Drienovský občasník roč. III č. 1 z 15. 2. 2002

Jeden do nálady
- Vedel si o tom, že Štefana opustila žena?
- Tak to som nevedel. Ale, ako to, preboha, znáša?
- Teraz je to už dobre, ale spočiatku to vyzeralo tak, že sa od radosti zblázni!
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
20. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Drienove sa uskutočnilo dňa 21. decembra 2001. Poslanci skontrolovali plnenie uznesení z predchádzajúcich zasadnutí a schválili rozpočet obce na rok 2002 ako vyrovnaný medzi príjmami a výdavkami v čiastke 5 802 000,- Sk. Rozpočet sa opiera o prebytok hospodárenia obce v roku 2001 a očakávané príjmy v roku 2002.
V bode rôzne a diskusia starosta obce informoval o tom, že obec odovzdala dva nové farebné televízory pre materskú školu a o tom, že od 1. januára 2002 matrika prechádza na obec.
 
21. zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutočnilo 25. januára 2002. Poslanci opätovne prerokovali vyjadrenie sa obce k návrhu na výstavbu prekladiska špecifického rizikového materiálu v areáli Kafilérie v Drienove. Investorom výstavby je N-ADOVA, s.r.o. Nitra, ktorá v decembri kúpila v exekúcii podstatnú časť pozemkov a budov Kafilérie. Na otázky poslancov a občanov odpovedali majiteľ N-ADOVA, zástupca Regionálnej veterinárnej správy v Prešove a vedúci odboru životného prostredia Obecného úradu v Prešove. Bolo povedané, že v priestoroch drienovskej kafilérie sa neuvažuje s obnovením kafilerickej výroby. Po obsiahlej diskusii poslanci uznesením výstavbu prekladiska schválili. Podľa slov investora i generálneho riaditeľa PEhAES, a.s., Prešov, ako zhotoviteľa stavby, má byť prekladisko vybudované do konca júna 2002.
V bode rôzne a diskusia starosta obce informoval o oznámení VÚB Prešov, že z dôvodu malého využívania služieb a vysokých prevádzkových nákladov expozitúry v Drienove túto prevádzku od 1. marca 2002 zrušuje. Budova, v ktorej je expozitúra VÚB je majetkom rímskokatolíckej cirkvi a obec nemá možnosť akokoľvek, napr. odpustením nájomného, ovplyvniť rozhodnutie VÚB Prešov. Informoval i o tom, že dňa 23. januára 2002 začala prevádzka materskej školy v nových priestoroch budovy grécko - katolíckej farnosti. Zásluhou úsilia a spolupráce všetkých čestne zmýšľajúcich zainteresovaných sa stala desaťročia trvajúca potreba skutočnosťou, v obci je konečne v prevádzke dôstojná materská škola.
Podrobná zápisnica zo zasadnutia je zverejnená na verejne tabuli pri OcÚ.
 
 
Pán starosta, na slovíčko!
1. S poslednou zmenou letopočtu získali obce v našom štáte niektoré nové právomoci. Znie to dobre, ale o čo vlastne ide?
Snahou týchto zmien je, aby občan čím viac vecí vybavil v mieste svojho bydliska. Už v roku 2001 obecné úrady , zjednodušene povedané, začali povoľovať drobné stavby (garáže, elektrické a plynové prípojky ...). Ostatná agenda stavebného úradu mala prejsť na obce od 1. januára 2002. Podľa zákona č. 416/2001 Zb.z. o prechode pôsobností z orgánov štátnej správy na obec prechádzajú pôsobnosti na úseku:
a, vedenia matrík
Od 1. januára 2002 je v našej obci matričný úrad. Pracovnými dňami na úrade sú utorok a štvrtok. Matrikárkou je pani Kakaščíková. V pracovnej náplni matrikárky je aj overovanie listín a podpisov.
b, ochrany prírody
Od 1. januára 2002 obecný úrad vybavuje žiadosti o výrub drevín (stromov...)
c, školstva
Od 1. júla 2002 bude obec plniť funkciu zriaďovateľa školských a predškolských zariadení.
 
2. Z rozhovorov s obyvateľmi Drienova sme zistili, že im nie je jasné, ako je to so správou nášho cintorína a Domu nádeje. Objasnite nám to, prosím.
Cintorín je majetkom obce. Jeho spravovanie je zabezpečené podľa platného všeobecne záväzného nariadenia. Od 1. januára 2002 povereným správcom cintorína je pán Imrich Sokol.
Dom nádeje je majetkom grécko - katolíckej farnosti a slúži celej obci. Jeho prevádzku zabezpečuje a teda aj výšku poplatkov určuje a poplatky vyberá farnosť, nie obec. Tam, kde je dom nádeje majetkom obce, o výške poplatku, prípadne príspevku z rozpočtu obce rozhoduje obecné zastupiteľstvo.
 
3. Na zasadnutí obecného zastupiteľstva ste hovorili o kúpe vodojemu pre obec. Čo nám k tomu ešte môžete povedať?
Znepokojuje ma, že kvalita spodných vôd v obci a tým i v studniach občanov je veľmi zlá a ďalej sa zhoršuje, lebo nemáme kanalizáciu. Na rýchlu a súvislú výstavbu vodovodu, kanalizácie a čističky obec nemá peniaze. Štátnu dotáciu sme zatiaľ nedostali a tak využívame každú možnosť pokročiť v tejto záležitosti. Takouto využitou možnosťou je kúpenie vodojemu od Poľnohospodárskeho družstva, ktoré je v konkurze. Koncom decembra sme vodojem vyplatili z rozpočtu obce bez toho, aby sme brali úver. Tým, že teraz nemusíme budovať nový vodojem, sme o niečo bližšie k zabezpečeniu vody pre obec z vodnej sústavy Starina. Rekonštrukcia vodojemu vrátane projektu je o niekoľko miliónov korún lacnejšia ako projektová príprava a výstavba nového vodojemu. Kým však vodojem bude slúžiť svojmu účelu, čaká nás ešte veľa náročnej a úmornej práce, čo si vyžaduje pochopenie a trpezlivosť občanov.
 
4. Aj podľa vašich slov sa v minulom roku u nás osvedčili verejnoprospešní pracovníci (VPP). Rátate s nimi i tohto roku?
V tomto roku nás čaká veľa práce a chceme pri tom využiť VPP. Preto žiadame a aj v priebehu roka budeme žiadať Okresný úrad práce (OÚP) v Prešove o pridelenie peňazí na VPP. Stretávam sa s názorom, že starosta určuje, koľko nezamestnaných bude v obci pracovať. Nie je to tak. VPP sú platení do výšky minimálnej mzdy zo štátnych peňazí a nie z rozpočtu obce. V skutočnosti starosta predkladá žiadosť na OÚP o pridelenie peňazí na vytvorenie verejnoprospešných miest. V žiadosti zdôvodňuje potrebu VPP podľa odbornosti a popisuje práce, ktoré majú v obci vykonať. Žiadosť sa dokladá potvrdením obce, že má vlastné peniaze na nákup materiálu a náradia na tieto práce. Žiadosť obce posudzuje komisia na OÚP a určí počet VPP. Až potom sú vyberaní konkrétni občania, ktorí musia spĺňať prísne podmienky stanovené OÚP i požiadavky na schopnosť vykonávať určené práce. Teda v žiadnom prípade neide o svojvôľu starostu pri určovaní počtu a prijímaní občanov na VPP.
 
 
Drienov 2001 rečou štatistiky
Počet narodených detí : spolu 19 - z toho 7 dievčat a 12 chlapcov
Počet úmrtí : spolu 20 - z toho 11 žien a 9 mužov
Počet sobášov : spolu 22 - z toho 7 v Drienove , 15 v iných mestách
 
Počet obyvateľov prihlásených k trvalému pobytu v obci: spolu 37
Počet obyvateľov prihlásených k prechodnému pobytu v obci : spolu 5
Počet z obce odhlásených obyvateľov : spolu 25
 
Celkový počet obyvateľov obce k 31. 12. 2001 : spolu 2 046 s trvalým bydliskom v obci
 
Z toho počet obyvateľov starších ako 15 rokov : 1 621 ( 766 mužov a 855 žien)
počet detí mladších ako 15 rokov : 425
 
V roku 2002 oslavujú svoje významné výročia narodenia títo Drienovčania :
 
60 rokov :
Štefan Nikolov Angelov, Mlynská 15 - Mária Domaničová, Žižkova 36 - Jozef Demek, Kvetná 7 - Mária Golodžejová, Záhradná 20 - Milan Vanca, Letná 15 - Ján Dráb, Revolučná 11 - Regina Gimerská, Žižkova 6 - Štefan Vaľko, Záhradná 2 - Alexander Synák, Mierová 2 - Pavol Sokol, Kvetná 37 - Mária Dudeková, Okružná 35 - Vincent Boldižár, Záhradná 34 - František Melník, Osloboditeľov 83
 
70 rokov :
Emil Mižák, Osloboditeľov 4 - Magdaléna Medvecková, Mlynská 9 - Anna Mročová, Okružná 2 - Jozef Mroč, Okružná 2 - Regina Straková, Žižkova 16 - Anna Kustrová, Mlynská 27 - Imrich Matej, Kvetná 20 - Pavol Sepeši, Kvetná 50 - Ján Lazor, Májová 21 - Elena Bíla, Partizánska 10 - Jozef Bíly, Patrizánska 10 - Dezider Balog, Pod Dvorom 11 - Ján Kušnír, Okružná 27 - Margita Gáborová, Okružná 11 - Jozef Staško, Májová 14 - Verona Ščepáková, Mlynská 39 - Irena Medvecová, Osloboditeľov 7 - Verona Arvayová, Letná 5
 
80 rokov :
Anna Jureková, Žižkova 51 - Helena Demeková, Osloboditeľov 19 - Mária Koleničová, Jarková 25 - Pavol Vavrek, Revolučná 6 - Anna Hudačková, Žižkova 46 - František Varga, Mlynská 6 - Verona Nemcová, Tehelná 27 - Justína Mročová, Košická 7
 
90 rokov :
Barbora Straková, Tehelná 13 - Regina Sokolová, Tehelná 2
 
Želáme im v tomto roku, ale aj vo všetkých nasledujúcich veľa zdravia a rodinnej pohody.
 
 
Frfľošovo...alebo "Ja to viem lepšie!"
Tak sa nám prevalil ďalší rok v novom tisícročí. Vymenili sme kalendáre a potešili z pekného štvorčísla - dve dvojky a medzi nimi dve ... Možno nám prinesú šťastie. Je to však len číslo. V skutočnosti je na nás, aby sme tak pekne, ako sme spoločne pri obecnom úrade a v telocvični privítali Nový rok, naplnili spoločne aj ostatné dni posledného roka tohto volebného obdobia skutkami, ktoré prekryjú nuly v letopočte. Snažme sa spoločnými silami naplniť dobré a reálne predsavzatia - od starostu až po radového občana. Kto sa seriózne zaoberá dianím v obci, musí uznať, že skutočne v spolupráci či už s predstaviteľmi oboch cirkví, s podnikateľmi alebo s občanmi, ktorí z titulu svojich vedomostí, schopností, ochoty a postavenia môžu pomôcť, sa podarilo niekoľko vecí, ktoré by v rozhádanej obecnej spoločnosti neboli uzreli svetlo sveta. Bohužiaľ, nedostatok peňazí sa neustále podpisuje buď na rýchlosti, alebo aj nemožnosti realizácie našich plánov - hlavne tých veľkých.
Ale poďme k našim posledným radostiam a neradostiam. Hitom číslo jeden bolo klzisko pre drienovský drobizg. Mnohí rodičia zháňali (a zohnali) korčule pre svoje deti - ktovie kedy bude zasa taká tuhá zima. Vďaka patrí nadšencom z úradu a spriazneným dušiam, ktorí po večeroch polievali a mrazili. Škoda, že pani zima odišla pár týždňov skôr! Hit číslo dva - Valentínsky ples. Nemilo boli prekvapení Drienovčania, ktorí si chceli lístky kúpiť dva týždne pred plesom. VYPRODÁNO! - ako hovoria bratia spoza Moravy. Darmo je, práca zapálených "ochotníkov" priniesla ovocie a dúfame, že zúčastnení plesajúci hostia si zo skromného prostredia telocvične odniesli príjemné dojmy. A či bude ples o rok? Rozhodne začiatok decembra - voľby, po ktorých sa dajú alebo nedajú dokopy podobní schopní ľudia.
No, a teraz moja "obľúbená" téma. Najväčším hitom u nás je veľmi časté a všeobecné FRFĽANIE. Pri písaní alebo pri predstavovaní mám sto chutí oznámiť ako svoje bydlisko už nie Smraďochov, ale FRFĽOŠOVO. Ozrejmím prečo.
Otestoval som si rodenú mne blízku Drienovčanku klasickým príkladom: "keď nalejeme do pohára do polovice vodu, aký bude? Dopoly plný alebo dopoly prázdny?" Odpoveď bola očakávaná, typická pre pesimistu - "Dopoly prázdny!" A tu začína naša bieda! Svoje si chválime, ale cudzie (v podstate naše - obecné) očiernime.
Aký je len neporiadok v tej našej obci! Dopravné značky pri škole pokrivené, zmizlo označenie zastávky SAD, zákaz vjazdu na Mierovej ulici je fuč, príklopy z kanálu na ulici Osloboditeľov chýbajú, bezbranné telefónne stojany sú dochrámané a pootvárané, sklenné vitríny zničené...však viete! Kto sa o to má postarať? Ale čo tak prizrieť sa cez víkendové noci na svoju vlastnú vystrájajúcu mládež (deti) prichádzajúcu do rodného hniezda v uvoľnenom stave? Veď to hádam nerobia dôchodcovia, keď sa po polnoci vracajú z drienovských barov, kde míňajú našetrené korunky?
A propos - zastávka! Vyzerá vzdušne a moderne, ale tých pripomienok! Osobne si myslím, že mala byť taká nerozbitná - z betónu s možným vykurovaním pre bezdomovcov. Roky rokúce stáli ľudia pod lipou vo vetre a daždi, pobehovali medzi oboma zastávkami, ak meškal spoj od Prešova atď. Teraz riešia čakajúci obrovský problém - čo ak zafúka severák !? Urobia predsa to isté, čo doteraz. Skryjú sa pod výklenkom predajne Jednoty, čo je cez cestu možno desať krokov. Myslím, že dôležitejšie bude udržiavať zastávku v čistote a postupne dokončiť úpravu okolia.
A frfleme ďalej... smeti!!! Teraz majú pripomienky k výške a spôsobu mnohí, lebo treba platiť. Ruku na srdce - koľkí sme boli pri prejednávaní výšky poplatku, aby sme vtedy kládli otázky, návrhy, pripomienky. Nami zvolení poslanci museli rešpektovať nový zákon o odpadoch! Niektoré domácnosti "vyhrali", iné "prehrali" Nebude však spravodlivosť dovtedy, kým nebudeme platiť za skutočne vyprodukovaný a odvezený odpad napr. formou predplatených žetónov (bez strachu, že ich nejaký "dobrodinec" ukradne z pripravenej bedne). Hovoríte, že kontajner na plastové fľaše vo dvore Jednoty je stále plný? O koľko viac fliaš by doňho vošlo , keby sme fľašu F položili na betón B a stlačili nohou N a tým vyrobili plastový pagáč PP? Platilo by matematické 3 F = 1 PP! Minimálne! A do kontajnerov, ktorých vývoz platíme z obecných = našich peňazí budeme naďalej trepať kompletné stromy, kartóny, podnikateľský odpad (najmä pri cintoríne) atď. A tak si to naše Frfľošovo skrášľujeme a spríjemňujeme, keď sa kontajnery naplnia.
Ešte raz môj "učiteľský komplex". Všímajte si, čo robia školáci vo dvore Jednoty, ako si pofajčievajú na verejnosti, ba dokonca i v telocvični a na WC a doma nikomu nesmrdia. Všímajte si a zakročte, lebo nie je pravda, že: "Šak ich tak v škoľe uča!"
Spisovateľka Gabriela Rothmayerová, ktorú si vážim pre jej výstižné komentáre, citovala pred niekoľkými dňami múdrosť predkov: "Mladý a ešte prázdny klas stojí na poli rovno a hrdo, staré a plné klasy sú pozohýnané pod ťarchou zrna a plnosti k zemi." Tak teda, staré klasy, kým sa celkom nevysypete, zdvihnite svoje hlavy a hlasy. Nebojte sa povedať tým mladým čo môžu a čo nie. Inak vám neostáva nič iné len frfľať.
Váš šéfredaktor
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
My, skôr narodení, si často spomíname na udalosti z našich mladých liet a na príhody z rozprávania našich najbližších, čo nám slúži na poučenie do života.
Môj otec Michal (1877 - 1949) bol dvakrát v Amerike. Niekedy si na ňu spomenul a rozprával nám o tom, ako tam naši ľudia žili. Raz nám rozprával príbeh o tom, ako ľahko sa tam dali zarobiť peniaze "z rozumu". Takto si však väčšinou vedeli zarobiť tí, ktorí veľmi nedbali na statočnosť a pravdu, naopak, nebol pre nich problém zneužiť ľudskú dôveru.
Jedného dňa sa medzi ľuďmi rozšírila správa, že na istom mieste je veľký stan a v ňom vystavujú koňa, ktorý má vpredu to, čo má iný kôň vzadu. Ľudia , nevynímajúc našich rodákov, boli veľmi zvedaví, čo to môže byť za čudo. A tak sa celé húfy vybrali pozrieť sa na toho koňa. Stan, kde ho vystavovali mal dva otvory. Pri vchode stál majiteľ koňa, ktorý, samozrejme, vyberal vstupné a pri východe strážca, ktorý návštevníkov vyprevádzal von.
Už ste isto zvedaví, aký prírodný úkaz čakal na diváka v stane. Nuž, po zaplatení vstupného sa skutočne nestačil čudovať. Uvidel totiž celkom obyčajného koňa, ktorý mal pri žľabe priviazaný chvost a hlavou bol obrátený k návštevníkovi. Každému hneď svitlo, že sa dal dobehnúť, ale čo sa dalo robiť, všetci hrali svoju úlohu do konca. Keď sa čakajúci pri východe pýtali, aký je ten kôň, tak dostali len odpoveď: "Choď a uvidíš!" A tak ľudia šli a videli. Každý sa potom hanbil, že sa dal tak ľahko oklamať.
Náš otec nám to doložil poučením, že sa vždy najľahšie žilo, žije a žiť bude z ľudskej dôverčivosti, zvedavosti, nevedomosti a hlúposti. Aj my dnes môžeme veriť čomu chceme, ale pre istotu si to preverme.
Anton Džombák, Lemešany
 
 
Spomienky II
Vo vlaňajšom siedmom čísle našich novín sme uverejnili článok pani Aurélie Petrovej pod názvom Spomienky. Zaspomínala si v ňom na obyvateľov Drienova židovskej národnosti, zvlášť na rodinu Schwartzovcov, ktorá v dobrom slova zmysle tvorila dejiny Drienova. Článok ešte v rukopise sme si dovolili odovzdať jednému z potomkov tejto rodiny pánovi JUDr. Pavlovi Sitárovi, ktorý pôsobí ako advokát v Košiciach a poprosili sme ho, aby nám, ak môže, napísal niečo o udalostiach, ktoré sa v článku spomínajú. Dr. Sitár, aj keď sa tieto udalosti odohrali pred jeho narodením, bol ochotný podeliť sa s nami o kúsok z histórie, ale aj súčasnosti jeho rodiny. Dnes uverejňujeme podstatnú časť z jeho listu:
 
Dovoľte mi niekoľko poznámok k predloženému: Správne sa uvádza, že môj starý otec Leo Schwartz hospodáril v Drienove na majetku, ktorý mal prenajatý "v árende" od rodiny grófa Andrássyho a po vymretí rodu Andrássyovcov od rodiny Szeczényovcov, ktorých potomkovia dodnes žijú podľa mojich vedomostí vo Viedni.
Správne sa uvádza, že majetok, ktorý vlastnícky patril rodine Schwarzovcov bol v Bohdanovciach.
Žijúcimi potomkami tejto rodiny sú moji bratranci Ing. Peter Schwarz - podnikateľ, vnuk Lea Schwarza žijúci v Košiciach, Dr. Michal Bogdan, vysokoškolský profesor a vedúci katedry civilného práva - vnuk Iža Schwarza žijúci v Lunde vo Švédsku, Dr. Gábor Miháyi, spisovateľ a publicista - vnuk Edmunda Schwarza žijúci v Budapešti, Dr. Sándor Halász, vysokoškolský profesor - vnuk Ármina Schwarza žijúci v Budapešti a jeho sestra Vera, tiež vysokoškolská profesorka žijúca v Rostove na Done v Rusku, Pavol Simai, hudobný skladateľ - vnuk Samuela Schwarza žijúci v Stockholme vo Švédsku a konečne ja - vnuk Lea Schwarza.
Je skutočnosťou, že okrem dcérky vtedy už nebohej Jolany Kirzovej, rod. Schwarzovej, ktorá sa volala Marion, nik z rodiny Schwarzovcov nebol deportovaný a nezahynul v koncentračnom tábore. Môj otec Gustáv spolu s bratom Ladislavom prežili podstatnú dobu počas tzv. Slovenského štátu hospodárením na majetku a až v čase okupácie Slovenska hitlerovským Nemeckom opustili rodný Drienov a zúčastnili sa SNP.
V článku spomínaná sestra môjho otca Jolánka sa skutočne venovala keramike, navštevovala známu Krónovu výtvarnú školu v Košiciach spolu s takými významnými umelcami košického regiónu ako boli Jacoby, Jasusch, či Loffler. Po skončení druhej svetovej vojny práve Jacoby a Jasusch usporiadali posmrtnú výstavu jej diela v Prešove.
Pokiaľ ide o "zamurovaný" majetok, ide iba o legendu. Čo sa týka "rozkradnutia", išlo skôr o konfiškáciu majetku z dôvodu protižidovských zákonov v časoch tzv. Slovenského štátu. Veľa zachránil "arizátor" Vilo Mojžiš, od ktorého naša rodina dostala veľa vecí po skončení druhej svetovej vojny späť.
Bolo by veľkou cťou pre našu rodinu, keby ste si vo Vašom Občasníku na mojich predkov spomenuli, za čo Vám v mene celej našej rodiny vopred veľmi pekne ďakujem.
Dr. Pavol Sitár
 
 
A zasa schôdza!
Keď bolo v rozhlase oznámené, že v klube dôchodcov sa uskutoční výročná schôdza dôchodcov, viac dôchodcov si pomyslelo - a zase budeme spolu. A keď sa 11. februára schôdza uskutočnila, stretlo sa na nej 34 členov klubu dôchodcov. Po zapísaní sa do prezenčnej listiny si vypočuli príhovor pána predsedu Jozefa Pavúra a poďakovali sa mu zaň potleskom. Potom pán predseda predstavil nových členov klubu, a to manželov Helenu a Juraja Murajdových a Helenu a Jozefa Sosu. Po odsúhlasení prijatých členov padol návrh na rozšírenie výboru. Navrhnutý a jednohlasne zvolený bol pán Anton Staško.
V otvorenej diskusii sa prítomným prihovoril pán starosta a porozprával o súčasnom stave a problémoch obce.
Po oficiálnom programe schôdze sa uskutočnil prípitok a malé pohostenie. Aj toto skromné pohostenie vyvolalo dobrú náladu a stretnutie dôchodcov sa skončilo spevom - veď predsa boli fašiangy.
Anton S.
 
 
Krátko o Valentínskom plese
Je za nami. Nohy nám už od tancovania oddýchli a nič horšie ako tá únava, predpokladám, sa na plese neprihodilo. Naopak, videli sme pekný kultúrny program - spoločenské tance v profesionálnom prevedení, zatancovali sme si pri klasickej živej hudbe, poniektorí z nás mali aj šťastie v tombole. Výťažok z plesu bol odovzdaný : 11 000,- Sk základnej škole, 2 000,- Sk materskej škole, 1000,- Sk školskej jedálni a zostalo ešte na podujatia pre deti - MDD, športové súťaže a iné akcie, ktoré v priebehu roka pripravujeme.
Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí priložili ruky k dielu a zariadili všetko potrebné, telocvičňu premenili (v rámci možnosti) na kultúrny stánok, riaditeľstvu ZŚ za jej prenajatie a v neposlednom rade sponzorom, ktorí prispeli peknými darmi do tomboly:
Ing. Timko s manželkou , Košice - p. Jurková, Potraviny, Drienov - p. Guľaš, Drienov - p. Pavlíková, KÚPA, Drienov - p. Čitbajová, p. Straka, Stavebniny Drienov - p. Janičová, Kaderníctvo Drienov - p. Korem, kvetinárstvo NASÁRIA Drienov - p. Dancák, ELDAN Drienov - p. Marek Cvik, MARPROF Drienov - p. Gurbaľ, AUTOPREPRAVA Drienov - p. Zachardala, Papiernictvo Prešov - p. Kušnirik, ROTKIV Prešov - p. Milan Korem, M K servis Drienov - PLAST Lemešany - p. Kakalecová, Kaderníctvo TATIANA Prešov - P. Regina Sokolová - Ing. Paľo, Commerc Servis Prešov - p. Jozef Jurek, Tehelná 22 Drienov - Obecný úrad - Kultúrno - športová komisia
 
P.S. Pre plesajúcich napokon všetko dobre dopadlo. Ale mohlo aj nedopadnúť. V noci pred zábavou totiž navštívili telocvičňu zlodeji - špecialisti na zbrane - a vykradli miestnosť streleckého klubu. Dlhoročný a už tradičný šport drienovských detí a dospelých tak utrpel možno nenahraditeľnú škodu. Čo sa na to dá povedať?
Helena Vancová
 
Poďakovanie
Riaditeľstvo Základnej školy v Drienove ďakuje kultúrno-športovej komisii pri OcÚ za finančný príspevok z Valentínskeho plesu vo výške 11 000,- Sk. Peniaze budú použité na nákup výpočtovej techniky.
 
 
Páni poslanci, povedzte nám...
Ak si spomeniete na prvé čísla nášho občasníka, postupne sme vám v nich predstavovali vašich poslancov a ich rozdelenie v jednotlivých komisiách. Čas rýchlo beží a je tu posledný rok ich volebného obdobia a s ním i čas bilancovať. Tak teda, páni poslanci, povedzte nám, ako hodnotíte toto obdobie, ako ste vy osobne využili šancu byť užitočný pre svoju obec? Dnes odpovedá poslanec
 
Marián Jurek
Som poslancom obecného zastupiteľstva už druhé volebné obdobie a zároveň som aj členom rady. Takže som mal a mám možnosť byť pri všetkých rozhodnutiach a plánoch, ktoré sa prijali a prijímajú za toto obdobie a zároveň môžem porovnávať. Súčasné obdobie hodnotím pre našu obec veľmi kladne. Pán starosta, Ing. Štefaňák, v ňom uplatňuje svoje odborné znalosti, ľudský prístup a zmysel pre spoluprácu. Naznačil správny kurz, ktorým by sa mala obec uberať. Chuť pomáhať pri riešení mnohých problémov sa prejavuje tak u veľkej väčšiny poslancov, ako aj občanov Drienova. Medzi prvé výsledky patria: rekonštrukcia kina na MŠ, oprava mosta, kúpa vodojemu, ... Veľmi chcem vyzdvihnúť oživenie kultúrnej a športovej činnosti v obci. Vďaka členom kultúrno - športovej komisie, ktorej som, myslím, aktívnym členom a podpory starostu sa zorganizovalo zopár kvalitných kultúrnych a športových akcií. Úspech zaznamenali opakovane Valentínske a májové plesy, výstavy , dni detí, súťaže pre deti. Výťažok z plesov
bol jednoznačne vždy zameraný na podporu základnej a materskej školy a organizovanie akcií pre deti.
Spomenul som tu len zopár vecí, ktoré sa urobili, ale nazabúdajme na prácu, ktorú ľudia nevidia, ale musí sa vykonať. Vedeli by o nej rozprávať starosta a pracovníčky obecného úradu. Toto obdobie bolo bohaté na všelijaké voľby a referendá, sčítanie ľudu a pod., ktoré prinášajú obrovské množstvo administratívnej práce. Samozrejme, že sú i nedostatky, lenže tri roky sú krátka doba na to, aby sa po predchádzajúcich stagnačných rokoch všetko dohnalo. Podľa môjho názoru by bolo dobre, keby Ing. Štefaňák mal možnosť pokračovať vo svojej úspešnej práci i v budúcom volebnom období.
 
Helena Vancová
Z hľadiska fungovania obecného zastupiteľstva na čele so starostom oceňujem najmä to, že každý rok sme hospodárili dobre - s vysokým prebytkom, ktorý budeme vedieť využiť v tomto roku a pritom sa vyriešili doslova havarijné stavy - kotolňa na obecnom úrade, dvere a okná, požiarna technika, futbalové ihrisko, každý rok sa ako-tak zreparovali cesty, opravil obecný rozhlas atď. Bežná údržba obecných zariadení nebola na zlej úrovni. Myslím si, že neodkladne haváriou hrozilo i nevyužívané kino, a tak považujem za úspech, že sa dostalo späť do vlastníctva obce a síce pomaly, ale rekonštruuje sa. Na všetkých budovách, ktoré patria obci sa v rámci finančných možností urobili opravy. Je však pravda, že ušetriť milión z rozpočtu obce je takmer zázrak, ale minúť ho, pri takých potrebách ako má Drienov a dnešných cenách, to nič nie je. Veľké práce sa bez významnej dotácie od štátu uskutočniť nedajú. Okrem toho, že sme získali do majetku obce významnú nehnuteľnosť - kino, obecný úrad zakúpil mn
oho zariadení, ktoré sú potrebné pri údržbe obce a iste je výhodnejšie ich vlastniť, ako požičiavať - traktor s vlečkou, miešačka, kosačky, zváračka atď., takže sa môžeme cítiť ako dobrí gazdovia.
To, čo si skutočne vážim a vyžiadalo si to pri zložitej situácii, ktorú dnešné zastupiteľstvo zdedilo, maximálne úsilie a rozvahu je, že sa dokázali dohodnúť štyri zainteresované strany v otázke superhavarijnej situácie nedostavanej materskej školy vo farskej záhrade. Mala som možnosť sprostredkovane sledovať vývoj rokovaní a dávam klobúk dolu pred zúčastnenými: MUDr. Sabolom, zástupcami grécko - katolíckej cirkvi, Ing. Murajdom z GEMOR FASHION Prešov a zástupcom obce Ing. Štefaňákom. Prvý - dôležitý výsledok je na svete - deti majú novú škôlku. Vďaka patrí spomenutým.
Za významné považujem to, že sa vyčistili vzťahy so zmluvnými partnermi obce - zrušili sa alebo upravili zmluvy z predchádzajúceho obdobia nevýhodné pre obec.
Čo sa týka mojej poslaneckej práce - beriem ju vážne, lebo som dala taký sľub a robím, čo je v mojich silách. Okrem skoro stopercentnej účasti na rokovaniach zastupiteľstva pracujem ešte v kultúrno - športovej komisii. Pred nami je ešte skoro štvrtina volebného obdobia, t.j. štvrtina povinností, ktoré sme na seba ako poslanci zobrali. Ešte sa dá niečo užitočné urobiť, ale už teraz viem, že to nebude všetko, čo by sme chceli a potrebovali.
 
 
Klíčky pre vaše zdravie
Milí čitatelia, zo západnej Afriky Vás pozdravuje a vinšuje úspešný a požehnaný nový rok váš rodák Albín. Počas môjho pobytu doma ma pán starosta poprosil o príspevky do Drienovského občasníka. Až teraz sa mi dostalo trochu času splniť jeho prianie.
V tomto článku by som chcel napísať o potrebe zvýšenej produkcie a konzumácie rastlinných klíčkov v zimnom a jarnom období, kedy je menej čerstvého ovocia a zeleniny, alebo ich ceny v obchode sú nedostupné. Vtedy naše telo najviac postráda vitamíny, minerálne látky a enzýmy a to sa prejavuje v zníženej odolnosti organizmu voči chorobám.
Najlacnejším a najzdravším zdrojom spomínaných látok sú klíčky. Teraz máme v Ghane obdobie sucha. Listovej zeleniny je málo a je veľmi drahá. Z toho dôvodu každý druhý večer dám do pol pohára sójové semená a zalejem ich vodou. Ráno mám plný pohár nabobtnaných semien. Vtedy ich dám do nádoby s dierkovaným dnom a zalievam ich vodou asi štyrikrát denne. O dva dni mám takmer tri poháre sójových klíčkov, ktoré obsahujú oveľa viac vitamínov ako suché semená a na rozdiel od nich obsahujú i vitamín C.
Keď si čiastočne naklíčim sezamové semená a pridám trocha medu, mám jednu z najzdravších pochúťok na svete.
Na naklíčovanie v Drienove sa najviac hodia semená lucerky, ďateliny, sladkej kukurice, ľanu, pšenice, šošovice, žeruchy, tekvice a mnohé iné semená.
Nič na svete tak neomladzuje a neočisťuje naše telo, najmä naše žľazy a cievy ako pravidelná konzumácia surových klíčkov. Pozor, varená strava neobsahuje enzýmy, ktoré však naše telo nevyhnutne potrebuje! Klíčky si môžeme dať na chlieb s maslom, ako prílohu k jedlu, ako súčasť zeleninových šalátov alebo z nich urobiť surové šťavy. V Amerike niektoré ženy používajú listy z naklíčenej pšenice na liečenie rakoviny prsníka. Ak v zime pridávame naklíčenú pšenicu sliepkam do krmiva, tie sa nám odvďačia vyššou produkciou vajec. Klíčky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, prekonali mŕtvicu, rakovinu , cukrovku a pod.
V lete by sme mali pestovať, či iným spôsobom si zaobstarať semená, ktoré potom budeme nakličovať v zimnom a jarnom období. Vo svete i na Slovensku je už dostatok literatúry o klíčkoch a tá by nemala chýbať ani v drienovskej knižnici, aby sa ľudia dozvedeli čo najviac o ich blahodárnom vplyve na zdravie. Sú najzdravšou a najlacnejšou potravinou na svete!
Ing. Albín Korem, Accra, Ghana
 
 
Harmonogram vývozu komunálneho odpadu na rok 2002
10., 11., 31. január, 1., 21. 22. február, 14., 15. marec, 4., 5., 25., 26. apríl, 16., 17. máj, 6., 7., 27., 28. jún,
18., 19. júl, 8., 9., 28., 30. august, 19., 20. september, 10., 11., 31. október, 1., 21., 22. november, 12., 13. december
 
 
Do nového roka 2002 naši šachisti vykročili ľavou
6.1.2002 zohrali drienovskí šachisti veľmi dôležitý šachový zápas 3. ligy v Bardejove, kde po urputnom športovom zápolení na ôsmich šachovniciach naši hráči zvíťazili 4 1 ku 3 1 . Naše družstvo nastúpilo v najsilnejšom zložení a o víťazstvo sa zaslúžili títo hráči: Stanislav Marek, Mikuláš Gaži, Milan Varga a Ján Fecko, ktorí získali po jednom bode.
V okresných majstrovstvách šesťčlenných družstiev v šachu naše družstvo 11. 1. 2002 zvíťazilo na horúcej pôde Polície Prešov 5 : 1. O plný bodový zisk sa zaslúžili: Dana Petrigáčová, Milan Varga, Pavol Sosa a Jozef Sosa.
Prajeme našim hráčom, aby i v ťažkých zápasoch v novom roku 2002 reprezentovali našu obec k spokojnosti všetkých fanúšikov tejto kráľovskej hry.
Tabuľka 4L D3/2 po 8. kole:
1. Tatran "E" Prešov 8 8 0 0 24 39 : 9
2. ŠK Drienov "B" 8 6 0 2 18 32,5 :15,5
3. Tatran "D" Prešov 8 6 0 2 18 31 :17
4. Slávia PU Jun. Prešov 8 6 0 2 18 30 :18
5. Elán TP "A" Prešov 8 6 0 2 18 28 :20
6. Elán TP "B" Prešov 8 5 0 3 15 24,5:23,5
7. Markob "D" Prešov 8 4 1 3 13 29,5:18,5
8. ŠKP Prešov 8 3 0 5 9 23 :24
9. Markob+Sibírska Prešov 8 2 2 4 8 21,5:25,5
10. Gymn. Odeva Lipany 8 2 0 6 6 18 :30
11. Slávia PU "D" Prešov 8 2 0 6 6 15 :32
12. Slávia PU "C" Prešov 8 1 2 5 5 14 :34
13. CVČ Sabinov 8 1 1 6 4 15,5:31,5
14. Mravce Haniska 8 1 0 7 3 11,5:34,5
Ján Fecko