Drienovský občasník roč. IV č. 7 z 18. 12. 2003

Niečo milé do (vianočnej) nálady
Vybraté z knihy Davida Hellera - V siedmom nebi (Deti píšu Bohu)
- Milý Bože, keď si začal s Vianocami, tušil si, čo sa z nich vykľuje? Bozkávam Ťa. Vlasta, 7 rokov
- Milý Bože, ozaj Ťa náš farár pozná osobne? Ak nie, tak by si mal vedieť, že o tebe veľa rozpráva. Tvoj kamarát Braňo, 8 rokov.
- Milý Bože, v škole sme sa učili, že dokážeš stvoriť z húsenice motýľa . To je sila. Nevedel by si niečo urobiť pre moju ségru? Je hrozná škapa. Prosím Ťa, neprezraď našim, že som Ti písal. Tvoj kamoš Gregor, 11 rokov.
- Milý Bože, môj tato si namýšľa, že je Ty. Prosím Ťa, schlaď ho. Janko, 11 rokov.
- Milý Bože, viem, že na Vianoce mi dávajú darčeky ocko s mamkou, ale aj tak si myslím, že tie nápady majú od teba. Vďaka. Len im ich dávaj ďalej. S hlbokou úctou Daniela, 12 rokov.
- Milý Bože, v núdzi si môj ozajstný priateľ. Ako napríklad teraz. Som na mizine. Tvoj kamoš Drahuš 9 rokov.
- Milý Bože, v škole sa mi veľmi páči. Vždy sa snažím, ako len viem. Aj sa každý večer modlím. Dúfam, že sa mi to pri poslednom súde bude rátať. Verná kresťanka Gabika, 11 rokov.
- Bože, musím sa vyspovedať. Strašne ma to mrzí, ale pozeral som si Playboy, čo má môj starší brat Edo. Ale aj tak sa mi to veľmi nepáčilo. Odpusť. Ďoďo, 10 rokov. Kedy by som podľa Teba mohol začať chodiť s dievčatami?
- Milý Bože, šak nemusim vedieť celkom bezchibne pravopis, aby som sa dostal do neba? Naša učiteľka nás strašila, že keď stretneme svetého Petra, budeme musieť napísať slovo hiperorbolizovať. Keď to budeme mať správne pôjdeme do neba a keď to bude zle pôjdeme o poschodie nišie. Nemyslel som riaditeľňu. Srdečne ťa zdravý Dominik 10, rokov.
- Milý Bože na nebesiach, veľmi pekne ti ďakujem za to, že si pomohol môjmu dvojročnému bračekovi, aby prestal cikať do gatí. Všetkým sa nám uľavilo. Ďakujem. Lea, 6 rokov.
- Milý Bože, v škole sme čítali všetko o tom, ako sa narodil Ježiš. Jednej časti som nerozumel. Čo je to to nepoškvrnené počasie? Tvoj Filip, 10 rokov.
 
 
Sviatky narodenia Dieťatka
Nedávno som čítala rozhovor s istým populárnym hudobníkom. Ten na otázku: "Aké náboženstvo by ste chceli vyznávať, keby ste boli veriacim človekom?" odpovedal v tom zmysle, že sa mu páči kresťanstvo, lebo každý rok na Vianoce verne a s láskou oslavuje príchod dieťatka na svet, a to mu pripadá veľmi ľudské a sympatické. Možno sa nám zdá, že je to malý dôvod pre výber vierovyznania, ale ten opýtaný vystihol jednu vec - láska k dieťaťu človeka "človečí". Som presvedčená, že každý, kto si prečítal predchádzajúce detské prejavy k Bohu, sa úprimne zasmial a pookrial na duši. Tak isto na nás pôsobí aj bežné stretnutie s dieťaťom, ba dokonca aj s mláďatkami zvierat. Nebráňme sa tomu. Teraz sa tešme z narodenia Božieho Dieťatka a v každý iný deň roka si vychutnávajme svoje stretnutia s ľudskými mláďatkami, aby v nás aj v ťažších časoch mobilizovali dobro a chuť do života. My dospelí ako soľ potrebujeme "poľudšťovanie" a deti potrebujú našu lásku.
Helena Vancová
 
Vybrali sme z Pamätnej knihy obce Drienov
Strana 19, Odev
Mladé nevesty a dievčatá nosievaly "oplečka" lajblíky - vesty, sukne, na šiji šatky "šalejky" a chodievaly boso. Opliečka boly veľmi priliehavé z barevného sukna, na prsiach strih zubatý a preto ich nazývaly "lajblik s paľcami", alebo z báršoňu s hladkým strihom vždy bohate zdobené s ligotavými šňorkami barvy zlatej a striebornej a drobnými ligotavými plieškami. Sukne boly z kanafasu skladané (plesirované) tmavej farby z plátna garbiarmi barveného. Sukne siahali až po kotníky. Dievčatá bohaté v neďeľu nosievaly biele skladané "faldané" sukne. Zástery "fartuchy" boly tiež z barevného plátna, široké a skladané. Ku bielej sukni vzaly biely fartuch. "Šalejky" boly to chustky "tibetky" kvetované a rôzne zafarbené, na okraji so strapcami "francľami" a nosievaly ich na šiji, na prsiach skríženo a v pase sviazané v zadu. Dievčatá chustky na hlave nenosievaly. Ženy maly čepce na hlave zo širokej zlatostriebornej čipky soľnohradskej, ktoré zakrývaly celú hlavu. Ďalej barevnú chustku pamutku, be
z strapcov "tureckú" ktorej dva konce okrútily okolo krku a v zadu sviazaly.
Dievčatá maly účes hladky a vlasy boly spletené v jeden vrkoč, do ktorého na konec zaplietly čiernu stušku "pantličku". Vo veľké sviatky do kostola braly na hlavu party, vence. Boly to v podobe kruhu na drôtiku nadievané strieborné, alebo zlato zabarvené duté sklenené guľočky "pacerky" a pliešky v zadu kde účes prechádzal vo vrkoč, zdobený "trepotkami" flitrami sostrojeno v podobe ruží, spojené, kde sa pripevnily čierne stušky "pantliky" o štyri konce. Stušky do vrkoča neboly vplietané, ale voľne sa rozvýjaly. Ženské košele boly ušité z domáceho plátna. Len tá čiastka, ktorú ukrýval kroj. Rukávce "oplečka" boly škrobené. Dievčatá nosily červené čižmy s mäkkými sarami a na bokoch zošívané. Nevesty a staršie ženy čierne čižmy. ... V zime ženy odievaly sa do kožucha. Zostalo pre potomkov porekadlo: "Do svätého Ducha neopúšťaj sa kožucha a po Sv. Duchu pripaš ho ku bruchu." Kožuchy boly na chrbáte i na prsiach na holej koži vyšívané ružami, niťami hodvábnymi alebo vlnenými. V lete ženy nosievaly "huňky", ktoré boly krátke z tmavej látky a tiež zdobené. Ženy bačkorov len niekedy nosily. Malé dievčatá mali kroj podobný, lež nie tak bohate zdobený. Keď chodievaly dievky na večerky a bola zima okrúcaly sa do sukieň.
 
 
Úcta k starším
Keď sa pominú letné dni a znenazdania prichádza október, november, len tíško hľadíme okolo seba, čo sa to v prírode deje. Začne hýriť najkrajšími farbami - zlatožltá, červená, hnedá, pomaly sa vytráca zelená a nahrádza ju šedá. Príroda očakáva príchod zimy. Tak sa i človeku míňa rôčik za rôčkom, až nastáva jeseň života. Je to čas na spomínanie a spomienky sú pestré ako tá príroda na jeseň. Našli sa krajšie prežité roky, ale aj vážne až smutné obdobia, ale život išiel ďalej.
Spoločenské organizácie, ktoré pracujú v našej obci, pripravili krásne podujatie troch generácií s názvom Úcta k starším. Do zasadačky obecného úradu bolo pozvaných 29 žien a 5 sme boli pozdraviť u nich doma. Z atmosféry podujatia bolo cítiť, že jubilantky sú rady, že sa mohli stretnúť. Jedna druhej sa povypytovali, kde je tá či oná kamarátka, prečo tu nie je, či nie je chorá, iná si spomenula, že vlastne z jej ročníka sa tešia zo života už len tri. Bolo krásne vidieť, ako sa o seba starajú a aj keď ich "nohy opúšťajú", náladu si nedajú pokaziť. Najkrajší zážitok im pripravili deti z materskej školy svojim kultúrnym programom - pesničkami a básničkami a žiačka základnej školy Dominika Mitríková ako speváčka a ľudová rozprávačka. Pri malom občerstvení padla veta : "Ďakujeme, že ste na nás nezabudli a aby sme sa všetky zasa stretli o päť rokov."
Regina Sokolová, predsedníčka ÚŽ, SZZP, ČK
 
 
Spoločenská kronika 2003
 
Narodenie
12. 10. 2003, Eva Krajňáková, Ul. Pod Dvorom
21. 11. 2003, Diana Ňakatová, Žižkova 7
Želáme im šťastný štart do života.
 
Večná im pamiatka
25. 11. 2003, Elena Besermeniová, ul. Žižkova 62 (pochovaná v Šar. Bohdanovciach), 90-ročná
5. 12. 2003, Alžbeta Hudačková, Ul. Krátka 5, 79-ročná
 
Sobáše
8. 11. 2003, Ján Feňák, Mirkovce 23 a Viera Chyláková, Drienov, ul. Mlynská 39
23. 11. 2003, Roman Balog, Drienov, ul. Pod Dvorom 13 a Mária Handtuchová, Chmeľov 179
6. 12. 2003, Ing. Miroslav Semančo, Drienov, Žižkova 90 a Ivana Bosáková, Košice, Michalovská 17
Blahoželáme.
 
 
Vianoce sú pre malé deti
Poviedka
Štefan už ani nevie, koľkýkrát sa dnes prechádza po sade, pozerá na konáriky stromov a zisťuje, ako reagujú na neobyčajné počasie. Nemrzne a na zablatené baganče sa mu lepí nepohrabané lístie. Riedka hmla si zasadla na dedinu a on je asi jediný, čo sa mu v tomto nečase žiada vyjsť z domu. Vlastne sa mu nežiada vyjsť z domu. Žiada sa mu nebyť v tom veľkom dome samému. V lete uplynulo päť rokov, čo mu zomrela žena. Deti bývajú vo vlastných bytoch, ale nežijú ďaleko a často zájdu pozrieť, ako sa má a či niečo nepotrebuje. Nemusí sa cítiť osamelý. Ibaže dnes je Štedrý deň a akosi mu prekáža, že sa nič nedeje, že v kuchyni nezavoňali koláče, nik nerozkladá papierový betlehem a nedáva smrekové vetvičky do vázy. Odkedy bol sám, robievali to nevesty alebo dcéra. Niektorá z nich prišla s vnúčatami, narýchlo upratala, vybalila misu so sladkosťami a vnuci prizdobili vetvičky trblietavými ozdobami. Mali z toho radosť. Pred večerom si ho niektoré z detí zobralo k svojmu k štedrovečernému stolu. Na dnes sa asi nedohodli a spoľahli sa jeden na druhého.
Nikdy by nebol uveril, že sa ho taká vec dotkne. Celý život si myslel, že Vianoce sú pre malé deti. Čudoval sa žene, keď rozprávala o vianočnej atmosfére, robila si starosti s darčekmi a preháňala s upratovaním a pečením. Spomenul si na prvé roky po svadbe. Bývali u svokry, ktorá bola vdova. Aj keď hospodárili samostatne, aby mama nebola na Štedrý večer sama vo svojej izbe, manželka ju pozývala k nim. Z akýchsi dôvodov nevychádzal so svokrou veľmi dobre, a tak sa jej raz opýtal, či nemá iné deti, u ktorých by mohla večerať. Odvtedy večerala sama. Ktovie, ako jej to padlo. On si teraz nevie predstaviť, ako by mal sám pre seba chystať štedrú večeru. Preto chodí po záhrade, tvári sa, že ho zaujímajú puky na stromčekoch, pozrie sa na psiu búdku, či sa nedá vylepšiť, keby predsa len prišla poriadna zima, pozrie sa do pivnice - preberie jablká, a potom... Potom nevie. Počká, až sa zotmie, možnože nezabudli. Ak áno, pohľadá v komore fľašu slivovice a skúsi presvedčiť sám seba, že Vianoce sú pre malé deti...
 
 
Nádejný futbalový dorast
V minulom čísle sme si pripomenuli peknú futbalovú jeseň našich mužstiev. Keďže o doraste bolo toho trocha menej, tréner pán Jozef Šarišský pridáva svoje hodnotenie mužstva:
Úvodný zápas futbalovej sezóny 2003/2004 chlapcom nevyšiel. Prehrali v Kokošovciach 4 : 1, ale potom ťahali šnúru neprehratých zápasov. Dôležitý zápas odohrali na domácom ihrisku proti Safi Prešov, ktorá ťahala šnúru 5-tich vyhraných zápasov. Chlapci sa vytiahli a vyhrali 3 : 0 . Veľmi zlý výkon podali v zápase v Záhradnom, kde prehrali, ale aj za pomoci "domáceho" rozhodcu. Výkon mladých futbalistov však rastie. Slabšie sú na tom v práci s loptou a taktickým myslením. Je to dôsledok toho, že nehrávali "pravidelne" mládežnícke súťaže. Aktívne sa zapojili do futbalu až v dorasteneckom veku. Je to na nich badať najmä pri práci s loptou, ale pri poctivom tréningu z nich môžu vyrásť dobrí futbalisti pre "A" mužstvo. Veľkým prínosom bol príchod brankára Martina Čajkovského, ktorý dodal mužstvu potrebnú istotu.
A ešte kto dával góly: Peter Rabatin 9, Timko 8, Pfeffer 6, Mroč 3, Sokol 2 a po jednom Bugeľ, Staško, Harčár, Straka, Jurko, Galdun, Čajkovský.
Milan Bardák
 
 
Šachisti - žiaci zatiaľ tretí
Šachová sezóna 2003/2004 pokračovala. 16. novembra reprezentanti našej obce v tretej lige 8-členných družstiev odohrali 3. kolo so Sláviou Košice. V stretnutí podľahli súperovi 3:5. V ďalšom kole získali remízu 4:4 s mužstvom Spoje Košice. Najlepšie výkony podali D. Petrigáčová, J. Varga a A. Soták.
V štvrtej lige 6-členných družstiev odohrali naši hráči 3. kolo 7. novembra s Markobom Sibírska Prešov, nad ktorým zvíťazili 6:0. Štvrté kolo odohrali 20. novembra s družstvom Tatrana Prešov D, nad ktorým zvíťazili 3 1: 2 1. Piateho decembra potom zdolali Lipany 5:1. O tieto úspešné výsledky sa zaslúžili: D. Petrigáčová, J. Varga, J. Hudačko, P. Sosa a F. Ondrej.
Našu obec úspešne reprezentujú aj žiaci, keď po 5. kole žiackej ligy 4-členných družstiev sú na 3. mieste. ZŠ Drienov úspešne reprezentujú M. Očenášová, J. Sosa, G. Fecko, K. Očenáš a J. Tomko. Po okresnom titule majstra zaznamenala Michaela Očenášová ďalší úspech - 3. miesto v krajskej súťaži.
Keďže máme problémy s udržaním sa v tretej lige, kde sú našimi súpermi mestá Prešov, Košice, Bardejov atď., musíme zintenzívniť výchovu žiakov v šachovej hre na ZŠ, aby účasťou na rôznych šachových turnajoch dosiahli naši žiaci schopnosť rýchleho rozhodovania, prirodzené rozširovanie mozgového potenciálu, možnosť preberania poznatkov, správnych spoločenských návykov a postojov a čestnú reprezentáciu obce.
Vedenie šachového klubu praje všetkým hráčom, svojim priaznivcom, sponzorom a pomocníkom radostné prežitie Vianoc a pánovi starostovi pevnú ruku do nového roka 2004.
Pre riešiteľov šachových úloh prinášame posledné dve úlohy v r. 2003. Riešenie odovzdajte pánovi Feckovi a žiaci Jakubovi Tomkovi do 27. 12. 2003. Najúspešnejších riešiteľov čakajú sponzorské ceny.
 
Úloha č. 1
Biely: Kh2, Va1, Vg2, e4, f2, f3
Čierny: Kh7, Ve7, Vf8, e5, f6, f7
Obe strany majú rovnaké figúry a pešiaková štruktúra je symetrická, ale biele veže sú lepšie umiestnené na otvorených stĺpcoch. Ako môže biely dať mat v dvoch ťahoch?
 
Úloha č. 2
Biely: Kg1, Df1, Vh2, Jg3, Sc3, a2, b3
Čierny: Kf8, Va1, Vb2, Je1
Tu stojí čierny kráľ v šachu - ale nezabudnite, že ústup kráľom nie je vždy najlepším únikom zo šachu. Ako môže čierny pokračovať v útoku a dať mat v dvoch ťahoch?
 
 
OZNAM
Ponúkam možnosť výhodného nákupu rôzneho spotrebného tovaru na splátky aj v hotovosti.
Stavebné sporenie.
Životné poistenie.
Ak máte záujem, kontaktujte sa so mnou na adrese: K. Tomková, Osloboditeľov 57, Drienov, alebo na tel. čísle 7939 123, mobil 0905 211 673
 
 
Pozvánka na ohňostroj
Po dobrej silvestrovskej večeri dobre padne trocha pohybu.
Nasmerujete svoje kroky k obecnému úradu. Pol hodiny po polnoci privítame spolu
Nový rok 2004
ohňostrojom a dúškom vína a zaželáme si navzájom úspešný nový rok.
 
 
Pozývame Vás na
V A L E N T Í N S K Y P L E S,
ktorý sa bude konať 1 4. februára 2 0 0 4
v telocvični Základnej školy V Drienove.
Začiatok o 19 oo hod., malý kultúrny program a občerstvenie, vstupné 200,- Sk.
Hrá skupina F A M I L Y.
Predaj vstupeniek a informácie na obecnom úrade u p. Klapkovej
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
12.decembra sa konalo 7. zasadnutie obecného zastupiteľstva. Poslanci prerokovali a zhodnotili všeobecne záväzné nariadenie o dani z nehnuteľností a o určení poplatkov na rok 2004. Sadzba dane z nehnuteľností (pozemkov, stavieb a bytov) sa v našej obci nemení a zostáva rovnaká od roku 1998. Zvyšuje sa poplatok za psa o 10 Sk (o prepočet dopadu inflácie) na 140 Sk za jedného psa a za každého ďalšieho 80 Sk. Zastupiteľstvo pristúpilo aj k zvýšeniu poplatkov za vývoz odpadu. Hlavným dôvodom je všeobecný rast cien - zavedenie jednotnej 19 percentnej DPH a zohľadnenie medziročnej inflácie. Poplatok za vývoz zo žúmp sa zvyšuje zo 450 na 500Sk a poplatky za vývoz smetia budú odstupňované. Za 1. až 3. člena domácnosti po 160 Sk, za 4. až 5. člena po 140 Sk a za každého ďalšieho člena po 100 Sk. Smetnú nádobu bude môcť občan naďalej kúpiť za 50% z jej kúpnej ceny. Aj keby sa obci podarilo vybrať tieto zvýšené poplatky od každej domácnosti, skutočné náklady na vývoz odpadu to nepokryje. Viac ako 50% obec doplatí z vlastného rozpočtu. Spolu so zakúpením smetných nádob to bude 275 000 Sk.
Dane a poplatky sú občania povinní zaplatiť na obecnom úrade do 31. marca 2004. Keďže fungovanie obce závisí na plnení tejto povinnosti, nezaplatené dane a poplatky bude obec nútená vymáhať najskôr upomienkami a potom exekúciami.
Obecné zastupiteľstvo ďalej schválilo rozpočet obce na rok 2004. Rozpočet vychádza z predpokladaných podielových daní štátu, výberu daní a poplatkov od občanov a z očakávaného prebytku hospodárenia obce za rok 2003. Schválený rozpočet si môžete prečítať na obecnej tabuli.
Diskusiou prítomných občanov a poslancov na rôzne témy sa zasadnutie skončilo.
 
 
Téma do diskusie
Je hádam dobrým znamením, že popri závažných až životne dôležitých problémoch sa ľudia zaoberajú aj inými témami, napr. nedostatkom tvorivej kultúrnej činnosti v obci. Pán J. Valanec vystúpil na poslednom zasadnutí obecného zastupiteľstva najprv s kritikou, že obecný úrad nereagoval na ponuku detského folklórneho súboru Rozmarija pri ABC- Centre voľného času v Prešove, ktorý v predvianočnom čase vystupuje s aktuálnym programom aj po okolitých obciach a nezabezpečil jeho vystúpenie v Drienove. Aj keď je pravda, že v Drienove chýba priestor na takéto kultúrne vystúpenia väčších súborov a pravda je aj to, že v posledných dňoch sa tu uskutočnilo mnoho iných zaujímavých akcií - koncert v hudobnej škole, vianočné besiedky v základnej a materskej škole, regionálna výstava poštových holubov - treba priznať i to, že sme isto prišli o krásny umelecký a ľudský zážitok. Zvlášť, ak v súbore Rozmarija účinkujú dve malé Drienovčanky - Veronika Valancová a Simonka Cviková.
Možno závažnejšia a hodná zamyslenia je druhá časť jeho vystúpenia. Počúvame nielen z jeho úst: "Ako je možné, že v takej veľkej obci ako je Drienov, nepracuje žiadny folklórny (ale ani iný) súbor?" Trocha to vylepšíme - s väčšími, menšími ťažkosťami sa držia dva cirkevné spevácke zbory a v škole pracuje tanečný krúžok. Ale žiadny ľudový spev, tanec, ochotnícke divadlo. Aj keď pripustíme, že veľkým, ale nie neprekonateľným problémom je, že nemáme kultúrny dom, hlavná príčina je asi v tom, že nám chýbajú odborne zdatní ľudia, ktorí by mali pre takúto činnosť zapálené srdcia a dokázali by si nájsť dostatok voľného času pre iných. Nepochybujme, že nadaných detí a možno i dospelých by sa našlo dosť. Len si spomeňme na éru detského súboru Drienka na našej škole. Aj vtedy sa tu musel nájsť jeden obetavý nadšenec, pán Miroslav Sopko, vtedajší učiteľ, terajší starosta susednej obce Petrovian. Alebo ešte dávnejšie dlhoročné účinkovanie speváckeho folklórneho súboru dospelých a ochotnícke divadlá...
Spolu s pánom Valancom sa prihovárame vám, ktorí máte k podobným aktivitám blízko, porozmýšľajte, či by ste sa nemohli pokúsiť zaplniť túto medzeru v živote obce. Hlavne deťom by sme mali dať šancu tráviť čas rozumnejšie a zábavnejšie, ako im to umožňuje televízna obrazovka, počítač, či cigareta v nejakom pelechu.
 
 
Vzácne jubileum vzácneho človeka
S jeho myšlienkami sa stretávame na stránkach nášho občasníka od jeho začiatkov. Každý z nás tuší, že jeho názory formuje sám život. Dnes vám chceme povedať, že náš vzácny učiteľ a dopisovateľ pán Anton Džombák sa 24. decembra 2003 dožíva deväťdesiatich rokov.
Úprimne mu všetci želáme pevné zdravie a dobré rodinné zázemie, aby nás ešte dlho mohol prekvapovať svojou vitalitou a záujmom o dianie okolo nás. Všetko najlepšie. Redaktori Drienovského Občasníka a pracovníci Obecného úradu v Drienove.
 
 
Umelý med?
Stretli ste sa už na regáloch predajní s umelým medom? Je to aktuálna vec. V nejednej domácnosti v týchto dňoch cítiť vôňu medovníčkov a možno sa práve chystáme kúpiť medík na obľúbené medové zákusky a štedrovečerné oblátky. V časopise Včelár 12/2003 nás Martin Piovarči upozorňuje na to, aby sme sa nedali oklamať:
"...Odborníci vo vyspelých krajinách oceňujú v mede vysoký obsah jednoduchých cukrov vo veľmi výhodnom vzájomnom pomere, obsah enzýmov, vitamínov a ďalších látok, ktoré sa v obyčajnom cukre nevyskytujú. Uvedomujú si viac ako my potrebu správnej výživy...Je len chybou dier v našej legislatíve, že v našich supermarketoch sa predáva cukrová látka pod názvom "tekutý med umelý. Je to dovezený výrobok, vyrobený synteticky (zahustený a aromatizovaný, aby sa podobal medu) a pomenovaný medom. Aj keď je to v rozpore s platným Potravinovým kódexom, je tento výrobok na pultoch našich predajní už viac ako pol roka. Rozumným východiskom z tejto situácie je kupovanie medu priamo od miestnych včelárov..."
 
 
Skvelý večer pre knihu
V jeden novembrový podvečer sa v zasadačke obecného úradu stretli Drienovčania s pánom Ing. Koremom, ktorý predstavil svoj Šarišsko - slovenský slovník z obce Drienov. Zvláštna atmosféra "krstu" knihy bola umocnená tým, že sa niesla v duchu SPISOVNEJ šarištiny, ktorú nie všetci prítomní zvládali. "Krstným otcom" knihy bol pán starosta a zvlášť milým hosťom bol pán Džombák, bývalý riaditeľ a kolega autora knihy. Do skvelej atmosféry prispel veršami a riekankami v bezchybnom podaní.
Samotná kniha vznikla vďaka dlhoročnej práci pri zháňaní podkladov a osobnému vkladu autora. Treba si to ceniť o to viac, že už roky nebýva na Slovensku a tak dokázal spracovať vyše 10 tisíc slov, 760 šarišských prísloví, porekadiel a iných vyjadrení. Pri listovaní nás, okrem iného, zaujmú šarišsky znejúce slová v africkom jazyku HAUSA, bohatosť nášho nárečia dokazuje napr. množstvom ekvivalentov slova špinavý (až 40 výrazov). Pri čítaní názvov častí drienovského chotára v nás skrsla myšlienka zhotovenia mapy chotára s pôvodnými názvami. Tu budeme potrebovať pomoc starších občanov, ktorí ich ešte ovládajú. No a čo dodať k názvom tradičných drienovských jedál - kuľajstra, podlubki, džatki, ľuštavka, čeregi - viete, čo to je? Keby nám tak niekto vedel do každého čísla občasníka napísať jeden takýto recept v šarištine. V samotnom slovníku sa nachádzajú rôzne krásne slová - bečeľuju, rapšag atď.
Získal som dojem, že táto knižočka patrí do každej rodiny v Drienove ako povinné čítanie (darček pod stromček?). Predáva sa už teraz na obecnom úrade. Cena je veľmi zaujímavá: pre Drienovčanov 100,- Sk, pre ostatný svet 120,- Sk. Autor knihy sa vzdal príjmu z predaja, ktorý navrhuje venovať na nákup kníh pre deti do miestnej knižnice.
Autor, Ing. Korem, prosí čitateľov, aby si zbierali a zapisovali ďalšie slová a výrazy, ktoré sa v slovníku zatiaľ nenachádzajú. V blízkej budúcnosti plánuje toto vydanie doplniť a prosí vás o spoluprácu.
Mgr. Peter Illiáš
 
 
Zmeny v sociálnom systéme od 1. 1. 2004
S blížiacim sa dátumom 1. január 2004 prichádzajú do platnosti rôzne zmeny v sociálnom zabezpečení občanov, na ktoré vás chceme upozorniť.
Sociálne dávky. Zákon o pomoci v hmotnej núdzi už nerozlišuje objektívne a subjektívne dôvody hmotnej núdze. Neskúma sa to, ako sa občan do hmotnej núdze dostal, ale len to, či žije sám alebo koľko detí má. Občan môže sociálnu dávku dostať i keď pracuje, alebo je na dôchodku, ak jeho príjem je nižší ako výška dávky. Výška dávky sociálnej pomoci v korunách:
jednotlivec - 1450 Sk, jednotlivec s najviac 4 deťmi - 2160, jednotlivec s viac ako 4 deťmi - 3160, dvojica bez detí - 2530, dvojica s najviac 4 deťmi - 3210, dvojica s viac ako 4 deťmi - 4210. Tehotná žena k tomu navyše 350,- Sk od 4. mesiaca, podmienkou sú pravidelné lekárske prehliadky.
K tomu možno získať rôzne "motivačné" príspevky:
Aktivačný - 1000 Sk, pre študentov, ak už nemajú titul vyšší ako bakalár, pracujú dobrovoľne pre obec. Pre tých, ktorí dobrovoľne pracujú pre tretí sektor či charitu, dlhodobo nezamestnaných, 6 mesiacov po tom, ako sa zamestnajú aspoň za minimálnu mzdu a najviac za jej trojnásobok.
Ochranný - 1000 Sk, na riešenie mimoriadnych situácií, ak podľa zákona nie sú schopní zabezpečiť si príjem inak, ako poberaním dávok - ľudia v dôchodkovom veku, invalidi, ľudia denne sa starajúci o postihnuté dieťa alebo iného postihnutého občana, chorí viac ako 30 dní, účastníci resocializačných pobytov alebo tí, ktorí sa starajú o deti do 14 týždňov.
Príspevok na bývanie 780 Sk pre jednotlivca, 1330 Sk pre rodinu
Príspevok na zdravotnú starostlivosť 50 Sk pre každú spoločne posudzovanú osobu
 
Čo sa ešte nebude rátať do príjmu pri posudzovaní hmotnej núdze
25% príjmu zo závislej činnosti, 25% starobného dôchodku priznaného za obdobie dôch. poistenia najmenej 25 rokov, za každý ďalší rok dôch. poistenia sa táto zvyšuje o percento priznaného dôchodku, prídavok na dieťa, nevyhnutná okamžitá pomoc poskytovaná obcou, príjem z príležitostných činností, náhodné jednorázové príjmy do výšky 2-násobku životného minima, štipendium študenta vysokej školy, peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého životného postihnutia.
Sociálnu dávku nebude môcť dostať ten, kto môže svoju situáciu riešiť:
Predajom a prenájmom svojho majetku, nie však nehnuteľnosti, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie (u dôchodcov a s nimi posudzovaných osôb sa primeranosť nehnuteľnosti neposudzuje), ani pôdy, ktorú užívajú, veci, ktoré tvoria nevyhnutné zariadenie domácnosti, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov zdravotného postihnutia, ani auta, ak ho používa postihnutá osoba, alebo aj jeho hodnota nie je vyššia ako 35-násobok životného minima (teraz 147 350 Sk), vymáhaním svojich pohľadávok, napr. výživného, nevyplatených miezd, nemocenských, dôchodkových a štátnych dávok.
Príspevok pri narodení dieťaťa sa zvyšuje zo súčasných 3110 Sk na rovných 4000 Sk.
Prídavok na dieťa bude vo výške 500 Sk. Ruší sa príspevok k prídavku, ktorý poskytuje štát príjmovo slabším rodinám.
Daňový bonus bude vo výške 4800 Sk ročne (400 Sk mesačne), na každé daňovníkom vyživované dieťa.
Terézia Sepešiová, predsedníčka sociálnej komisie
 
 
Regionálna výstava na 1*
Organizácia chovateľov poštových holubov v Drienove pripravila v dňoch 12. až 14. decembra 2003 v telocvični základnej školy XII. regionálnu výstavu poštových holubov. Na tejto výstave mali svojich zverencov vystavených chovatelia z oblasti Popradu, Spišskej Novej Vsi, Bardejova, Prešova, Košíc a Revúcej. Ešte vo štvrtok usporiadatelia prebrali 350 holubov. Tieto boli rozdelené do dvoch kategórií, a to štandardnej a športovej. Podmienkou účasti na výstave bolo splnenie týchto limitov: u samca 3000 km nalietaných za 2 roky vo výsledkoch, a to umiestnenie v prvých 20% z nasadeného počtu; u samíc to bolo 2500 km. Boli tam aj pekné kolekcie holubov majstrov jednotlivých oblastí, ktoré mohli zaujať i laika. Víťazi jednotlivých kategórií boli umiestnení vo víťaznej kolekcii, ktorá bola vystavená zvlášť. Každý chovateľ a zároveň majiteľ víťazného holuba dostal diplom a krásny pohár, ktorý bol pastvou pre oči každého návštevníka. Tejto výstavy sa zúčastnilo viac ako 350 návštevníkov, ktorí si zaplatili vstupné a boli tu niektorí aj dva dni. Je mi ľúto, že hoci sme v piatok otvorili túto nie bežnú výstavu pre Drienovčanov bezplatne, neprišlo ich možno viac ako 20. Naopak, teší ma, že keď som ponúkol pani riaditeľke základnej školy voľný vstup pre žiakov školy, títo príležitosť využili a ostáva mi len dúfať, že sa medzi nimi nájdu aj budúci chovatelia poštových holubov.
Som rád, že sa nám výstava vydarila. Hold všetkým jej organizátorom a realizátorom vzdal regionálny predseda chovateľov poštových holubov Ing. Blahovský slovami: " Latku ste postavili tak vysoko, že pochybujem, že ju tak ľahko niekto prekoná."
Na záver chcem poďakovať pánu starostovi a zastupiteľstvu za finančnú podporu a ochotu pomôcť nám, pani riaditeľke školy za poskytnutie priestorov telocvične a moja veľká vďaka patrí sponzorom za finančnú podporu, bez ktorej by sa snáď táto výstava ani nebola uskutočnila. Našimi sponzormi boli: Steel Trans, a.s., ADS, s.r.o., APIMEL, Stavebniny Drienov, Jozef Križ, Kamiónová preprava, Festra, Furman Trans, Kovomont, s.r.o., Bamida, Autodoprava, EL - DAN, Ján Korem, RONEX.
Ondrej Ivan
 
 
"Sprievodca svetom povolaní" - návšteva Okresného úradu práce NÚP v Prešove
Dňa 17. 10. sme sa ráno o ôsmej stretli s pani učiteľkou na zastávke SAD v Drienove. Na úrade práce sme boli objednaní na 9. 00 ráno. Do Prešova sme prišli pred deviatou a ponáhľali sme sa na úrad práce. Rozdelili sme sa na dve skupiny. Najprv išli dievčatá. Po rozhovore s milou pani sme si robili testy. Mali tam iba tri počítače, takže to trvalo dlhšie. Po ukončení testu nám vyšlo, na akú strednú školu sa hodíme. Mne vyšlo, že by som mohla byť učiteľkou. S výsledkom sme boli väčšinou spokojní. Domov sme sa vrátili okolo 12. 30.
Lucia Chyláková, 9. roč.
 
V jeden októbrový piatok sme sa s pani učiteľkou Krajňákovou vybrali na úrad práce. Mali sme robiť test, ktorý nám ukázal, akému povolaniu by sme sa mali venovať alebo na aké povolanie by sme sa hodili. Myslím, že to bolo celkom fajn, pretože niektorým z nás vyšlo veľa rozdielnych povolaní, z ktorých by sme si mali vybrať. Niektorým vyšli zvláštne povolania, ako napr. DJ, letec, masér, policajtka, psychiater atď. Ale väčšinou nám vyšlo to, čo by sme chceli niekedy robiť. Myslím, že tento test nám dosť pomohol pri výbere nášho možného budúceho povolania. Odporúčam aj ďalším deviatakom.
Jana Kakaščíková, 9. roč.
 
Dňa 17. 10. 2003 sa všetci deviataci vybrali s pani učiteľkou Krajňákovou do Prešova na úrad práce. Keď sme tam prišli, rozdelili nás na chlapcov a dievčatá. Najprv išli dievčatá a chlapci išli preč, aby nás nerušili. My sme tam ostali s takou milou mladou pani, ktorá nám ukázala test , ktorý mala v počítači. Ten test bol taký , že keď sme ho urobili, mal by nám ukázať, aké povolanie by sme si mali vybrať. Každej z nás vyšlo, čo chcela. Chlapcom sa tiež podarilo napísať ten test úspešne. Po tejto skúsenosti sme sa vrátili domov.
Marta Čarnogurská, 9. roč.
 
Dňa 17. 10. 2003 v utorok sme sa ráno s pani učiteľkou Krajňákovou vybrali do Prešova. Išli sme na úrad práce, aby sme sa dozvedeli, aké povolanie by pre nás bolo to najlepšie. Na úrade nás privítala mladá pani. Rozdelili sme sa na dve skupiny: v prvej dievčatá a v druhej chlapci. Potom nás oboznámila s tým, ako budeme pracovať. Pracovali sme s počítačmi. Odpovedali sme na rôzne otázky, ktoré nám mali pomôcť dospieť k nášmu povolaniu. Mnohým to pomohlo a začali uvažovať nad inými školami.
Veronika Murajdová, 9. roč.
 
 
Návšteva SOU stavebného - "Mladý remeselník"
11. 11. - 13. 11. 2003 sa v Prešove na SOU stavebnom uskutočnila súťaž Mladý remeselník. Súťaž spočívala v tom, že mladí remeselníci z celého Prešovského kraja mali vyhotoviť v priebehu dvoch dní čo najkrajšie kŕmidlo pre lesnú zver. Okrem súťaže ste sa mohli zúčastniť na prehliadke výrobkov rôznych učilíšť, ktoré ste si mohli aj zakúpiť, a na módnej prehliadke, ktorú pripravila ZSŠ odevná. Naša trieda (9. ročník) sa zúčastnila na prehliadke 12. 11. 2003 spolu s pani učiteľkou Krajňákovou. Okrem výrobkov sme videli dielne (pre nás najzaujímavejšie), kde pracujú žiaci počas vyučujúcich hodín. Stretli sme tam aj minuloročných deviatakov. Veľa sme sa o SOU stavebnom dozvedeli a myslím si, že tým, ktorí sa ešte nerozhodli pre nejakú školu, prehliadka SOU stavebného veľmi pomohla.
Dancáková, M., 9. roč.
 
 
Drak v Drienove
Kočovné divadlo DRAK z Prešova potešilo žiakov 1. - 3. ročníka 28. 11. 2003 divadelným predstavením VIANOCE U PSÍČKA A MAČIČKY. Radosťou bolo i to, že to bolo úplne zdarma a deti dostali dokonca sladučké lízanky.
 
 
Jesenný zber papiera v našej škole
Lesy, ktoré ľudia svojou nedbanlivosťou ničia, sa našim žiakom darí chrániť.
Možno ste i Vy stretli na ulici v priebehu novembra veselé skupinky detí s vozíčkom plným starého papiera. Ďakujeme všetkým, ktorí im prispeli svojou kôpkou. I vďaka Vám sa nám podarilo nazbierať približne 4600 kg papierového odpadu a zo zisku budeme môcť kúpiť do školy všeličo potrebné.
P. S. Odkladajte nám, prosíme, papier i naďalej. My si preňho v jari prídeme.
Jednotlivci nad 100 kg:
Veronika Gomulecová, Tomáš Sokol, Anička Kucková, Peter Gomulec, Mima Juhásová, Lívia Valečková, Natália Kuchárová, Miloš Žemba, Mišo Jurek, Rado Jurek, Mišo Sepeši, Veronika Juhásová, Dano Orlovský.
 
 
Prvé okamihy po našich Vianociach
Fantázia, tvorivosť, spolupráca, pracovitosť a ešte mnohé ďalšie elementy svojho žiackeho života predviedli podvečer na Vianočnom koncerte žiaci 1. - 9. ročníka. Tretiaci nás pobavili klasickou rozprávkou z našich detských čias. Piataci mali trošku pochmúrnejšie ladený program, no aj v ňom nakoniec zvíťazilo dobro nad zlom. Tá najlepšia nálada a príjemná vianočná atmosféra pokračovala najhumornejším televíznym programom Uragánom, ktorý nám tentoraz sprostredkovali šiestaci a v závere aj deviataci. Ani tento rok nechýbali moderné tance ôsmačiek a deviatačiek. Myslím, že až na rozruch spôsobený náhlym vypnutím svetla počas nášho vystúpenia, bolo všetko neopakovateľne krásne.
Mária Kostelníková, 8. roč.
 
 
Vianoce, Vianoce prichádzajú...
Takto sa začína istá vianočná pieseň, ktorá vystihuje náladu a atmosféru, aká sa šírila 11. 12. 2003 v priestoroch školy. Ligotavé svetlá žiarili a pravá vianočná nálada sa šírila navôkol. Žiaci pripravili to najlepšie a najkrajšie pre svojich rodičov a ostatných občanov Drienova v podobe koncertu. Spolu so svojimi triednymi i ostatnými učiteľmi pracovali na príprave programu a výrobkov už niekoľko týždňov skôr. Skutočne si dali záležať. Výrobky išli na dračku. Ako redaktor školského časopisu som zisťoval náladu rodičov. Rodičia sa cítili príjemne, čo potvrdzujú ich prvé reakcie: "Atmosféra bola veľmi príjemná. Zabávali sa rodičia a aj žiaci." "Deti boli výborné a aj rodičia mali radosť zo svojich detí." "Atmosféra nemala chybu, kým nevypadol el. prúd. Ináč bolo všetko O.K." "Atmosféra bola výborná, deti boli úžasné a bolo výborné, že deti prilákali také množstvo ľudí." A to len potvrdzuje, že naša námaha nebola zbytočná.
GaFé
 
Na otázku školských redaktorov, ktoré vystúpenie sa Vám najviac páčilo, rodičia odpovedali:
Najviac sa nám páčili:
prváci, lebo mali pekné kostýmy,
piataci, lebo zapojili veľa pesničiek,
ôsmaci, najmä dievčatá,
šiestaci boli jedineční ako každý rok,
siedmaci, lebo nám pripomenuli chvíľu, keď sme čítali knihu Pipi Dlhá Pančucha,
tretiacky internetový princ,
druhácke vinšovačky,
štvrtácka stonožka,
deviatacke výkony, neverili sme, že niečo také dokážu.
 
A tak sa v celkovom hodnotení najlepších tried objavili vlastne všetky z nich. Čo dodať na záver? Veríme, že rodičia neboli málo kritickí, tešíme sa, že všetci boli v niečom skvelí, a teda náš pôvodný plán potešiť rodičov v tomto predvianočnom zhone sa podaril.
 
 
Veselé Vianoce a šťastný Nový rok,
i pokojný nový rok 2004.
Nech sa Vám splnia tajné priania, sny a želania,
nech ale spolu dokážeme
i naďalej
snívať, tešiť sa i vnímať.
Zdravie, blízkych a priateľov
a
každý deň dôvod na radosť, úsmev či spokojnosť
Vám želá
riaditeľka ZŠ Drienov
 
 
Vianočný koncert ZUŠ
10. decembra ožila budova ZUŠ tónmi vianočných melódií, kolied, ale aj iných jednoduchých, či zložitých skladieb.
Žiaci a učitelia pripravili pre rodičov a hostí Vianočný koncert ako darček vďaky a lásky. V programe účinkovali takmer všetci žiaci, ktorí navštevujú hodiny hudby. Každý podľa svojich schopností prispel k peknému predvianočnému zážitku. Oživením boli koledy, ktoré s chuťou a radosťou zaspievali najmenší žiaci.
Ďakujeme deťom za ich námahu, rodičom i hosťom, že si našli čas a prišli nás popočúvať, i všetkým, ktorí nás podporujú a tešia sa z našich úspechov.
Zuzana Marcinová
 
 
Redakcia Drienovského občasníka Vám želá pokojné vianočné sviatky a úspešný rok 2004