Drienovský občasník roč. II č. 8 zo 14. 12. 2001

Jeden do nálady
Pacient sa preberie z narkózy a chirurg mu vraví:
- Môžete byť spokojný, operácia sa podarila!
- To je skvelé, ale ja som prišiel do nemocnice opravovať vodovod...
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
Dňa 16. novembra sa uskutočnilo 19. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Drienove. Poslanci skontrolovali plnenie uznesení z predchádzajúcich zasadnutí a prerokovali doručené žiadosti. Prerokovali a schválili VZN - Všeobecne záväzné nariadenie obce o odpadoch, o poplatkoch za zber a vývoz odpadov a za psov a o dani z nehnuteľnosti na rok 2002. Daň z nehnuteľnosti bude rovnaká ako v roku 2001, poplatok za psa bude 130,- Sk a za komunálny odpad 110,- Sk za každého občana bez rozdielu veku. Zastupiteľstvo schválilo zvýšenie príspevku na činnosť futbalového klubu o 15 000,- Sk. Poslanci prerokovali a schválili koncept návrhu rozpočtu obce na rok 2002. Návrh rozpočtu bude schvaľovaný koncom mesiaca decembra. Rozpočet je pripravovaný ako vyrovnaný a v časti príjmov počíta s prebytkovým hospodárením obce v roku 2001. To znamená, že obec hospodári bez dlhov a úverov a s prebytkom peňazí , ktoré použije na budúci rok.
V bode rôzne a v diskusii bol prerokovaný nákup zváračky a miešačky, práce na Okružnej ulici, výstavba novej zastávky SAD a práce na generálnej oprave elektrickej siete, verejného osvetlenia a obecného rozhlasu, ktoré sú už ukončené.
 
 
Naša obec v roku 2001
Je tu opäť koniec roka a s ním čas na zamyslenie sa nad tým, aký bol a čo priniesol pre obec. Už pri zostavovaní rozpočtu sme si dali za cieľ hospodáriť tak, aby sa obec bezdôvodne nezadlžovala, alebo nebola nútená predávať svoj majetok. Výsledky hospodárenia za január až november sú také, že už dnes môžeme hovoriť o hospodárení s vysokým prebytkom.
Obci výrazne pomohlo to, že na verejnoprospešných prácach mohla postupne zamestnať 18 našich dlhodobo nezamestnaných občanov a že z rozpočtu obce bolo možné nakúpiť najnutnejšie náradie a stavebný materiál. Len vďaka tomu sme počas roka zvládli čistiť a dobudovávať rigoly okolo ciest, udržiavať poriadok na verejných priestranstvách a cintoríne, opraviť dopravné značenie, vybudovať chodník pri strelnici, obnoviť zvršok na "ličartovskom" moste cez Torysu, vybudovať odvodnenie povrchových vôd z križovatky Záhradnej a Žižkovej ulice, opraviť priestory v klube dôchodcov a detskom zdravotnom stredisku, vybudovať nový skladový priestor v budove obecného úradu a celý úrad vrátane pošty vymaľovať a v neposlednom rade urobiť kus roboty na prestavbe bývalého kina.
V tomto čase všeobecnej finančnej mizérie treba vysoko vyzdvihnúť ústretovosť Vsl. elektrární pri spoločných rokovaniach a ich ochotu spolupracovať a vyjsť nám v ústrety. V našej obci bola vykonaná generálna oprava elektrickej siete za niekoľko miliónov Sk. Zároveň s tým obec urobila opravu verejného osvetlenia a obecného rozhlasu.
Dúfame, že s výmenou kotlov ústredného kúrenia na obecnom úrade sme zabezpečili aj nerušenú zimnú prevádzku zdravotných stredísk. Snažili sme sa s čo najmenšími nákladmi upraviť priestranstvo pri obecnom úrade. Súčasťou prestavby kina je prvá časť oporného múra, ktorý sme zároveň využili na uchytenie prístreška novej autobusovej zastávky. Tá vyvolala búrku nevôle, ako sa to stáva mnohým novým veciam, ale myslím si, že časom cestujúca verejnosť objaví jej výhody a tí, ktorým sa o pár metrov predĺžila cesta k autobusu alebo z neho, sa s tým zmieria.
Vážim si iniciatívu občanov, ktorí zo stavebného materiálu obce vybudovali rigoly pred svojím domom. Pochvalu si zaslúžia tí občania, ktorí využívajú možnosť triedenia domového odpadu a sú ochotní merať s ním cestu do dvora Jednoty.
Osobitne a opakovane musím poďakovať za pomoc a pochopenie Dr. Sabolovi, ktorý sa postaral o to, že sa dokončuje smutne známa rozostavaná budova škôlky. Aj keď to nie je obecný objekt, už skolaudovaná časť materskej školy by už čoskoro mohla uvítať naše deti, a tak vyriešiť pálčivý problém obce.
V najbližšom čase nás čaká schvaľovanie rozpočtu na rok 2002. Bolo by dobre, keby ste ako občania prejavili záujem o to, čo mienime robiť s obecnými peniazmi. Najlepšia príležitosť je, zúčastniť sa zasadnutí obecného zastupiteľstva. Tam je priestor na požiadavky a pripomienky občana, prípadne na vysvetlenie nedorozumení.
Keďže toto číslo občasníka je viac-menej sviatočné, odpustím si poznámky na tému vandalizmu, znečisťovania životného prostredia a pod. Naopak, spomeniem pár drobných radostí, ktoré sme si zásluhou obetavých ľudí dovolili, lebo aj to je pre život potrebné. Nie je veľa dedín v okolí, ktoré majú internetovú schránku, zvonkohru, svoje noviny (sú vydávané iba v šiestich mestách a dedinách prešovského okresu). V roku 2001 nám schválili nové (heraldickým normám zodpovedajúce) symboly obce - erb, vlajku, pečať a bola vydaná slávnostná erbová listina. Erb sme hneď použili pri vydaní vreckového a stolového kalendára - Erby slovenských miest a obcí pre rok 2002. Koncom roka obecný úrad vybavil materskú školu dvomi farebnými televízormi. Dva plesy, výstavy, početné akcie pre deti tiež nie sú úplne bežné. Radosť nám tohto roku urobili futbalisti, šachisti, chovatelia psov a holubov, stolní tenisti, požiarnici , strelci, ale aktívne pracujú i niektoré spoločenské organizácie.
Všetkým, ktorí svoj voľný čas venujú týmto aktivitám a šíria tak dobré meno Drienova, zo srdca ďakujem.
Aj v roku 2002 nás čaká veľa práce. Máme smelé zámery pre rozvoj obce i pre ďalšie roky. Obec má perspektívu, skúsme ju premeniť na skutočnosť.
Prajem Vám všetkým spokojné prežitie Vianočných sviatkov, v roku 2002 pevné zdravie, osobné šťastie a rodinnú pohodu.
Ing. Ján Štefaňák, starosta obce
 
 
Zákon o odpadoch a všeobecne záväzné nariadenia obce
Moderná doba prináša so sebou negatívny jav v podobe tvorenia veľkého množstva odpadov znečisťujúcich životné prostredie. Ich uskladňovanie alebo likvidácia je náročná na financie, techniku, technológiu a priestory. Keď chce ľudstvo prežiť, už súčasné generácie musí myslieť na tých, čo prídu po nás. Musíme začať konať tak, aby dedičstvo, ktoré zanecháme, nebolo ďalším generáciám na príťaž, naopak, bolo dôstojné dnešného človeka ako mysliacej bytosti. K riešeniu tohto problému má prispieť nový zákon NR SR č. 223/2001 Zb. o odpadoch a VZN - všeobecne záväzné nariadenia obcí a miest, ktoré z neho vyplývajú.
I naše obecné zastupiteľstvo na 19. zasadnutí schválilo VZN č. 02/2001 o odpadoch a prílohu č. k VZN č. 02/1999 o poplatku za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu. Obecný úrad pripravuje po jednom exemplári týchto VZN pre každý dom a byt v obci tak, aby ich mohol odovzdať pri platení poplatku, t.j. od 1. januára do 31. marca 2002.
Zákon i VZN o odpadoch charakterizujú, čo je a čo nie je komunálnym odpadom a ako je možné s ním nakladať. Podstatnou zmenou je ustanovenie v zákone, ktoré hovorí, že pôvodcom odpadu je každý, koho činnosťou odpad vzniká. Komunálne odpady sú odpady z domácností vznikajúce pri činnosti občanov. Držiteľom odpadu je pôvodca odpadu alebo osoba, u ktorej sa odpad nachádza. Držiteľ odpadu je zo zákona povinný sa zapojiť do triedenia odpadu spôsobom, aký je zavedený v obci. (V našej obci je to do kontajnerov v dvore Jednoty - netriedené sklo a plasty. Papier zbiera škola). Obec zabezpečuje alebo umožňuje zber a prepravu komunálneho odpadu od držiteľa a zberné nádoby za poplatok. Inými slovami povedané, každý obyvateľ obce bez rozdielu veku je tvorcom - pôvodcom odpadu. Náklady na zber, prepravu a zneškodňovanie odpadu a zberné nádoby má hradiť pôvodca, resp. držiteľ odpadu.
Z našej obce sme v roku 2000 vyviezli 320 ton odpadu bez skla, plastov, železa a papiera. Z veľkokapacitných kontajnerov bol odpad vyvezený 35 krát. Za zber, vývoz a uloženie odpadu na skládku v Petrovanoch a za zberné nádoby obec zaplatila 417 000,- Sk. Od občanov bol vybraný poplatok 161 000,- Sk. Teda obec zo svojho rozpočtu musela zaplatiť 256 000,- Sk. Zjednodušene môžeme povedať, že obec z obecného rozpočtu zaplatila 128,- Sk za každého svojho obyvateľa alebo 457,- Sk za každý rodinný dom. Ide o vysokú čiastku peňazí, ktoré by obec bola využila rozumnejšie, napr. na opravu ciest, rigolov a pod. Aj preto nabádame a prosíme každého občana, aby sa do zberných nádob a kontajnerov dával len najnutnejší odpad. Aby sme z obce zbytočne, draho a nezmyselne nevyvážali odpad, ktorý sa dá v domácnostiach rozumne spracovať. Ide o peniaze každého z nás.
Podľa zákona je sadzba poplatku za zber a vývoz komunálneho odpadu najmenej 80,- a najviac 1 200,- Sk za osobu a kalendárny rok. Poslanci obecného zastupiteľstva pre rok 2002 schválili poplatok 110,- Sk za každého občana s trvalým i prechodným pobytom v obci, t.j. bez ohľadu na jeho vek. Za neobývané domy je poplatok 250,- Sk za jednu zbernú nádobu. Podnikatelia budú platiť 500,- Sk za jednu zbernú nádobu. Za novú zbernú nádobu (aj pri výmene) je poplatok pre podnikateľa 100% a pre občana 70% z kúpnej ceny nádoby. Úľavy na poplatku budú mať darcovia krvi a ich manžel, resp. manželka.
Pri takto stanovených poplatkoch obec zo svojho rozpočtu bude doplácať asi 230 000,- Sk, ak v priebehu roka nedôjde k zvýšeniu cien zo strany OPS Petrovany, ktorý odpady z obce vyváža.
Treba povedať, že pri rozhodovaní o výške poplatkov za odpady sa zvažovali možnosti rozpočtu obce, ale aj to, že daň z nehnuteľnosti sa ani v roku 2002 nezvyšuje. Poplatok za psa sa zvýši o 10,- Sk na 130,- Sk.
Prepočty príjmov a výdavkov obce preukazujú, že ak obec i v budúcich rokoch bude chcieť pomôcť občanom pri hradení nákladov za odpad a výrazne nezvyšovať poplatky, občania sa budú musieť zapojiť do triedeného zberu a do šetrného narábania s odpadmi už doma, aby obec nevyvážala odpady, ktoré občan môže zúžitkovať.
Ing. Ján Štefaňák, starosta obce
 
 
Z histórie Drienova
Naposledy sa dnes pozrieme do dávnej histórie nášho kraja, do doby, keď z obavy pred návratom tatársko - mongolských hôrd sa stavali na vhodných miestach kamenné murované hrady, ktoré plnili predovšetkým strážnu funkciu. Bohatý rod Abovcov z Drienova si splnil svoju povinnosť voči kráľovi tým, že na svojom panstve dal vystavať dva strážne hrady. Jeden stál nad obcou Kysak (písali sme o ňom v predchádzajúcom čísle), druhý bol postavený nad ľavým brehom rieky Svinky nad obcou Obišovce na kužeľovitom kopci, ktorý má dodnes názov Zámčisko. Z písomných prameňov vyplýva, že aj tento druhý hrádok sa uvádza pod menom castrum Somos, Somus - hrad Drienov. Bol postavený v rokoch 1289 - 1297 (podľa B. Varsika) , existoval do začiatku 15. storočia a počas svojej existencie nemenil majiteľov. Správy uvádzajú, že ešte v roku 1368 bol reštaurovaný, ale rozsah prác nie je uvedený.
Archeologický výskum prebiehal na tomto mieste v rokoch 1961, 62 (B. Polla) . Pôdorys hrádku má oválno - elipsovitý tvar 32 x 24 metrov, obvodové opevnenie bolo hrubé 230 - 250 cm a na jeho južnej strane bola 350 cm široká vstupná brána. Murované opevnenie obopína priekopa s navŕšeným valom s celkovou dĺžkou 216 m. Na východnej strane bola v opevnení vybudovaná obranná veža. Mala hrubé obvodové murivo s vnútorným priemerom 360 cm. Pôvodne musela byť aspoň trojpodlažná. Na južnej strane bol k hradobnému múru pristavený palác, ktorý bol členený na tri samostatné miestnosti. V strede nádvoria bola do skaly vytesaná cisterna s priemerom 270 cm, ktorá bola zvnútra starostlivo obmurovaná a omietnutá pevnou maltou. Pri výskume sa ju podarilo odkryť do hĺbky 6,5 m. Vedľa brány bol odkrytý objekt strážnice. Vďaka tomuto výskumu sa u nás po prvýkrát prezentoval typ feudálneho sídla so všetkými architektonickými atribútmi, ktoré ho charakterizujú. Z roku 1304 pochádza správa, že jeho výstavba stála 70 mariek.
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
Nie je to tak dávno, keď v našej dedine typický zvuk tesárskej sekery pri zhotovovaní dreveného krovu na nejakej novostavbe znamenal, že tam pracuje tesárska partia Vaniščák, Vaniščák, Ivan. Ani jeden z nich už dnes nežije, ale výsledky ich práce ich ešte dlho budú pripomínať. Možno aj ten váš dom je toho dôkazom.
Svojho svokra, Jána Vaniščáka, som mal rád pre jeho veselú a družnú povahu. Vlastne až choroba a strata manželky v ňom tú iskru pomaly zhasínala. Ale z mladších čias si ho rodina a každý, kto ho poznal, pamätá ako "veselú kopu" s priateľským chovaním, pre ktoré bol medzi ľuďmi obľúbený a nepoznám nikoho, kto by naňho spomínal v zlom. Za mlada, či už sám, alebo s bratom Jozefom, povyvádzali všelijaké kúsky. Jeden z nich, uznáte sami, ich mohol stáť krk.
Pred koncom druhej svetovej vojny, keď Nemci tiahli z Ruska, prechádzali aj cez našu dedinu. Hnali so sebou aj stádo hovädzieho dobytka a cestou cez obce si ho ešte dopĺňali tak, že kravky , či mladý dobytok na mäso jednoducho zobrali z chlievov dedinčanov. Nebolo tomu inak ani v Drienove. Ale , čo sa nestalo. Vaniščákovci bývali uprostred dediny, a ako tak to stádo prechádzalo okolo, akosi sa dva kusy zatúlali do ich dvora. Ktovie, možno im trocha pomohli samotní mladí muži Jozef a Ján, lebo len oni dvaja o zatúlaných hoviadkach vedeli. Možno bola tma, možno nastal zmätok a nik z nemeckých vojakov si to nevšimol, isté je, že tým dvom sa zdalo, že najlepšie bude, keď dobytku otvoria dvere do maštale. A predstavte si, Nemci hnali stádo ďalej a nikomu tie dva kusy nechýbali. Viete si predstaviť, ako stŕpla rodina , keď sa dozvedela, ako chlapi riskovali. Situácia sa však upokojila, kravičky si zvykli a prinášali úžitok. O pár dní sa ale v obci objavili ruskí vojaci a čo myslíte, o čo mali najväčšiu starosť? Samozrejme, že si potrebovali doplniť zásoby mäsa. A tak ako Nemci, tak i oni začali navštevovať maštale. Prišla im do cesty aj tá Vaniščákova. Čo mali domáci robiť, vojakom sa neopovážili odporovať. Už to vyzeralo, že dobytok ako prišiel, tak odíde, ale v tom sa do "obchodu" zamiešali bratia Jozef a Ján. Rukami nohami začali vysvetľovať ruským vojakom, že im tie kravičky patria, lebo ich zobrali Nemcom. Podľa Rusov tento ich skutok celkom zmenil situáciu, ba zasluhoval si ocenenie, a tak, na veľkú radosť rodiny, nechali dobytok tam , kde bol.
Neviem, či tento "hrdinský čin" prispel k oslobodeniu našej vlasti od fašistov, ale doma sa chlapci hrdinami určite stali.
Podľa rozprávania Dr. Imricha Čitbaja
 
 
Naša gratulácia
Pri príležitosti 88. narodenín, ktorých sa dňa 25. decembra dožíva náš vzácny spolupracovník - dopisovateľ pán Anton Džombák si dovoľujeme zaželať mu do ďalších rokov dobré zdravie, rodinnú pohodu a nezmenený životný elán.
Redaktori, spolutvorcovia a iste aj čitatelia Drienovského občasníka
 
 
Boli sme pri tom
V prvých novembrových dňoch prežila malá skupinka Drienovčanov nezabudnuteľné chvíle v Ríme. Chceli by sme sa podeliť o svoje dojmy s vami, ktorí ste sledovali udalosti z Vatikánu doma.
Dňa 4. novembra sme boli svedkami beatifikácie dvoch mučeníkov katolíckej cirkvi - baziliána prešovského biskupa Pavla Petra Gojdiča a redemptoristu Metoda Dominika Trčku. Svätý Otec o našich dvoch blahoslavených povedal, že "sú odzrkadlením lásky ku Kristovi, služby blížnemu a vernosti Petrovmu stolcu". Mnohí starší Drienovčania poznali biskupa P. P. Gojdiča i osobne a slová sv. Otca by mohli potvrdiť. Podľa ich spomienok to skutočne bol človek "zlatého srdca", milý, usmievavý, láskavý. Drienov bol niekoľkokrát poctený jeho vzácnou návštevou. Podľa pamätníkov, ktorí sa v tej dobe s nim stretli či už škole alebo v chráme, pán biskup sem prichádzal rád. Tieto krásne spomienky na vzácneho človeka sú teraz ešte umocnené historickou udalosťou, ktorou je jeho blahorečenie.
Chvíle tejto veľkej radosti vo "Večnom meste" prežívalo spolu s nami okolo 5000 Slovákov. Na svätopeterskom námestí svätý otec Ján Pavol II. dekrétom potvrdil hrdinské čnosti Služobníkov Božích a zapísal ich do zoznamu blahoslavených katolíckej cirkvi. Ako poďakovanie Pánovi za tento veľký dar odznela slávnostná liturgia východného obradu v bazilike Santa Mária Magiore , ktorú celebroval diecézny biskup Mons. Ján Hirka. Na tejto slávnosti sa zúčastnilo okolo 150 kňazov, vyše 20 biskupov a mnoho iných cirkevných hodnostárov. Bol medzi nimi i náš duchovný otec Onderko. Mali sme dobrý pocit, pretože naša obec mala zastúpenie tak medzi duchovnými, ako v speváckom zbore, ktorý krásne účinkoval pri slávení liturgie a tak i medzi veriacimi, ktorí zaplnili tento veľkolepý chrám. V homílii sa prítomným prihovoril kardinál Tomko. Tak samotnej beatifikácie vo Vatikáne ako i tejto liturgie sa zúčastnili naši štátni predstavitelia na čele s pánom prezidentom.
Sprítomnenie tejto pamiatky bolo 17. novembra v Prešove, kedy boli telesné pozostatky blahoslaveného biskupa P.P. Gojdiča prenesené do katedrálnej kaplnky.
Nech sú nám naši blahoslavení príkladom silnej viery, lásky ku Kristovi a lásky k ľuďom.
Emília Fecková
 
 
Zo školských prác
Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko?
 
U nás na východe
Slovensko moja rodná zem
z nej východ je najkrajší
Tu spieva sa nejedna pieseň
jej zvuk sa šíri v okolí
 
Jazykom výrečným tu hovoria
tí Slováci naši
Východ ten kraj spod podhoria
žiaden nie je krajší
 
Tu mnoho krás sa nachádza
nie len Tatry veľké
Veľa ľudí stadiaľ pochádza
a netvrdnú pri telke
 
Nemám sa prečo ľutovať
som Slovenka dáka
Že nemám kde pracovať?
Postavím snehuliaka
 
Či nie je ti dosť do reči?
Východniar si blázon ty
Veď rozumom si isto väčší
než ten Slovák z politiky.
Lenka Ščepáková, 9. roč. ZŠ Drienov
 
 
Futbal
Pred niekoľkými týždňami sa nám skončila futbalová jeseň. V zimnom období je čas bilancovať to, čo sa nám podarilo urobiť počas futbalovej sezóny.
Naši futbalisti môžu s radosťou spomínať na výsledky z jesene. Z trinástich zápasov iba dvakrát našli premožiteľa. Získali 29 bodov. V minulom roku to bolo iba 10 bodov. Po jeseni sú tak na druhom mieste za Lipníkmi. Prehrali len so Žipovom a spomínanými Lipníkmi. Naši hrali veľmi peknú útočnú hru. Nad súpermi vyhrávali s rozdielom triedy, čo malo dobrú odozvu medzi našimi divákmi, ktorí svojich hráčov príkladne povzbudzovali a boli pre nich podporou aj na ihriskách súperov. Nebyť absencie brankárov na začiatku sezóny, ale hlavne nepriazne rozhodcov, mohla byť bilancia ešte radostnejšia. Práve voči verdiktom rozhodcov sa naši hráči ohradzovali a za to v troch prípadoch dostali červenú kartu. Tieto skutočnosti nás stáli minimálne 5 bodov, ale to je smutne známa vec, že od prvej ligy až po tretiu triedu je rozšírená korupcia. Napriek tomu sú chlapci odhodlaní v jarnej časti súťaže stratu dobehnúť a bojovať o postup do vyššej súťaže. So súpermi, s ktorými sme prehrali , hráme v jarnej časti doma a naši hráči sú odhodlaní vrátiť im prehru aj s úrokmi.
Pochvala za výkony a výsledky patrí všetkým hráčom, ktorí v zápasoch nastúpili. Všetky zápasy bez striedania odohral Martin Semančík, Sabol a Rojček boli striedaní na pár minút. Fialka od prestupu k nám odohral všetky zápasy bez striedania. Veľkým prínosom boli Fogarašovci, a to najmä Miro, ktorý sa presadil strelecky. Naši strelci nešetrili brankárov súperov a nasúkali im 41 gólov, čo je priemerne 3,15 gólu na zápas. A tu je poradie najúspešnejších strelcov: M. Fogaraš 6 gólov, J. Kišiday 6, P. Sosa a J. Fogaraš po 5, Sabol 4 atď.
Zvlášť treba vyzdvihnúť starších hráčov, ktorí boli rozumom mužstva a ich skúsenosti priniesli zvrat v zápasoch a mladým dodali elán do hry. Skúsenosti Sabola, Fialku, E. Murajdu, J Fogaraša , Očenáša a najmä hrajúceho trénera Šarišského, ale i futbalová "drzosť" Kišidaya, prehľad P. Sosu sú zárukou a povzbudením pre mladých, aby v jarnej odvete bola hra nášho mužstva ešte lepšia.
Je čas na oddych, ale nie na spánok na vavrínoch. Zimu však treba využiť aj na kondičnú prípravu vonku - v prírode i na ihrisku. Techniku si hráči budú vylepšovať v telocvični, kde sa budú pripravovať aj na zimný halový turnaj, ktorý sa bude konať vo februári v Prešove. Dúfajme, že zimná príprava prinesie ovocie v podobe očakávaných výsledkov v jarnej časti futbalovej súťaže.
Prehľad výsledkov z jesene:
Drienov : Chmeľov 6 : 1 M. Fogaraš 2, J. Fogaraš 1, Fialka 1, P. Kolesár 1, P. Sosa 1
Bajerov : Drienov 3 : 4 Sabol 2, M. Fogaraš 1, P: Kolesár 1
Drienov : Ovčie 3 : 0 P. Sosa , J. Fogaraš, M. Fogaraš všetci po 1
Žipov : Drienov 5 : 0
Drienov : Š. Bohdanovce 5 : 2 J. Fogaraš, P. Sosa, Sabol, Fialka, Golodžej všetci po 1
Župčany : Drienov 2 : 2 M. Fogaraš, Kolesár
Drienov : Ruská N. Ves 6 : 3 Šarišský 2, Sosa 2, Golodžej 1, Štofko 1
Drienov : Hrabkov 3 : 1 Sabol, Kišiday, Nemec všetci po 1
Kokošovce : Drienov 2 : 2 Kišiday 2
Lipníky : Drienov 1 : 0
Drienov : Brestov 4 : 0 M. Fogaraš, J, Fogaraš, Feňuško, Kišiday všetci po 1
Kojatice : Drienov 2 : 3 Kišiday 2, J. Fogaraš 1
Chmeľov : Drienov 1 : 3 Marko 2, D. Kolesár 1 - predohrávka jar. č.
 
 
Jediná obec medzi mestami
Hra s dlhoročnou tradíciou v Drienove - šachy bola v roku 2001 vcelku úspešná. Naše družstvo Drienov A hrá 3. ligu s družstvami, ako sú Tatran Prešov, BSC Bardejov, Slávia Košice a v sezóne 2000/2001 si medzi dvanástimi účastníkmi vybojovalo 8. miesto a zabezpečilo si tak účasť i v ďalšom ročníku tejto súťaže. Je to veľký úspech drienovského šachu, lebo z 3. ligy vypadli aj také družstvá, ako Elán Prešov a Spoje Košice. Súpisku drienovského družstva tvoria osemnásti hráči a najlepšie výsledky dosahovali: Mikuláš Gaži, bratia Jozef a Milan Vargovci a Pavol Sosa.
V tej istej sezóne naše družstvo Drienov B hralo v okresných majstrovstvách s družstvami: Polícia Prešov, Sabinov, Lipany a medzi dvanástimi celkami obsadilo pekné 3. miesto. O tento úspech sa v najväčšej miere zaslúžili: Dana Petrigáčová, Ján Fecko, Marián Krakovský a Jozef Straka.
Veľmi pekné výsledky dosahovali i naši žiaci v žiackej lige štvorčlenných družstiev, kde najviac bodovali: František Jurko, Gabriel Fecko, Dominik Očenáš, Radka Jurková, Michaela Očenášová a Ivana Matejová. Najväčší úspech medzi žiakmi dosiahla Dana Petrigáčová druhým miestom na majstrovstvách Slovenska. Tým si vybojovala účasť na majstrovstvách sveta v Španielsku, na ktoré sme ju vybavili odznakmi a pohľadnicami našej obce. Úspešne reprezentuje obec i v 3. lige osemčlenných družstiev v šachu.
Veľkým úspechom skončil šachový turnaj osemčlenných družstiev žiakov Deň detí 2001 v Prešove, kde naše družstvo medzi štrnástimi účastníkmi z prešovských škôl obsadilo 2. miesto hneď za ZŠ Májové námestie. Družstvo v zložení Lukáš Stano, František Jurko, Gabriel Fecko, Dominik Očenáš, Igor Mroč, Radka Jurková, Michaela Očenášová a Ivana Matejová bolo pri preberaní cien odmenené silným potleskom početného žiackeho publika.
Ten, kto pozorne sleduje dianie v šachovom športe v našom kraji, zistí, že sme jediná obec, ktorá sa venuje tomuto športu. Chceme sa preto poďakovať nášmu najväčšiemu sponzorovi - Obecnému úradu Drienov a obecnému zastupiteľstvu za finančnú výpomoc a my sa budeme snažiť reprezentovať obec Drienov tak, aby s našou hrou boli spokojní všetci priaznivci tejto krásnej a ušľachtilej hry.
Ján Fecko
 
 
POZVÁNKY
Výbor Futbalového klubu Drienov Vás pozýva na členskú schôdzu, ktorá sa uskutoční dňa 22. 12. 2001, t.j. v sobotu o 16 30 hod. v zasadačke obecného úradu.
 
Obecný úrad pozýva všetkých občanov na Novoročné stretnutie pri ohňostroji.
Začiatok 1. 1. 2002 o 030 hod. za obecným úradom!
Po ohňostroji voľná zábava v telocvični pri reprodukovanej hudbe.
Školopovinné deti len v doprovode rodičov.
 
Kultúrno - športová komisia pri Obecnom úrade Drienov Vás pozýva na
V a l e n t í n s k y  p l e s
Koná sa 2. februára 2002 o 1900 hod. v telocvični Základnej školy v Drienove.
Do tanca hrá skupina "LIVE CLASSIC"
Vstupné je 180,- Sk.
Prípitok + večera + káva + tombola.
Predaj vstupeniek ako obyčajne, informácie na obecnom úrade alebo v knižnici u pani Klapkovej.
 
 
Rok za rokom
Slovo šéfredaktora
Uzatvárame tretí rok existencie nášho občasníka. Chcem len poďakovať všetkým, ktorí sa o jeho tvorbu a vydávanie pričiňujú. Robia to bez nároku na honorár, ale zato oduševnene. S akým úspechom, to už posúďte Vy, naši čitatelia.
Milým ukončením našej tohtoročnej práce nech budú vianočné zadumania našich prispievateľov.
Prajem Vám pokojné sviatky a taký istý nový rok 2002.
Váš šéfredaktor
 
 
Ako rýchlo ten čas letí
// Uvedomili ste si niekedy, ako rýchlo uteká čas? O niekoľko dní sú tu Vianoce. Niektorí z nás "lietajú" po obchodoch, aby aspoň z časti splnili želania svojim blízkym, lebo veľa z nich by pod stromček chcelo nesplniteľné darčeky. // A o sedem dní tu bude bláznivý Silvester. Po večeri si každý z nás sadne k telke a čaká NOVÝ ROK. Päť minút pred polnocou si každý nachystá ten svoj pohár, aby sme si mohli pripiť a želať zo srdca len to najlepšie. Neskôr si väčšina z nás ide pozrieť ohňostroj a zabaviť sa v telocvični. Na Nový rok je každý unavený a chce sa mu spať. // Prejde týždeň a my sa poberieme do školy. Kým sa rozhýbeme, je tu polovica januára a zrazu - ani nevieme ako - dostávame polročné vysvedčenie. Jeden deň prázdnin a vo februári je tu karneval. Niektorí už teraz vedia, aké budú mať masky, no iní si ani nevedia predstaviť, že nejaké masky vôbec budú. // A je tu jar. Práce v záhrade - niekto musí, niekto nie, ale väčšina z nás áno. // Apríl - Veľká noc. Chlapci sa tešia, že si zarobia a dievčatá už rozmýšľajú, kde sa pred nimi skryjú. // Máj - už je teplo a začíname chodiť von. Čím dlhšie, tým lepšie. // V júni je deň detí a učíme sa len do polovice. Dostaneme vysvedčenie - spokojní, či nespokojní, už máme prázdniny. // Dva mesiace ubehnú ako voda a opäť sme v škole. Kým zasa "nabehneme" do svojho tempa, je október a stále skôr sa zotmieva. // V novembri sú jesenné prázdniny a veľkú časť z nich strávime na cintoríne. // December - Mikuláš, Vianoce, Silvester a Nový rok. Zasa všetko odznova. //
Je len na nás, aby sme si čas rozvrhli tak, aby patril len nám.
Zuzana Sabolová - Šišková
 
 
Narodenie Nebeského Kráľa
Vianoce, čas radosti - veselosti,
Zavítali aj k nám.
A tu stromček, hľa, pekný
Z ruže kvietok kvitol nám.
 
Choré deti uzdravia sa,
Veď Boh je dobrý otec,
Čo stará sa o dietky svoje
V čase ťažkých rán.
 
Anjeli nám zvestovali
Narodenie Nebeského Kráľa ,
Jemu patrí celá zem, česť
a nebeská sláva.
Ľudka Kostelníková, 3. roč. ZŠ
 
 
O láske
(nielen vianočnej)
Lásku v srdci nosím, lásku k ľuďom chovám.
Lásku nohami prinášam, lásku rukami rozdávam.
Lásku úsmevom vyjadrujem, lásku za pýchu zamieňam.
Láskou rozum napĺňam, láskou hnev odpudzujem.
Láskou sa deň čo deň prihováram:
Svetu - dravcom pohodenému.
Svetu - diablom ovplyvnenému.
Svetu zloby, neľudskosti.
Svetu bez hanby, cudnosti.
Nebu - aby zbavilo moci Satana.
Nebu - aby žili ľudia láskaví a milí,
V LÁSKE - aby raz všetci Nebo okúsili.
Juraj Murajda
 
 
Vianoce
Vianoce sú predovšetkým rodinné sviatky. Vtedy je celá rodina spolu. Zasadneme k prestretému stolu. Spolu si pospomíname, čo sme počas celého roka zažili a obdarujeme sa malými darčekmi. Najväčšie čaro Vianoc je v návšteve kostola, najmä polnočnej omše. Vianoce sú sviatkami pokoja a mieru.
Na Vianociach nemám rád, keď sú na blate a hlavne bez snehu. Ale nemám rád i to, keď otec musí ísť do práce a mama má veľa roboty. Pred Vianocami sa teším, keď stará mama začne vypekať rôzne dobroty a hlavne sa teším na vianočné "bobaľky", ktoré pečie ešte starým spôsobom - v peci. Teším sa na vianočné oplátky, ktoré mám veľmi rád, na sánkovačky, na dni voľna, ktoré strávim spolu s rodičmi.
Takto ja vnímam vianočné sviatky.
Michael Jurek, 5. r. ZŠ
 
 
O chvíľočku sú Vianoce
Povedia si mnohí z nás. Jedni s radosťou, iní sa nad tým veľmi nepozastavia, akosi ich to už po toľkých rokoch nechytá za srdce. Ďalší sú z blížiacich sa vianočných sviatkov dosť nervózni, desí ich predstava preplnených obchodov a prázdnych peňaženiek, vízia nesplnených túžob detí a opätovné hranie prekvapenia z každoročne sa opakujúcich darčekov.
Umelo vytváraná radosť z reklám, či vianočné výzdoby vo výkladoch, na ktoré sa dívame už takmer dva mesiace, zabíjajú v nás i tú poslednú radosť a túžbu po tichých, zasnežených a romantických Vianociach, ktoré nosíme v sebe ako spomienku z detstva. Akoby sme sa všetci snažili ukradnúť si z Vianoc čo najviac, a pritom zisťujeme, že namiesto radosti nosíme v sebe len smútok a sviatky sú iba lacným pozlátkom, ktorým sa snažíme oklamať seba aj ostatných a zakryť zmätok, čo je v nás. Vianočné stromčeky, ligotavé ozdoby, vôňa rýb a koláčikov, chladná zima možno pomáhajú vytvoriť čarovnú atmosféru, ale neupokoja nás.
A pritom sú Vianoce úplne jednoduchým sviatkom príchodu obyčajnej ľudskej lásky na tento svet. Nič viac a nič menej. Ľudia sa však lásky boja. Túžia po nej, ale keď ich osloví, dotkne sa ich sŕdc, nevedia, čo s ňou, a preto ju strácajú.
Betlehemské dieťa zachránilo svet svojou láskou a zachraňuje nás aj dnes - ľudí modernej doby, ktorí v chlade svojich sŕdc nevieme, čo s Vianocami.
Majme sa len radi a veľmi rýchlo pochopíme ich zmysel.
Janka Šišková .- Sabolová