Drienovský občasník roč. II č. 4 zo 4. 5. 2001

Jeden do nálady
Známy zurvalec a majster sveta v boxe Michael Tyson sa práve vrátil z basy a jeho manageri chystajú zápas storočia, v ktorom bude boxovať s hocakým dobrovoľníkom. Pôjde o veľké peniaze. Ulakomili sa na tie peniaze nejakí podnikavci zo Slovenska. Už len nájsť toho dobrovoľníka. Natrafili na Janča Kariku zo Šariša.
- Janču, poprobuj. Ket vitrimeš jedno kolo, dostaneš 10 tišic doľare. Šak to veľke peneži!
Jančo sa dal nahovoriť a statočne znášal Michaelove údery celé jedno kolo.
- Janču, ket vitrimeš daľše kolo, budzeš mac 100 tišic doľare, znaš sebe to predstavic?
Jančo nerád, ale za 100 tisíc sa dal cepovať aj v druhom kole a vydržal do konca. Potom sa dal nahovoriť a za 500 tisíc dolárov odtrpel i tretie kolo, ale už mal toho po krk.
- Janču, ti ši super chlop, lem vytrim ešte jedno kolo. Dostaneš miľion doľare a budeš najbohatši v Šarišu. Ta ti budzeš mac život! Šicke ci budu zavidzic.
- Šľak bi ho trafel, ket to muši bic, ta ešte vitrimem. Ale vecka temu čarňochovi taku jednu huknem!!!
 
 
Stručne
- Upozorňujeme rybárov, že rybársky lístok vydaný obecným úradom je len dokladom o zaplatení správneho poplatku, ale nie je povolením na lov rýb. Oprávnenie - lovecký lístok vydáva Rybársky zväz v Prešove po predložení rybárskeho lístka z obce.
- Upozorňujeme čitateľov, že "prázdninové" číslo Drienovského občasníka plánujeme vydať v polovici mesiaca júna.
- V nedeľu 13. mája sa uskutoční stretnutie žien v telocvični základnej školy pri príležitosti Dňa matiek.
Stretnutie pripravujú členky únie žien , zväzu zdravotne postihnutých v spolupráci s obecným úradom.
- Všimnite si plagáty s pozvánkou na májovú zábavu vyvesené na zvyčajných propagačných miestach.
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
Dňa 27. apríla sa uskutočnilo 15. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Drienove.
Zaujímavým bodom programu bola správa audítorky Ing. Hirjakovej z overenia ročnej závierky za rok 2000, v ktorej vyjadrila, že spôsob nakladania s financiami obce bol v súlade so zákonmi. Ďalším bodom programu bol rozbor hospodárenia a schválenie záverečného účtu za rok 2000. Zasadnutia sa zúčastnil Ing. arch. Kohlmayer, ktorý oboznámil poslancov a prítomných občanov so zmenami v územnom pláne obce, ktoré sa týkajú výstavby niekoľkých rodinných domov a nového návrhu riešenia veľkej križovatky a jej okolia v centre obce. Počas zasadnutia zastupiteľstva zavítal medzi prítomných poslanec za SDĽ pán Ľubomír Andrassy a tajomník okresného výboru SDĽ tajomník OV SDĽ pán Radačovský. Pán Andrassy sa vyjadril k aktuálnym otázkam, ktorými sa zaoberajú predstavitelia politických strán na rôznych úrovniach a zaujímal sa o vývoj situácie v asanačnom podniku a ostatné problémy našej obce. Sľúbil, že bude referovať o stanoviskách predstaviteľov Drienova vo vyšších orgánoch. Po ich odchode poslanci diskutovali ešte na viaceré témy. Medzi iným schválili úpravu erbu obce, ako ju navrhla heraldická komisia na ministerstve vnútra. Doterajší erb totiž nezodpovedal heraldickým pravidlám.
Všetky dokumenty zo zasadnutia obecného zastupiteľstva budú vyvesené na obecnej tabuli, kde si ich môžete podrobne prečítať.
 
 
Porovnajme
"Investičný rozvoj Kafilérie Drienov predpokladá realizovať v prvom rade obnovu technologického zariadenia.
V prvej etape sa predpokladá celková rekonštrukcia prípravne a strojovne, kde je spracovaný projekt s rozpočtovým nákladom 75,6 mil. Sk. V druhej etape sa uvažuje s modernizáciou múčkárne a čističky odpadových vôd. V rámci tejto etapy sa počíta tiež so zabudovaním dezodorizačnej linky z prostriedkov na ochranu životného prostredia MŽP. Toho času je realizovaná prvá etapa investičného zámeru s termínom ukončenia montážnych prác 30. 9. 2000. Časovo je preinvestovaných 52 mil. Sk. Všetky základné stroje sú namontované a dodávateľ vykonáva montáž dopravných ciest a napojenia na zdroje energie. Z časového hľadiska sa javí termín ukončenia dohodnutý v zmluve o dielo ako reálny. Stavba je realizovaná tak, aby spĺňala všetky legislatívne požiadavky Štátnej veterinárnej správy SR a príslušné smernice EÚ.
Uvedené finančné prostriedky prvej etapy prác budú použité na technologickú modernizáciu, ktorá zabezpečí skvalitnenie protinákazovej ochrany, hygienu prevádzky a ekologické zabezpečenie prostredia prevádzky a okolitých obcí."
Ing. Ján Horgoš, predseda predstavenstva a.s. Kafiléria Drienov
Drienovský občasník č. 7 zo dňa 1.7.2000
 
" Zastavenie asanácie na východe viedlo k vyhláseniu mimoriadnej situácie. Už v decembri minulého roka sa v odstavenej kafilérii v Drienove hromadili mŕtvoly zvierat. Dnes po jej úplnom zatvorení sa hromadia u chovateľov. Riaditeľ Krajskej veterinárnej správy v Košiciach Peter Juriš - Okrem fariem sa zastavila asanácia aj v niektorých bitúnkoch. Odhadujeme, že na území oboch krajov je v súčasnosti 150 až 200 ton uhynutých zvierat a organických zvyškov po výrobe. Táto situácia je v rozpore s protinákazovými opatreniami v súvislosti s epidémiami slintačky a krívačky v západnej Európe. Situácia so sebou prináša vzhľadom na otepľovanie riziko šírenia nákazlivých ochorení. Môže sa prejaviť aj v sociálno-ekonomickej sfére."
Svjatoslav Dohovič, denník Pravda zo dňa 25. 4.2001
 
Naozaj je reč o tom istom asanačnom zariadení? Kto sa zahráva s našimi životmi?
 
 
Z histórie Drienova
Pokračovanie z minulého čísla:
V 13. storočí sa v Drienove živelne konal trh. Neskôr sa trh konal pravidelne každú sobotu. Týždenný trh bol základom ekonomického rozvoja Drienova ako mestečka v 14. - 16. storočí. Jeho mestskosť sa ešte zvýšila v roku 1470, keď kráľ Matej povolil konanie dvoch jarmokov. Konali sa po tri dni na sviatok Navštívenia Panny Márie (1. - 3. júla) a na Katarínu (24. - 26. novembra).
Ekonomicko - spoločenský vývoj Drienova od dediny k mestečku sa udial prirodzeným procesom. Nenastal po získaní mestských (nemeckých) výsad ako to bolo v prípade susednej dediny Židova začiatkom 14. storočia. Aj preto bol Drienov považovaný za slovenské sídlo.
V roku 1427 boli drienovské roľnícke domácnosti zdanené od 101 port (usadlostí). Drienov vtedy patril medzi stredne veľké mestečká v Šariši. Do polovice 16. storočia sa viac ako dve tretiny domácností odsťahovali, stratili pozemky a stali sa želiarmi. V roku 1567 už len 10 domácností hospodárilo na celých usadlostiach a jedna na polovičnej. V roku 1600 tu bolo len 25 obývaných roľníckych domov. Od polovice 15. do konca 16. storočia sa teda sídlisko zmenšilo na štvrtinu. Pravda, stál tu kostol, fara, škola, majerské budovy, mýtnica, mlyn a poštová stanica. Bolo to malé mestečko s takmer výlučne roľníckym obyvateľstvom. Drienovské sídlisko sa dotýkalo sídliska mestečka Židov, o ktorom budeme písať v budúcom čísle. Severovýchodne od Drienova bola osada Lovagov.
Pokračovanie nabudúce
 
 
Ešte jeden výkrik, alebo kde boli naše deti?
Pri písaní prvého "výkriku" zo dňa 6.4.2001 Drienovského občasníka som netušil, že ľudia "milujúci" prírodu sú schopní ďalšej krádeže okrasných stromčekov v školskom areáli, ktoré vysadili školopovinné deti (a aj sa o ne starali). Pritom starosta obce prisľúbil, že obec zakúpi chýbajúce tuje v zodpovedajúcej veľkosti. Ich cena sa pohybuje okolo 300,- Sk za kus. Tak ako ja netušil, že nájazdy budú pokračovať. A tie pokračovali nielen na školskom dvore (ďalších 11 stromčekov), ale dozvedel som sa, že ktosi ukradol stromčeky aj z areálu futbalového ihriska. Ďalším pokračovaním bol nočný nájazd z 27. na 28. marec. Jeho výsledkom boli porozsypované smetné nádoby v areáli školy, dokonca až pred učiteľským vchodom, pred knižnicou a vyvrcholením nočnej zábavy bolo rozbité sklo na informačnej vitríne pri bývalom kine. A pritom spôsobený neporiadok musia v pondelok upratovať samotní žiaci v určenom poradí, pretože podobný "nájazd" sa naposledy konal v závere uplynulého školského roka. Vinník bol vypátraný.
Teraz sa pýtam - kde boli naše deti z piatku na sobotu po jedenástej hodine večer? Čo nás čaká nabudúce? Všetci svorne spomíname na našich prísnych rodičov a učiteľov, ako nás viac-menej pravidelne prehli cez koleno. Dnes sa učiteľ "krivšie" pozrie na žiaka a už ho prekladáme do susednej dediny. O učiteľoch kriticky rozprávame pred deťmi, pretože deťom bezbreho veríme. Viem , čo píšem, lebo denne konfrontujem vzájomné potýčky školákov a vidím, s akou samozrejmosťou klamú sami seba navzájom, učiteľov a hlavne rodičov. Všetka tá nadmiera ústupčivosti voči prečinom našich potomkov sa sčítava a prejaví sa neschopnosťou usmernenia a kontroly vlastných detí. Učiteľom vyčítame, že nezvládajú 20 až 35 detí v triede, ale mnohé z nich sa svojim chovaním podobajú nám, svojim rodičom. Pýtam sa: "Dokážete zvládnuť svoje dieťa (dve, tri)? Viete, kde sú vaše deti v nočných hodinách? Hovoria vám pravdu?"
Prosím, zamyslite sa. Napíšte nám svoje názory do občasníka. A pomôžte nájsť vinníkov...
Váš šéfredaktor
 
 
Most
Po takmer dvoch desaťročiach sa opäť spojili brehy Torysy na mieste, kde predtým býval most smerom na Ličartovce a ešte skôr jeden z brodov cez rieku. Úpravou vznikla lávka pre peších, po ktorej sa dá bezpečne prejsť na druhú stranu. Táto lávka zo železničných podvalov má svoje opodstatnenie. Jednak sú na druhej strane drienovské pozemky, ale, čo je dôležité, zase majú k sebe ľudia bližšie. Lávku využijú na ceste do zamestnania, k príbuzným, za zábavou a športom.
O túto finančne nenáročnú rekonštrukciu sa pričinil starosta obce a zopár nadšencov, ktorí si pri tom poriadne rozcvičili svaly. Patrí im za to naše aj vaše poďakovanie. Sú to: Andrej Lukáč, Milan Bardák, Jaroslav Očenáš, Marián Jurek, Jozef Jurek, Stanislav Murajda, Marek Sepeši, Jozef Čajkovský a Cyril Miškár.
V blízkej budúcnosti sa nám, dúfam, podarí upraviť prístup z druhej strany lávky, ktorý je momentálne dosť nepohodlný. Ale napriek tomu nový most zažíva nebývalý ruch a záujem zo strany starších i mladších Drienovčanov.
Marián Jurek
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
Môj dedko Juhás bol svetaskúsený človek, ktorý by sa iste vedel uplatniť aj v dnešnej dobe. Už ako pätnásťročný odišiel za svojim bratom do Ameriky. Práca, ktorú tam prisťahovalci zvykli vykonávať nebola ľahká, ale on mal jednu dobrú vlastnosť - vedel sa na život pozerať z veselej stránky a aj sám sa neraz postaral o dobrú náladu v spoločnosti, v ktorej sa práve nachádzal. Neviem už presne, čo v čase svojho prvého pobytu v Amerike robil. Viem len z rozprávania svojej babky, že sa snažil byť tam čo najdlhšie, aby po návrate domov už nemusel rukovať na vojnu. Ale tento plán mu nevyšiel. Akonáhle sa ako 24 ročný vrátil do vlasti a prihlásil na úrade, pozvala si ho rakúsko-uhorská armáda do svojich radov a podržala si ho celé tri roky. Bolo to niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov 19. storočia. Vojakom vraj nebol ktovieakým, ale keďže sa v Amerike podučil hre na trúbku, urobili z neho vojenského trubača. A tu kdesi sa začína môj príbeh. Jedného jarného dňa vypochodovala vojenská jednotka môjho deda na vojenské cvičenie. Pochodovali niekoľko dní, môj dedo s veľkou trúbou na chrbte, až prišli do cieľa - neveľkej maďarskej dedinky a tam rozložili svoje stany. V nich v nepohode prespávali vojaci. Oficieri si vyhľadali príjemnejšie bývanie v chalupách. Popri výcviku, ktorý určite nebol príjemný, snažili sa vojaci v čase voľna troška presliediť dedinu, pošpásovať s dievčatami, nechať sa pozvať na dobrú maďarskú večeru k mamičke nejakej peknej Ilonky. Po niekoľkých dňoch už vojaci celkom dobre vedeli, kde sa vyplatí ísť a kde nie. Ale stalo sa, čo sa nemalo stať. K veliteľovi jednotky prišla hneď z rána na ponosu rozčúlená gazdiná, že jej v noci zmizli z komory klobásy a že zlodejmi boli určite jeho vojaci a žiada okamžite zjednať nápravu, lebo škoda je veľká. Nešťastný veliteľ bránil svojich vojakov ako vedel, ale generála v sukniach nepresvedčil. Nakoniec pristál na to, že nechá prehľadať vojenské stany, a ten, u koho sa klobása nájde, bude prísne potrestaný. Hľadali, hľadali, ale klobásu veru nenašli. Až teraz mohol veliteľ postupovať rázne. Keďže občianka krivo obvinila vojakov rakúsko-uhorskej armády, podal hlásenie na vyšších miestach , v krátkom čase vyhlásil koniec cvičenia a nechal zatrúbiť na odchod. Zatrúbiť ako zatrúbiť, dedkova trúba nechcela poslúchať a vydávala akési čudné zvuky a tak vojaci odpochodovali i bez trúbenia. Keď za dedinou zrušili pochodový krok a začali sa voľnejšie baviť, prišlo aj na dedovu trúbu. Bodaj by bola mohla trúbiť, keď bola upchatá klobáskami! Aj keď to nebol v žiadnom prípade chvályhodný čin, večne hladní vojaci - spolubojovníci môjho dedka ešte dlho spomínali na výborný koniec tohto vojenského cvičenia.
Podľa rozprávania Aurélie Petrovej
 
 
Trinásta komnata
My sme žiaci drienovskí
mozgy, silu máme.
Petrovanskí prehrajú
A my to vyhráme.
S takýmto tajomným pokrikom sa 10. 4. 2001 vybrali súťažiť drienovskí piataci do televízie Global. Ako to nakoniec všetko skončilo, nám napísali a nakreslili priami účastníci súťaže.
 
V jeden deň, počas desiatovej prestávky, do našej triedy vstúpila pani učiteľka. Povedala nám, že sme pozvaní do televíznej súťaže Trinásta komnata. Celá trieda sa potešila. Hneď na druhý deň sme začali s prípravou. Pani učiteľka vybrala piatich súťažiacich, a to: kapitána Daniela, Gabriela, Lukáša, Paťu a Maju. Učili sme sa aj povesti a maľovali hrad Tematín, pretože i o ňom mali byť súťažné otázky.
Keď prišiel ten vytúžený deň, nastúpili sme do autobusu, v ktorom už boli naši protihráči z Petrovian. Autobus sa rozbehol a zastavil sa až pred veľkou budovou v Košiciach. Pán šofér nás zaviedol do veľkej miestnosti, kde čakal pán režisér. Keď sme si odložili veci, išli sme si sadnúť na určené miesta.
Skôr než sme začali súťažiť, prezentovali sa talenty drienovskej a petrovanskej školy. A potom prišli na rad súťažné úlohy. Bodovali sme vo všetkých okrem jednej, poslednej. Protihráč musel obetovať dvoch hráčov, za ktorých získal body, ale nám sa podarilo aj tak zvíťaziť.
V trinástej komnate nás čakala truhlica s cenami. Otvorili sme šesť zámkov, ale cien bolo len päť, pretože jeden bol prázdny. Rozhodli sme sa, že všetky ceny darujeme detskému domovu na Vodárenskej ulici v Prešove.
Cestou domov sme sa veľmi tešili z víťazstva. Na druhý deň nám všetci gratulovali.
Marko Mruz, 5. ročník ZŠ Drienov
 
 
Autorka neznáma:
Oni zachránia svet
Vôňa sena, poľných kvetov,
zelená lúka rozjasní sa v očiach vtákov.
Na krídlach voľnosti letia si svoj let.
 
Akí sú milí a bezstarostní
vnímajúc len dnešok.
A načo im je vedieť, čo bolo...
a poznať, čo príde s novým vetrom?
 
V bielych chvíľach vidia celú Zem
a prítmie sa ich netýka.
Ba áno...
Len slabá tma navôkol,
len pomyselné šero.
 
Iba zeleň cíti tlkot zvonov,
búšia, a či tikocú?
Iba oni znesú na tých krídlach
krásne dni pre tento svet.
 
 
Myšlienky
Osud je tvojim pánom. A ak ti prikáže "odíď!", musíš to urobiť. Ale nikdy ti nezakáže zabudnúť.
 
Život je to, o čom snívaš a všetko ostatné je len sen.
 
Snažíš sa so svojim životom robiť čo chceš, ale v skutočnosti to on robí s tebou.
 
Drž sa nad hladinou dovtedy, pokiaľ sa neutopíš.
 
Chcieť niečo vedieť je ľahké, ale dá ti to prácu, ký sa to naučíš.
 
 
ORGAN
Redaktori týchto novín sa vždy potešia, keď sa s príspevkom prihlási obyvateľ obce a takto verejne sa vyzná zo vzťahu k nej, alebo zo vzťahu k niečomu, čo je jej nevyhnutnou súčasťou. Vedeli by sme si predstaviť náš rímskokatolícky chrám bez zvuku jeho organu? Pán Juraj Murajda vo svojom veršovanom vyznaní dokonca hovorí, že je kusom jeho života. V niektorom z ďalších čísel uverejníme jeho veršované rozprávanie o rodnej obci, ako si ju pamätá z detstva.
 
Rozpoviem vám príhodu. Skutočne sa stala. Svoj pôvod mala v organe. Totalita to ťažko znášala. "Súdruh vedúci, ty nechodíš do kostola?" "Nechodím." klamal som, až sa miestnosť červenala. "Ja chodím na koruš." "Na koruš? Čo je to za podraz?" "To je miesto, kde mám taký veľký klavír. Viete, súdruhovia, organ. Ku organu vedú schody zvonku, tie ja používam. A na tom organe na koruši hrávam." Súdruhovia zaskočení hundrali, ale našťastie, mňa prekádrovaného z miestnosti vykázali.
Ale vážne. V tom našom kostole ku organu schody vedú zvonku. Neklamal som. Kádrovanie prešlo, na organ som pyšný, čo bolo vo veci? Stál ma veľa cestovania, odriekania, počúvajte všetci. Na moje veľké prosby pán farár súhlasili. "Budeš mať nový organ." Ožil som v tej chvíli. V prvom rade som sondoval, kostoly som navštevoval a nové organy preveroval. Ba, nebojácne som stopom do Kutnej Hory cestoval.
"Pamätáte vedúci, ako ste s nami cestovali?" "Pamätám Filip, s ťažkým nákladiakom až do Kutnej Hory. Tam som zašiel do fabriky, prezrel si organy a domov som znova cestoval s vami. V Hranici na Morave poruchu ste mali. V noci pri nás zastavil vodič Gašpar, mal som po starosti. Ráno som už dispečeroval a od radosti si pospevoval."
Kutná Hora ma sklamala. Správu som podal stručne. V hlave som kul novú cestu do Varhán v Krnove meste. Tam som organ objednal a šťastne sa domov dostal.
Keď sovietske vojská nás okupovali, dvaja bratia z Krnova nám v drienovskom kostole organ montovali.
Pre kantorovanie prežil som kádrovania aj ďalšie príkoria, no drienovský organ aj dnes považujem za kus môjho života. Rád sa k nemu vraciam. Útrapy, strach, stresy dnes ma už netrápia. Skromne v kostole spievam a organ s radosťou počúvam. Je to dvojmanual Rieger. Pane, za ten krásny nástroj Ti zo srdca ďakujem a vernosť do smrti sľubujem.
 
 
Slintačka a krívačka, keď vyčíňala v Drienove
Darmo sa považujeme za ľudí, ktorí už strácajú spojenie s pôdou, pracujeme s počítačmi a internetom a zaujíma nás výskum vesmíru. Keď zoberieme do rúk noviny a čítame, že farmári v Británii vlastným telom kladú odpor tým, ktorí im berú z maštale zdravý dobytok a idú ho utratiť, aby zastavili šírenie epidémie hroznej choroby, ozve sa v nás náš roľnícky pôvod. Vžívame sa do postavenia tých nešťastníkov. Medzi nami ešte žijú naši spoluobčania, ktorí podobnú situáciu zažili na vlastnej koži.
Najprv si povedzme, ako túto chorobu definuje veterinárna medicína: Slintačka a krívačka je vírusové ochorenie párnokopytníkov, prejavujúce sa výskytom pľuzgierov, aftov, hlavne v ústnej dutine, na koži vemena, na prechode medzi kožou prstov a rohovinou paznechtov. Je charakterizované vysokou teplotou, nechutenstvom slintaním a krívaním postihnutého zvieraťa. Spôsobuje veľké hospodárske škody znížením úžitkovosti, niekedy aj uhynutím. Preventívne je účinná vakcinácia. Je prenosné na ľudí. U človeka sa prejavuje výskytom pľuzgierov na sliznici ústnej dutiny, ktoré sa menia na bolestivé erózie sprevádzané výrazným slinením. Choroba sa prenáša priamym stykom s chorým zvieraťom alebo nepriamo, napr. požitím infikovaného mlieka. Má väčšinou ľahký priebeh.
Oslovila som niekoľkých starších ľudí a poprosila som ich, aby sa rozpamätali na výskyt tejto choroby v Drienove. Ja sama sa pamätám, že niekedy v šesťdesiatych rokoch sa hovorilo o tom, že sa u nás slintačka a krívačka vyskytuje. Vtedy asi išlo o výskyt choroby v niektorých roľníckych družstvách. Udržal sa však pod kontrolou . Vybavuje sa mi, že na niektorých miestach, napr. pri vystupovaní z autobusov bolo treba prejsť cez nádobu s dezinfekčným práškom. V skutočnosti choré zviera vtedy videl málokto. Ale mne išlo o epidémiu slintačky a krívačky priamo v maštaliach našich obyvateľov. A tak som sa od pamätníkov dozvedela, že táto choroba vyčíňala ešte niekedy za prvej Československej republiky. Niektorí udávajú roky 1938-39. Navštívila skoro každú maštaľ v dedine. Jej priebeh presne zodpovedal predchádzajúcemu popisu. Kravy mali choré vemená a kopytá, niektorým zvieratám kopytá opadali, čím sa im vytvorili strašné rany a od bolesti nemohli chodiť. Slintanie a afty v papuli spôsobovali, že nemohli prijímať potravu. Síce v malej miere, ale stalo sa, že dobytok i uhynul. Moji svedkovia ale uvádzajú, že väčšinou sa rany zahojili a postihnuté kusy dobytka ostali v maštali a ďalej sa chovali. Stalo sa vraj, že istej rodine uhynuli všetky kravy i mladý dobytok. V tých časoch rodina bez kravičky to mala veľmi ťažké. Ale našiel sa dobrý človek, učiteľ Alexander Demjančík, ktorý tejto rodine pomohol tým, že jej kravku kúpil. Za toto šľachetné gesto ho ľudia veľmi chválili.
Tí, ktorých som oslovila, sa už nepamätali, či epidémia mala aj nejaké iné následky, ale v každom z nich ešte teraz rezonuje pocit niečoho výnimočného, z čoho mali vtedy všetci strach. Mohli by sme si myslieť, že po viac ako šesťdesiatich rokoch intenzívnej práce vedcov sa táto choroba zvládne jednoducho a rýchlo. Žiaľ, nie je to tak. Dúfajme len, že sa nebude šíriť ďalej a našich končín sa nedotkne.
Helena Vancová
 
 
Vďaka tiežobčanom
Jedného dňa si niekto všimol malé stromčeky - tujky na školskom dvore. Povedal si, že by sa mu jeden zišiel, ba nie jeden, ale deväť a o pár dní ďalších jedenásť. Tak si ich jednoducho ukradol. Žiaci z toho nemali veľkú radosť. Boli sklamaní, že sa to niekto odvážil urobiť. Každý deň sme sa mohli tešiť, ako nám stromčeky pomaly rastú. A teraz? Teraz sa môžeme tešiť, ako rastie stromček nášmu "kamarátovi". Kladieme si otázku: "A prečo?" Ten, kto to má na svedomí, si zrejme chcel skrášliť svoju záhradku, alebo si privyrobiť ich predajom. Nemyslel pritom na sklamané deti, ale iba na seba. Dúfam, že sa mu náš letáčik o ukradnutých stromčekoch dostal do rúk, aby si uvedomil, čo urobil. Ak by niekto vedel o tom, kto stromčeky ukradol, určite by si za odmenu niečo pýtal, ako sa nám to stalo pri roznášaní letáčikov. Všetky školy v okolí určite nemali takú možnosť ako my, že si deti mohli zasadiť vlastný stromček a starať sa oň. Tí žiaci, ktorí ho ešte majú, môžu byť radi.
V Drienove je to už tak. Kradne sa, všetko sa rozbíja a nič nemôže byť nepoškodené. To je zásluha niektorých tiežobčanov.
Janka Kakaščíková, 6. ročník ZŠ
 
 
Cvičme v rytme
Už niekoľko týždňov okupujú telocvičňu základnej školy v stredu a v nedeľu od 19. hodiny naše dievčatá a ženy. Je to možno už tretí alebo štvrtýkrát, čo sa dámy v našej obci pravidelne pokúšajú aspoň na chvíľu zahodiť starosti o rodinu (možno niekedy je to len zastieranie pohodlnosti) a venovať hodinu sebe, svojmu zdraviu. Vyzerá to tak, že tento pokus sa vydaril. Pod vedením cvičiteľky Márie Tomkovej dávajú v rytme hudby zabrať svojmu svalstvu a každá z nich si to chváli. Dokonca sa im to páči tak, že sa začali stretávať aj v utorok. Zaťažkávacou skúškou ich zaujatia pre cvičenie je práve táto doba, keď k ich povinnostiam pribudli práce v záhrade, prípadne na poli. Bolo by však škoda nevydržať. My, čo s nimi necvičíme si môžeme spytovať svedomie.
Helena Vancová
 
 
Pozvánka
Pozývame vás na úvodný ročník Večerného behu obcou Drienov pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. V prípade priaznivého počasia sa stretneme 7. mája o 18. hodine pred budovou Jednoty, kde bude štart a cieľ behu jednotlivých kategórií. Pozývame všetkých statočných - deti, mládež, dospelých - ktorí si trúfajú zabehnúť neopakovateľné kolečko ulicami Drienova, ale i ostatných, ktorí ich budú povzbudzovať.
Športu zdar a drienovským odvážlivcom zvlášť!
 
Ďalej
 
Deň víťazstva nad fašizmom si v ten istý deň pripomenieme zapálením vatry na futbalovom ihrisku o 20 30 hod.
Možnosť drobného občerstvenia v bufete.
Aj na toto podujatie vás srdečne pozývame.
 
Súčasne sa
 
dňa 7. mája o 20 00 hod. v MIAMI BARE v Drienove
uskutoční
 
D I S K O T É K A
 
v produkcii " disco music",
DJ Dušan Bahurinský,
vstupné 30,- Sk
 
Prajeme Vám príjemnú zábavu.
 
 
Futbal
S príchodom jari začali ožívať aj futbalové trávniky , ale hlavne futbalisti, ktorí zimnú prestávku využili na oddych a na prípravu na jarné zápasy. Vo februári sa zúčastnili halového turnaja v hádzanárskej hale v Prešove., kde obsadili 4. miesto. Prípravu absolvovali v drienovskej telocvični s cieľom, aby sa im na jar darilo lepšie ako v jeseni, keď získali iba 10 bodov. V piatich jarných zápasoch získali už 10 bodov. Doma sme všetky jarné zápasy vyhrali a bod sme doniesli aj z Chmeľova za remízu 1 : 1. Verme, že je to obrad k lepšiemu a že sa strelecky presadia i ďalší hráči, lebo zatiaľ to na jar "ťahá" iba Peter Sosa, ktorý dal 5 gólov a má ich spolu 8 a Kišiday, ale ten mal z jesene 6 gólov a pridal 2 jarné. Po jednom strelili Hudačko, D. Kolesár , P. Korem, F. Jurko, Golodžej, Šarišský a Nemec. Čaká nás ešte 7 zápasov, z toho 5 vonku. Veríme, že bodov pribudne a že naši fanúšikovia hráčom pomôžu povzbudzovaním a nie vulgárnym pokrikovaním, čo rozhodne na ihrisko nepatrí, najmä keď sú medzi divákmi deti, ženy, ale napr. i duchovný. Zvlášť v tom vyniká skupina pravidelných neplatičov, ktorí namiesto športového zážitku a nedeľnej pohody sa vyžívajú v týchto primitívnych prejavoch a kazia radosť druhým. Ďalším veľkým výkričníkom našej kultúry je ničenie zariadenia a okrasných stromčekov okolo ihriska. V uplynulých dňoch bolo odcudzených 15 okrasných tují a líp. Vo vianočnom období zmizlo niekoľko jedličiek a smrečkov. O vyspelosti niektorých ľudí svedčí i to, že zariadenie , ktoré slúži ako sklad a bufet používajú ako záchod. Chceme náš spoločný športový areál chrániť a zveľaďovať, aby slúžil na aktívny oddych a mládeži na zábavu.
Tešíme sa na najbližšie stretnutie na našom ihrisku dňa 20. 5. o 17. hodine s Lipníkmi. Dňa 13. 5. máme voľný žreb, a preto plánujeme zápas medzi bývalými a súčasnými hráčmi. Dúfame, že toto atraktívne stretnutie priláka veľa divákov. Tešíme sa aj na ďalšie zápolenia a hry na našom ihrisku.
V nedeľu o 1530 odchádzame autobusom do Radatíc.
Milan Bardák