného prostredia je vlastne odrazom toho, čo je v nás.
Učme sa preto viac obdivovať, pestovať a vážiť si krásu, zdravie a produktívnu kapacitu životného prostredia, v ktorom žijeme. To nám iba pomôže byť šťastnejšími a zdravšími, ako sme dnes.
Ing. Albín Korem
 
 
M á j o v é o s l a v y
Prvý ročník večerného behu ulicami Drienova
Po skúšobnom ročníku v minulom roku športovo-kultúrna komisia pripravila pre tunajších občanov prvý oficiálny ročník večerného behu ulicami Drienova. Deťúrence sa už nemohli dočkať podvečera, aby si v jednotlivých kategóriách vyskúšali svoje sily a boli odmenení zaslúženou odmenou. Každý účastník dostal číslo a statočne dobehol, alebo aspoň pricapkal. Nebolo treba pripravené pohotovostné sanitné vozidlo. Pre veľký úspech nie je vylúčené opakovanie aj v predvečer osláv SNP. Niektorí chceli bežať ešte raz aj v ten istý večer. Tie deti, ktoré nebežali, boli v nasledujúci deň v škole oveľa smutnejšie. Prišli o zážitok z toho, čo zmôže vôľa a snaha prekonávať prekážky.
Poďakovanie patrí miestnym policajtom, ktorí sa postarali o bezpečnosť trasy pred vozidlami, ohľaduplným vodičom, ktorí dodržiavali pokyny príslušníkov polície, ďalej žiakom (spojkám a usmerňovačom) pomáhajúcim na trati. Aj tým občanom, ktorí svojim potleskom alebo povzbudzovaním na trati, donútili účastníkov k dobrým výkonom. Ceny zabezpečilo znova vedenie obce a kultúrno - športová komisia.
Čo nás mrzí, je slabá účasť dospelých občanov a mládeže v radoch pretekárov (ale i divákov). Aj tak sa však našli štyria "blázni", ktorí zabehli jedno kolečko a boli odmenení potleskom.
Vďaka všetkým a dovidenia o ...?
Výsledky
Chlapci: 1. - 2. ročník I. M. Straka, II. M. Gorej, III. M. Bujňák
3. - 4. ročník I. S. Domanič, II. J. Sedlák, III. M. Matej
5. - 6. ročník I. L. Straka, II. R. Staňo, III. A. Novotný
7. - 8. ročník I. D. Očenáš II. J. Bujňák III. M. Galdun
 
Dievčatá: 1. - 2. ročník I. M. Sabolová, II. S. Fialková, III. M. Mruzová
3. - 4. ročník I. V. Fogarašová, II. S. Kalitová, III. Ľ. Kostelníková
5. - 6. ročník I. D. Chylaková, II. M. Kostelníková, III. M. Očenášová
7. - 8. ročník I. L. Pohlodková, II. M. Hricková, III. M. Fogarašová
 
Muži: nad 15 rokov I. Gorej, II. Očenáš, III. Kuchár, IV. Illiáš
 
Čo napísali o behu tretiaci
Nepodpísaná (to je škoda)
Súťaž sa mi veľmi páčila. Behala som rýchlo, ale aj pomaly. Na začiatku som bola tretia, ale keď som spomalila, predbehli ma. Nevyhrala som nič len lízatko, ale to je pre mňa veľká cena. Ale predsa som niečo vyhrala. Vyhrala som pohyb, zábavu a povzbudzovanie. Behali sme tretiaci proti štvrtákom. Je to veľká drina predbehnúť štvrtáka, lebo je väčší a silnejší. Mám radosť, že ma povzbudzovali a dodávali veľa síl, že ocko si pre mňa našiel čas a že prišiel na súťaž so mnou. Bolo tam proste fajn.
 
Klapko
O pár dní mal byť beh Drienovom. Rozhodol som sa, že nebudem behať. Ale dohodol som sa s veľmi dobrým kamarátom, že bude behať on. Tak sme skoro každý deň cvičili. A vyplatilo sa nám to. Prišiel ten deň. Ešte sme pokúsili vylepšiť ten beh. Mali sme štyroch veľmi dobrých bežcov. Obávali sme sa, že budú prví. Ale oni nenastúpili. Začali sa preteky. Tretiaci a štvrtáci vyšli na trať. Netrpezlivo som čakal a Ďoďo Sedlák skončil na druhom mieste. Boli sme obaja šťastní.
 
Fialková
Bola som veľmi rada, že som išla súťažiť. Páčila sa mi cena. Bolo mi trochu zle. Som rada, že je tu každý rok beh. Keď som išla okolo parku, pani učiteľka nás povzbudzovala aj s Kristínkou. Potom, keď deti skončili, išli behať dospelí. Bola som veľmi rada, že som bola aspoň na 5. mieste. Beh ma veľmi baví. Bolo to 7.5.2002. Mala som číslo 18.
 
Demek
Beh sa mi páčil preto: že pán učiteľ tam hovoril smiešky, bola tam zábava. Keď som chodil na bicykli, tak som povzbudzoval bežcov, napr. Domina T., Peťa T., Domina O., Viktora N. Páčilo sa mi tam!!!!!!!!!!!!!!! Keď neveríte, neverte!
 
Čo napísali o behu druháci
Straka
Mne sa najviac na behu páčilo, keď sme sa s Marekom Gorejom zrazili a že som ho obehol.
 
Gorej
Mne sa nepáčilo na behu, že som spadol a Matúš ma predbehol.
 
Germuška
Bola veľmi dobrá trať. Mohol som byť aspoň štvrtý.
 
Čo napísal o behu štvrták
 
D. Jurek
Keď som behal ja, mal som číslo 25. My štvrtáci z áčky a béčky sme mali silnú konkurenciu. Až takú silnú, že som skončil na 15. mieste alebo 16. Tá konkurencia boli tretiaci. Prvý bol môj spolužiak Stano Domanič, druhý Jožko Sedlák a tretí bol Marek Matej. Ceny rozdávala moja mamka, čiže pani Jureková. Ale aj. tak som bol rád, že som sa vôbec zúčastnil toho behu Drienovom.
 
Čo napísala o behu L. Pohlodková
Jedného krásneho dňa sa uskutočnil beh. Zúčastnila som sa ho. Moje pocity boli zmiešané. Hlavne som sa bála, keď som prišla na rad ja. Pri bežaní sa mi rozbúchalo srdce, myslela som, že to nezvládnem. Predo mnou bola jedna ôsmačka. Pri cieli som ju predbehla. Bola som veľmi rada, že som bola prvá. To je asi všetko.
 
Čo napísala o behu M. Hricková
Všetci sme sa zišli pri obchode, tam nám dávali čísla. Ja som mala číslo 33 a moja kamarátka Lucia 37. Pri behu boli všetci vpredu, len ja som bola vzadu. Zastavila som, nadýchla som sa a zase som začala behať. Odrazu, akoby mi nohy začali utekať, v tej chvíli som behala a všetky som predbehla. Našťastie som bola druhá a Lucia bola prvá. Keď sme dobehli, bola som šťastná. Aj minulý rok som bola druhá. To je zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Boli sme aj odmenení.
 
 
Vatra horí, vatra žiari
Bez špeciálneho programu, ale zato ako príležitosť na pokojné stretnutie a porozprávanie sa s priateľmi, pripravili nám na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom naši mladí športovci - futbalisti krásnu vatru na futbalovom ihrisku. Počasie bolo ako stvorené na takúto príležitosť. K dispozícii bolo občerstvenie, ba dokonca televízor, aby nik neprišiel o zaujímavý hokej na majstrovstvách sveta.
 
 
Zabudli sme už na stavanie májov?
O pripomenutie tradície stavania májov sa pokúsili členovia kultúrno - športovej komisie a starosta obce. Ako sa Vám páči náš máj? Nebol postavený celkom podľa zvykov našej obce, ale dúfame, že sa nájdu starší obyvatelia , ktorí sa rozpamätajú na starú obyčaj a v spolupráci s mladými sa o rok pokúsia oživiť aspoň symbolicky celý priebeh stavania májov. Možno by sme z toho vedeli v budúcnosti urobiť pekný jarný zvyk pre potešenie všetkých.
 
Sponzorom, ktorý zabezpečil drevo a brezu na oslavy je Lesná spoločnosť KOMPOSOSERAT Kerňa.
 
 
Máj svedčí láske, i tej k mamičkám
Milan Rúfus
Keby som videla
i v najskrytejšom sníčku,
kde na zemi je toľko dobrých slov,
zložila by som z nich modlitbu za mamičku.
Veď ona sama je modlitbou.
 
Jej pohladenie, jej úsmev i jej vráska
sú ako modlitba, čo do nej vložil Boh.
Mama je láska.
Lebo Boh je láska.
Pusto by sa nám žilo bez tých dvoch.
 
"Kde som ju videl, odkiaľ sme si známi?"
Usmial sa Stvoriteľ,
keď stvoril úsmev mamy.
 
A vedel dobre, že nemôže byť iná.
Pretože raz aj on
jej zverí svojho syna.
 
Mesiac máj - každého hneď napadne - mesiac lásky. Skutočne je to tak. Príroda ožíva, stromy sú zrazu zelené, kvety na ovocných stromoch sú prísľubom úrody, okrasné stromy hýria farbami kvetov a zelenou od výmyslu sveta.
Mesiac máj starším pripomína staré časy - v každej obci musel byť na verejnom mieste bál - majáles. Priestor sa vyzdobil briezkami a stuhami a v nedeľu poobede už hudba všetkých zvolávala stráviť krásne májové popoludnie. Bolo jedno - malý, či veľký, mladší, či starší - všetci boli na bále.
Mesiac máj tiež pripomína život - Deň matiek, na ktorý netreba zabúdať. To si každá matka zaslúži. I v našich organizáciách každoročne pripravujeme podujatie k tomuto dňu. Tohto roku sme sa rozhodli pre krásny umelecký zážitok, a to návštevu divadelného predstavenia operety Cigánsky barón v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Krásne melódie a piesne tejto operety a nezvyčajne temperamentné vystúpenie tanečníkov divadelného súboru nenechalo nikoho ľahostajným.
Podujatia sa zúčastnilo 69 žien (sprevádzaných i niekoľkými manželmi). Divadlo nám poskytlo autobus. Účastníci prejavili vôľu aspoň raz za dva mesiace navštíviť divadelné predstavenie. Za toto kultúrne oživenie nášho života sa treba poďakovať členkám Únie žien a Zväzu ZP v Drienove, ktoré všetko zorganizovali.
Regina Sokolová
 
 
Niečo sa našlo - venované ženám matkám
Krásne malé zrniečko,
aké pekné je ho držať, aj keď nie v ruke.
Jeho tóny znejú
a počuť je ich krásne.
Malé rozvinie sa do okrúhleho sveta.
Tlčie o steny, ale má ešte čas.
Je preňho ešte priskoro.
Srdce na dlani.
 
Iní sú šťastní a uvidia ho v sebe,
neposedný púčik ich života.
Neskôr sú stiesnení - Aj on.
 
Nestačí mu už jeho svet.
A spôsobí bolesť šťastnú
a narodí sa ešte raz.
Príde na inú zem
a páli krásou oči vlhké.
A tak príď!
Ja poviem ti, že narodil sa nový človek.
Autorka neznáma
 
 
Cesnak - liek, korenie i potravina
Cesnak patrí k najstarším a najváženejším liekom z rastlinnej ríše. Deň za dňom hrá významnejšiu úlohu v celej južnej Európe, v Rusku, Egypte i Ázii. V Indii sa podľa prastarých lekárskych listín dával do krmiva kravám a ich mlieko sa potom pilo proti škrkavkám. Vergílius a Plinius píšu o Egypťanoch, že užívajú cesnak. V Hipokratovej klasickej lekárskej knihe sa píše, že cesnak zvyšuje vylučovanie moču. Paracelsus doporučoval cesnak ako prevenciu proti moru.
Vo Švajčiarsku dávali pôrodné baby v minulosti cesnak do mlieka, aby vyvolali pôrodné bolesti. Ukázalo sa, že varená šťava cesnaku je účinná proti prašivine, čo používali napr. vojaci 2. svetovej vojny na východnom fronte. Poliaci ošetrovali cesnakom tých, s ktorými sa zle nakladalo v koncentračných táboroch. V Indii sa používa cesnak proti cholere a ľuďom, ktorí pracujú v bažinách sa dáva ako prevencia proti malárii a pod.
Moderná doba používa cesnak na úpravu krvného tlaku. Cesnak zvyšuje nízky a znižuje vysoký tlak a posilňuje pulz. Predovšetkým však chráni pred arterosklerózou, ak sa začne používať včas. V Bulharsku a na Kaukaze žije veľa pružných 100-ročných ľudí. Príčinou tejto nadpriemernej dlhovekosti je podľa mnohých názorov obľuba cesnaku u týchto národov. Aj pri silných chybách cievneho systému sa cesnak používa s úspechom. Napr. pri chronickej otrave nikotínom. Typické katary fajčiarov a hnačky miznú.
Cesnak je teda nielen požívatina a potravina, ale i liek, ktorý má posilňujúci, čistiaci, preháňavý a usmrcujúci účinok na baktérie. Ideálne je jesť cesnak ráno a večer s ovocím, obilím a mliekom. Pri prechladnutí sa má jesť cesnak 12 - 24 hodín a prechladnutie sa zastaví a súčasne sa predíde eventuálne pre organizmus nepriaznivým následkom.
Používanie cesnaku znepríjemňuje jeho zápach. Preto sú vyrábané kapsle, ktoré sa celé prehltávajú a rozpúšťajú sa v žalúdku. Avšak látka, ktorá ničí baktérie je nestabilná a je pochybné, či možno takými preparátmi dosiahnuť optimálne výsledky. Isté je, že pri nich odpadá priamy liečivý účinok na krk, hltan a horné dýchacie cesty. V prirodzenej forme má cesnak pravdepodobne väčší účinok a je nutné si na jeho zápach zvyknúť. Dobrá rada : Surový cesnak užívajte spolu s ostatnými členmi vašej spoločnosti. Zápach tak nebude nikomu prekážať.
Podľa publikácie: Dr. Kristíne Nolfi - Liečenie surovou stravou.
 
 
Psičkári súťažili !!!
Dňa 28. apríla 2002 kynologický klub Drienov usporiadal v priestoroch svojho areálu skúšky z výkonu podľa skúšobného poriadku v kategórii ZM, SVV 1, SVV 2. Súťažilo sa za veľmi pekného počasia. Na skúšku nastúpilo desať psovodov, aby predviedli svoje výkony.
Ako rozhodca bol delegovaný pán Peter Petruš.
Z domácej organizácie nastúpilo päť psovodov, ďalší piati boli z iných organizácií.
Podľa skúšky ZM mohli pretekári získať najviac 150 bodov. Toto sú výsledky tejto časti pretekov:
1. Marek Polák pes AJAX Z.O.K.K. Drienov 128 bodov
2. Ján Mitrik suka ELA Z.O.K.K. Švedlár 30 bodov - neuspel
3. Ľubomír Buzogáň pes NIKO Z.O.K.K. Drienov 119 bodov
4. Imrich Varga pes AVAR Z.O.K.K. Drienov 119 bodov
 
Podľa skúšky SVV 1 , kde pretekár mohol získať najviac 300 bodov nastúpili:
1. Ivan Barcal pes ADIR Z.O.K.K. Košice 240 bodov
2. Ivan Piškanin suka CITA Z.O.K.K. Dlhé nad Cirochov 269 bodov
3. Milan Pavlik suka LENA Z.O.K.K. Sabinov 237 bodov
4. Jozef Nemec suka FLORA Z.O.K.K. Vranov nad Topľou 274 bodov
5. Marián Mroč pes FOX Z.O.K.K. Drienov 234 bodov
 
Podľa skúšky SVV 2 nastúpil psovod Marián Lendel so psom UTY z Z.O.K.K. Drienov a dosiahol 250 bodov.
Podľa vyjadrenia rozhodcu pána Petruša, skúšky prebehli na veľmi dobrej úrovni, čo svedčí o pripravenosti psovodov aj psov. Výsledok skúšok - ak z desiatich nastúpených psov ich úspešne absolvuje deväť a neuspeje jeden, sa dá považovať za veľmi dobrý.
V mene Z.O.K.K. Drienov chcem všetkým poďakovať za predvedené výkony a reprezentáciu organizácie.
Milan Polák, Z.O.K.K. Drienov
 
 
Trocha štatistiky nezaškodí
Základné údaje o obyvateľstve okresu Prešov:
 
Dátum sčítania Počet obcí Počet obyvateľov spolu Z toho žien Ekonomicky aktívne osoby
03. 03. 1991 90 151 045 51,1 % 74 036
26. 05. 2001 91 161 782 51,3 % 77 268
 
Okres Prešov je momentálne druhým najväčším okresom na Slovensku za okresom Nitra, ktorý má o 1 758 obyvateľov viac a je zároveň najväčším okresom Prešovského kraja. V dvoch mestách okresu (Prešov a Veľký Šariš) žije 60,0% obyvateľov, vo vidieckom osídlení 40,0% obyvateľov.
Početne najväčší prírastok obyvateľstva od sčítania v roku 1991 zaznamenalo mesto Prešov o 5 021 a obce Ľubotice o 305, Kendice o 309, Chminianske Jakubovany o 297. Úbytok počtu obyvateľov bol zaznamenaný v 23 obciach okresu.
 
Veková štruktúra obyvateľstva:
Dátum sčítania Zastúpenie obyv. v predproduktívnom veku produktívnom veku poproduktívnom veku
03. 03. 1991 27,2 % 57,4% 15,4%
26. 05. 2001 21,9% 61,1% 16,4%
 
Počet obyvateľov podľa národností:
slovenská - 152 362, rómska - 4 175, rusínska - 1 190, ukrajinská - 1 140, česká - 947, maďarská - 234 , poľská - 57.
Od sčítania v roku 1991 sa národnostné zloženie obyvateľov prešovského okresu výrazne nezmenilo.
 
Počet obyvateľov podľa náboženského vyznania:
rímskokatolícke - 120 273, gréckokatolícke - 12 512, evanjelické - 8 810, pravoslávne - 1 739, ostatné, nezistené - 5016, bez vyznania - 13 432. Zatiaľ čo v roku 1991 sa k žiadnej cirkvi neprihlásilo 7,1% populácie okresu, v roku 2001 sa podiel osôb bez vyznania zvýšil na 8,3%.
Spracované podľa publikácie Sčítanie obyvateľov, domov a bytov - základné údaje - okres Prešov
 
 
O rozume v slovenských prísloviach a porekadlách
Koľko ľudí, toľko myslí.
Všetci ľudia všetko vedia.
Kto má rozum, má všetko.
Lepší kus rozumu ako palica na siahu.
Na múdrych ľuďoch stojí svet a na bláznoch tma.
To ani voda nevezme, ani oheň nespáli, čo sa človek naučí.
Rozum sa brúsi cvičením.
Kto sa mučí, ten sa učí.
Človek sa musí do smrti učiť a ešte sa nenaučí.
Zlato bez rozumu blato.
 
 
O hlúposti v slovenských prísloviach a porekadlách
Bláznovi je i drevený groš dobrý
Bláznov nesejú a rodia sa.
Lepšie s múdrym plakať, ako s bláznom skákať.
Kto nemá v hlave, v sklepe nekúpi.
Prázdna hlava nebolieva.
Čo jeden hlupák skazí, to sto múdrych nenapraví.
Nie je ten múdry, čo veľa vie, ale kto vie, čo mu treba.
Osla bárs do Viedne poženieš, predsa zostane oslom.
Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.
Kto nevie umom, musí vreckom.
 
 
Vedeli ste to?
Špičkoví hráči niekedy demonštrujú svoje schopnosti na exhibíciách, na ktorých hrajú proti niekoľkým súperom zároveň. Aby ich úloha bola ťažšia, môžu hrať naslepo, takže musia sledovať všetky partie iba v mysli. Janosh Flesch dokázal hrať naslepo zároveň neuveriteľných 52 partií. Bobby Fischer, americký veľmajster, vraj nezabudol jedinú partiu, ktorú hral, alebo videl.
 
Dnes uverejňujeme šachové úlohy č. 3 a 4:
 
Úloha č. 3
biely: Kh1, Sf3, a2, b3, d7, f5, g2, g4
čierny: Ka7, Dc8, Vd2, Vf6, Jb8, Sc5, a6, b6, g5, g7, h7
 
Úloha č. 4
biely: Kc1, Vd1, Vh1, Jc3, Jf3, Sg5, a2, b2, c2, f2, g2, h2
čierny: Kc7, Va8, Vh8, Jb8, Jg8, Sc8, a7, b7, c6, f7, , g7, h7
 
Riešenie šachových úloh odovzdávajte na Obecnom úrade v Drienove, alebo pánu učiteľovi Illiášovi. Správni riešitelia budú zaradení do zlosovania o sponzorské ceny koncom roka 2002.
Ján Fecko