Drienovský občasník roč. III č. 5 zo 6. 9. 2002

Jeden do nálady
Na súde prebieha rozvodové pojednávanie. Sudca sa pýta:
- "Pán navrhovateľ, prečo sa chcete s manželkou rozviesť?"
- "No..., pretože mi nevyhovuje po sexuálnej stránke."
- "To je ale vagabund!", ozve sa muž z publika. "Všetkým vyhovuje, len jemu nie!"
 
 
Zasadalo obecné zastupiteľstvo
Dňa 28. augusta sa konalo 25. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Drienove. Pred rokovaním sa uskutočnil pietny akt kladenia venca k pamätníku padlých pri príležitosti 58. výročia SNP.
Na zasadnutí poslanci skontrolovali plnenie uznesení z predchádzajúcich zasadnutí. Oboznámili sa s projektovou prípravou rekonštrukcie obecného vodojemu a napojenia na Východoslovenskú vodárenskú sústavu, priebehom prác na rekonštrukcii budovy kina a začatím výstavby čističky odpadových vôd za bytovkami. Schválili použitie 1 436 702,- Sk, ktoré obec dostane za plynofikáciu. Budú použité na rozvojové programy obce.
Riaditeľky MŠ, ZŠ a ŠJ hovorili o príprave nového školského roka. Do materskej školy je prijatých 61 detí, preto bude otvorená 3. trieda pre deti vo veku od 3 do 4 rokov. Starosta a poslanci poďakovali Mgr. Kamile Zmijovej za dlhoročnú prácu vo funkcii riaditeľky základnej školy. Novou riaditeľkou je od 1. augusta Mgr. Blanka Boboková.
 
 
Pán starosta, na slovíčko!
1. Začnime otázkou bežnou v tomto období - boli ste na dovolenke?
Dovolenku som nemal. Práce v obci je veľa a naviac, práve cez letné mesiace bolo treba prevziať do pôsobnosti obce materskú a základnú školu a školskú jedáleň tak, aby nebolo ohrozené začatie nového školského roka. Okrem toho pripravujeme parlamentné voľby, ktoré budú 20. a 21. septembra.
 
2. Ktoré konkrétne práce boli vykonané?
Na cintoríne sme vybudovali, myslím si, prostrediu a účelu primeranú budovu na uskladnenie náradia a iných vecí. Svojim vzhľadom je prispôsobená oproti stojacej budove Domu nádeje. Na Okružnej ulici sme prebudovali časť dažďového rigolu a vybudovali nové vstupy do dvorov. Urobili sme nutné opravy ciest. Teší ma, že sa podarilo dňa 30.7.2002 dať do prevádzky novinový stánok a 23. 8.2002 namontovať zariadenie zberne pre príjem lotérií a hier v bývalej predajni mäsa v budove Jednoty. Pod Dvorom bola vykopaná nová obecná studňa.
 
3. Vieme, že veľa času a energie Vám zabrala príprava výstavby čističky odpadových vôd a oživenie prác na kanalizácii a vodovode.
Cez letné mesiace bol vypracovaný projekt čističky odpadových vôd s kapacitou pre 500 osôb a projekt rekonštrukcie vodojemu a jeho napojenia na Vsl. vodárenskú sústavu, t.j. vodovod Starina - Prešov. V tomto dovolenkovom období to bolo skutočne na hranici únosnosti, ale museli sme reagovať na to, že sme od štátu po náročnom vybavovaní dostali dotáciu 5 miliónov korún, ktoré musíme účelovo (ČOV) vyčerpať do konca tohto roka. Podarilo sa nám vybaviť na čističku stavebné povolenie a 28. 8. 2002 bola začatá jej výstavba. Pridelená dotácia je príliš malá na to, aby bolo možné vybudovať kanalizáciu a ČOV pre celú obec. Preto teraz vyprojektovaná čistička je budovaná za bytovkami tak, že na začiatok do nej bude napojená kanalizácia zo základnej školy, telocvične, zdravotného strediska, obecného úradu, klubu dôchodcov, rekonštruovaného kina a bytoviek. Budú vytvorené podmienky na postupné napojenie budovy Jednoty a rodinných domov a tiež na vybudovanie prečerpávacej stanice pre možnosť vývozu zo žúmp rodinných domov traktorovou cisternou, ktorú obec vlastní. Pokračovanie vo výstavbe obecnej kanalizácie a ďalšej čističky bude záležať na tom, či sa obci aj v ďalších rokoch podarí zabezpečiť peniaze od štátu. Toto už bude úloha pre nové vedenie obce, ktoré vzíde z komunálnych volieb 6. a 7. decembra 2002.
K vodovodu môžem povedať, že na rekonštrukcii vodojemu, ktorý sme kúpili od poľnohosp. družstva a ktorý od 5. 4. 2002 je už vlastníctvom obce a na jeho napojenie na vodovod Starina - Prešov je vypracovaný projekt. V týchto dňoch rokujem s VVaK, š.p., Košice, aby v obci do vodovodu investovali približne 5 až 6 miliónov korún a s prácami začali ešte v tomto roku.
 
4. Aký je vývoj prác na rekonštrukcii kina?
I keď vďaka Dr. Sabolovi máme novú materskú školu, ďalej pracujeme na rekonštrukcii budovy. Osadili sme nové okná, murujeme priečky, robíme elektroinštaláciu a vnútorné omietky. Zrekonštruovanú budovu obec nutne potrebuje. Záujem rodičov o umiestnenie detí v materskej škole je veľký. Teraz je prihlásených 61 detí, čo znamená potrebu zriadiť 3. triedu. Zatiaľ sme to riešili v rámci novej cirkevnej budovy. Priestory sú vyrátané tak, že ich bude možné využívať i na iné účely podľa potrieb obce. Práce postupujú ďalej, ale aj naďalej budú zohľadňovať finančné možnosti obecného rozpočtu.
 
5. Vysvetlite nám, prosím, aký je teraz vzťah medzi obcou a školami.
Od 1. júla 2002 je obec zriaďovateľom základných škôl a predškolských zariadení. Základná škola v Drienove má právnu subjektivitu, ale majetok školy je majetkom obce, preto starostlivosť o neho preberá obec. Obec ako zriaďovateľ zabezpečuje výberové konanie a menovanie riaditeľov.
Materskú školu priamo riadi obec cez svoj rozpočet. Kompetencie síce prešli na obec, ale mešká ich financovanie. Už teraz môžem povedať, že rozpočítaný zostatok ročného plánu nákladov na 2. polrok nebude zďaleka postačovať potrebám, keď uvážime, v akom stave sú budovy a vybavenie škôl. Preto obecné zastupiteľstvo na 25. zasadnutí schválilo použitie rozpočtu obce na najnutnejšie potreby škôl.
 
 
100 rokov od začatia výstavby gréckokatolíckeho chrámu v Drienove
Dňa 18. augusta 2002 gréckokatolíci v Drienove oslávili odpustovú slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorej je zasvätený gr. kat. chrám. Pri tejto odpustovej slávnosti si pripomenuli sté výročie od začatia výstavby gr. kat. chrámu v Drienove.
Pred sto rokmi grófka Františka a jej manžel gróf Denes Andrášy venovali drienovským gréckokatolíkom pozemok a finančnú výpomoc na výstavbu chrámu. Na tomto pozemku stojí chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Podľa dostupných písomností bol dokončený v roku 1910. Blahoslavený biskup P.P. Gojdič povýšil tento chrám na farský v roku 1945, keď v Drienove zriadil samostatnú farnosť. Prvým správcom gréckokatolíckej farnosti v Drienove bol nebohý o. Ladislav Štima. Po jeho smrti farnosť Drienov bola exurendo zastupovaná z farnosti Varhaňovce.
Po vybudovaní novej farskej budovy, ktorú v roku 2000 dal postaviť rodák z Drienova MUDr. Anton Sabol, prešovský biskup Mons. ThDr.h.c. Ján Hirka dekrétom z 15. júla 2001 vymenoval o. ICLic. Mgr. Michala Onderku ako nového správcu gr. kat. farnosti Drienov. Od 1. októbra 2001 o. biskup Ján zriadil v Drienove aj gréckokatolícky dekanský úrad pre okres Prešov a za okresného dekana ustanovil tunajšieho správcu farnosti.
Odpustovú sv. liturgiu slúžil o. ICLic. Mgr. Pavol Repko, biskupský vikár, za účasti kňazov o. Františka Fedora, o.ICLic. Mgr. Františka Čitbaja, o. Mgr. Jozefa Maňku, správcu rím. kat. farnosti Drienov, o. Jozefa Kellyho, o. Mgr. Michala Onderku ml., o. Mareka Mikitu a miestneho správcu farnosti.
Gréckokatolícki veriaci majú šťastie na dobrodincov. Pred 100 rokmi to bola grófka Františka a jej manžel gróf Denes Andrášy a v dnešnej dobe je pre farnosť dobrodincom MUDr. Anton Sabol, ktorý žije v Mníchove a pre Drienov dal postaviť ešte Dom Nádeje a dokončil materskú školu, ktorá od 1. januára 2002 slúži deťom v Drienove. Všetky tieto budovy sú majetkom Gréckokatolíckej cirkvi, farnosti Drienov a gréckokatolíci sú vďační svojim dobrodincom, za ktorých sa modlia pri každej sv. liturgii.
o. Michal Onderko, správca farnosti
 
 
Príbehy starých Drienovčanov
Minulosť v Drinove bola často opradená aj bosoráctvom! My, dnes už starí, sme to počuli od nás ešte starších. Rozprávalo sa veľa príhod, tak si povedzme jednu z nich.
V Drinove boli tri pastviská. jedno pre žeľaroch - Biela Hlina, ktorá sa končila Kútom, kde sa dnes nachádza chata. Pánska lúka Halaštov a pastvisko Plažina. Tam sa pásavali kravy gazdov. Na toto pastvisko každé ráno od skorej jari do neskorej jesene vyháňal kravy na pašu pastier. Zhromaždisko kráv bolo na Doline. Bolo to miesto za Timkovým humnom. Dnes - miesto oproti domu pána Kožeľa. Každé ráno pastir na doline zatrúbil. To bol znak, že gazdovia vyhnali z dvorov kravy na Dolinu. Keď pastir zo trikrát puhou plesol, kravy sa dali na pochod. Smer - Šarišské Bohdanovce, cez Výhon, les Dubiky na Plažinu. Na Plažine bola i Bludná mláka! Dnes výkrmňa ošípaných.. A role? V minulosti prekrásne briezky!
A teraz o tej príhode. Istý čas bol v Drinove zbehlý pastir. Vyznal sa v bosoráctve. To ale nevedela istá bosorka, a tá jeho kravkám porobila. V priebehu niekoľkých dní vždy mu prešla s prázdnym žochtárom popred kravy cez cestu. Dnes - od Gromoša do Fogaraša... Čo čert nechcel, kravy málo dojili! A tu náš pastier nedal na seba čakať. Z ničoho nič kravy našej gazdinej v chlieve začali šalieť. Na dve nohy stávali, do válova vyskakovali, peny im z pyskov tiekli... Slovom, akoby zošaleli. A tá naša podarená gazdiná vedela, odkiaľ pomsta prišla. Neostávalo jej nič iné, len vyhľadať pastira a ubezpečiť ho, že mu už viac cez cestu s prázdnym žochtárom neprejde. Ten počaroval a gazdinej kravy sa ukľudnili. A potom ďalej vyháňal k spokojnosti gazdov kravy do pastviska na Plažinu. No podarená gazdiná sa už nikdy viac neopovážila pobosorovať kravám, ktoré pásaval nemenovaný pastir!...
Juraj Murajda
 
 
A či v žime a či v lece - Drinovčani na vilece...
Deň štvrtý júl sa ešte len začal prebúdzať, keď milý Drienov opúšťal autobus plný pútnikov, turistov - dôchodcov. Smer cesty - Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. Prvé kilometre silencium, potom už len svätý ruženec, nábožné piesne a očakávanie, ako len dopadne tento náš výlet. A ten skutočne aj dopadol, a to na výbornú!
Za veselej nálady, pekného ľudového spevu sme šťastne pricestovali do Rajeckej doliny a konečne i do cieľového miesta nášho putovania. Rajecká Lesná a v nej rezbárske dielo majstra Pekaru. Toto dielo sa rodilo celých 15 rokov. Väčšia časť jeho postavičiek je v pohybe, čo si vyžiadalo náročné mechanizmy, ktoré sú ukryté pred očami diváka. Stavbu pre rezbárske dielo projektoval ing. arch. S. Machovčák a o jeho umiestnenie v Rajeckej Lesnej sa pričinili správcovia miestnej farnosti. Realizoval ho dekan Mgr. P. Šadlák. Betlehem posvätil 26. novembra 1995 na sviatok Krista Kráľa nitriansky biskup jeho Eminencia kardinál Ján Chryzostom Korec. Tento jedinečný slovenský betlehem sa teší veľkej obľube turistov z celého Slovenska a zahraničia. Je umiestnený v starobylom pútnickom meste Rajecká Lesná, kde pri kostole Narodenia Panny Márie bola postavená účelová stavba. V nej bolo umiestnené rezbárske dielo dlhé 8,5, široké 2,4 a vysoké 3 metre. Spolu je tu rozmiestnených vyše 170 krojovaných postáv, znázornených pri práci a zábave, ale aj ako pútnikov a adorujúce postavy, ktoré akoby symbolizovali zbožnosť Slovákov. Slovom, je to nádhera! Od Dunaja, hradu, Bratislavy, cez slovenské hrady, zámky, kostoly, katedrály, až po polia, lúky, bane, pasienky, po Košice, Sninu. Slovom , vidno tam celé Slovensko, jeho históriu od vzniku kresťanstva až po dnešné dni.
To bola naša prvá radosť. Tú vystriedala druhá, keď sme sa zúčastnili bohoslužby o 11. hodine v chráme Panny Márie, ktorý nesie názov katedrála minor - malá katedrála. 6. júla 2002 bola slávnostne inštalizovaná. Slávnostnú omšu slúžili traja duchovní - domáci a šaštinský dekan a kňaz z Bratislavy. Domáci kaplán tiež účinkoval ako spovedník. Pri tejto príležitosti sa mi dostalo cti, hrať na organe spievanú sv. omšu, za čo som bol odmenený veľkým ocenením od duchovných. Celá táto atmosféra pôsobila veľmi radostne na našich drienovských dôchodcov. Domáci duchovný nás obdaroval ružencami, obrázkami, pohľadnicami.
Napriek zlému počasiu bola nálada aj cestou domov výborná. Na Spišskom salaši sme si ju spestrili kultúrnou vložkou - tancom do kolesa. A potom ďalej, prekrásny zážitok zo stretnutia s našou matkou Pannou Máriou, patrónkou Slovenska, na Levočskej hore. Aj tam zazneli na jej počesť spevy, vrátane piesne Dielo dňa už dokonané. A veru aj bolo. Zdraví a oduševnení sme neskoro večer šťastne došli do Drienova plní odhodlania a nových predsavzatí.
Vďaka patrí vedúcemu zájazdu pánovi Pavúrovi, za pochopenie a finančnú pomoc obecnému zastupiteľstvu na čele s pánom starostom a všetkým ostatným, ktorí sa o tento prekrásny zájazd akokoľvek pričinili. Vrelé Pán Boh zaplať.
Juraj Murajda
 
 
A ešte jedna nadšená spomienka - Dôchodcovia na výlete
Už na členskej schôdzi bolo snom každého z nás ísť na výlet. Kde? Predsa navštíviť slovenský betlehem.
4. 7. 2002 sa sen stal skutočnosťou. O 4,30 sme nastupovali do autobusu, ktorý smeroval do Rajeckej Lesnej, kde na pevných základoch stojí betlehem. S požehnaním Panny Márie sme nakoniec došli do cieľa. Keď sme vystúpili z autobusu, nadýchali sme sa čerstvého vzduchu a jednotlivo sme navštívili betlehem. V tomto prípade je pravdivé porekadlo, že radšej raz vidieť, ako stokrát o tom počuť. Betlehem, to nie sú len postavičky, ale je tam znázornený život v jednotlivých oblastiach Slovenska (plavba po Dunaji, pestovanie hrozna a následná výroba vína, obrábanie polí, kosenie sena, pasenie oviec, zvážanie dreva a odpočinok po práci). Mňa osobne zaujalo spracovanie ľanu a výroba plátna. V dolnej časti betlehemu bol kostol, do ktorého vchádzali veriaci.
Za dedinou do kopca je krížová cesta so štrnástimi zastaveniami. Fyzicky zdatnejší ju absolvovali. Pod kopcom vyviera prameň liečivej vody, z ktorej si každý nabral. O 11,00 sme sa zúčastnili svätej omše v kostole . Slúžili ju traja kňazi. Hovorí sa, že všade dobre, doma najlepšie a Drienovčania sa ozaj cítili ako doma, keď na organe zahral a zaspieval pán Ďuri Murajda. Po sv. omši sme išli na spoločný obed, kde nás veľmi pekne privítali a pohostili. My sme sa im poďakovali piesňou "Dzekujeme mi vam za vašo dari..."
Ďalším cieľom nášho výletu boli kúpele v Bešeňovej. Naša radosť z kúpania bola predčasná, pretože počasie nám to nedovolilo. Potom sme navštívili kostol v Levoči. Áno, to nám vyšlo! Každý bol nesmierne šťastný, že sa mohol bez tlačenia dostať až k hlavnému oltáru a vzdať vďaku Panne Márii tak v súkromných, ako i spoločných modlitbách a spevoch. Za spoločné modlitby a spevy si poďakovanie zaslúži pani Sabolová.
Z toho spoločne stráveného dňa nebol nikto sklamaný, ale so spevom a dobrou náladou sme sa okolo 21. hodiny vrátili domov. Dobre je si sadnúť, cestovať, poznávať, ale niekto to predsa musel zariadiť, zorganizovať. Kto to bol? No predsa Jožko Pavúr, za čo mu patrí srdečná vďaka.
A. S.
 
 
Ľudová kultúra v Afrike (pokračovanie)
V tradičnej africkej spoločnosti bola vysoká sexuálna morálka. Tak napríklad, ak v kmeni Dagarti na severe Ghany žena spáchala cudzoložstvo a verejne sa z toho nevyspovedala, tak zomrela. Ak sa vyspovedala, tak ju celá dedina podrobila takej ponižujúcej ceremónii, že ostatné ženy si povedali, že to nestojí zato. Dnes sa ženy vyspovedajú v kostole kňazovi a cudzoložia ďalej. V tradičnom africkom náboženstve, ktoré je ešte stále veľmi rozšírené po celej Afrike, sa hriech musí potrestať ešte na tomto svete.
Čo sa týka mladých dievčat, pre ne bol sex pred sobášom tabu. Keď na juhu Ghany dievčatá dosiahli vek puberty a boli už dobre vyvinuté, museli sa podrobiť akémusi kurzu, ktorý niekedy trval aj dva roky. Tradičná kňažka alebo staré ženy učili dievčatá domáce práce, o farmárčení, ako milovať manžela a pod. Ak niektoré dievča už pred začatím kurzu nebolo poctivé, tak ho z dediny navždy vyhostili, ba v niektorých oblastiach ho usmrtili zhodením z vysokej skaly. Tento dievčenský kurz sa končil prekrásnou ceremóniou, počas ktorej pekne do polonaha oblečené dievčatá sprevádzali cez dedinu. V priebehu niekoľkých dní či týždňov si ich mládenci a ženáči rozobrali za manželky. Takéto dievčatá obyčajne nepoznali iného chlapa okrem svojho manžela. Aj z toho dôvodu tu pohlavné choroby v minulosti boli veľmi zriedkavé.
Kresťanské náboženstvá v Ghane proti takýmto ceremóniám strašne útočili a takmer sa im podarilo ich zničiť. A výsledok? Dnes už v druhom ročníku ľudovej školy je ťažké nájsť pannu!
V kmeni Kusasi na severe Ghany bol taký zvyk, že dievča strávilo aj niekoľko dní v dome svojho frajera, aby na vlastné oči videlo, ako to tam beží a či bude v tomto dome šťastná. Počas jej návštevy nikdy nedošlo k sexu, lebo mladí ľudia verili, že v takomto prípade by niekto z rodiny zomrel.
Na severe Ghany musí mládenec za nevestu zaplatiť štyri kravy a mnoho menších darov. Ak dievča už nie je poctivé, tak sa platí menej. Z toho dôvodu bratia dozerajú na svoju sestru, aby sa vydala poctivá, lebo oni tiež potrebujú kravy pre svoje nevesty. Žiaľ, dnes je na severe Ghany viac mládencov, ako kráv, no starí chlapi nástoja, že veno sa musí platiť. A výsledok? Dievčatá plodia deti, ale vydať sa nemôžu.
V niektorých častiach Afriky sa misionári pričinili o odstránenie platenia vysokého vena za nevesty. Toto však vyústilo v takú veľkú sexuálnu nemorálnosť, že tento zvyk museli znovu obnoviť.
Keď sa niekedy dvaja mladí ľudia chceli zobrať, tak rodičia oboch partnerov študovali tú druhú rodinu, či tam neboli v minulosti zlodeji, či v tej rodine nie je nejaká nebezpečná choroba (napr. lepra). Lenivý mládenec mal veľké ťažkosti oženiť sa. Dnes sa dvaja mladí ľudia stretnú, hneď sa spolu vyspia a často aj bez vedomia rodičov zoberú. Nie div, že je dnes v Ghane vysoká rozvodovosť, ktorá v minulosti takmer neexistovala.
V minulosti sa bieli misionári snažili poobliekať nahých Afričanov, lebo nahotu považovali za nemorálnu. Pozdnejšie sa však poopravili a začali veriť, že čím menej je Afričan oblečený, tým je morálnejší. Napríklad v kmeni Talensi na severe Ghany chodili dievčatá donedávna úplne nahé, ale každá z nich sa vydávala ako panna. Škótsky misionár, otec Tryers, mi raz povedal, že keď okolo roku 1935 pripravoval prvých sedem dievčat na severe Ghany na katolícky sobáš, sedeli pred ním na lavičke úplne nahé, ale každá z nich bola panna.
Dnes, keď sa Ghana považuje za kresťanskú krajinu, sexuálna morálka je veľmi uvoľnená. Asi 30 % pôrodov v Ghane pripadá na maloleté dievčatá. Najmladšia mamička mala iba 9 rokov, keď porodila dieťa. Nie div, že choroba AIDS sa v Ghane, a v Afrike vôbec, šíri ako more. Už asi 29 miliónov Afričanov je nakazených. Keby ľudová kultúra bola v Afrike taká silná ako voľakedy, dnes by situácia nebola taká katastrofálna.
Ing. Albín Korem
 
 
Kapusta - výnimočná potravina
Kapusta má medzi potravinami významné postavenie. Desiatky výskumov ukazujú, že kapusta, kel a ostatné druhy kapustovitej zeleniny sú rastliny chrániace zdravie. Sú výborným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. V kuchyni má kapusta všestranné použitie.
Kapusta obsahuje antioxidanty a iné látky, ktoré zlepšujú odolnosť proti chorobám. Zistilo sa, že jedenie kapusty znižuje predpoklad vzniku rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pľúc a kože a znižuje percento chorôb srdca, mŕtvice a sivého zákalu. Surová kapustová šťava je tradičným liekom proti vredom. Surová kyslá kapusta sa používa na zlepšenie trávenia a zdravotného stavu čriev.
Pre zabezpečenie týchto účinkov stačí konzumovať dve až tri dávky kapusty týždenne v akejkoľvek forme. Pri varení sa odporúča pridať do kapusty rascu alebo fenikel, aby sme sa vyhli pocitu nadúvania.
Čo by ste povedali na takýto kapustový šalát: V miske vymiešame 250 g čínskej alebo zelenej kapusty potrhanej na drobno, 150 g nahrubo postrúhanej karotky, na kocky pokrájané červené jablko a 40 g hrozienok. Jemne primiešame medovo-horčicový nálev: 1 lyžica slnečnicového oleja, 150 g jogurtu, šťava z 1 citróna alebo z 1 pomaranča, 1 lyžička vína, 1 lyžička medu, mleté čierne korenie, soľ - najlepšie morská. Môžeme pridať strúčik pretretého cesnaku. Šalát môžeme podávať aj chladený, ale najlepšie je skonzumovať ho v deň prípravy.
 
 
Futbalová mlaď bojovala na našom ihrisku
V nedeľu 28. júla popoludní sa uskutočnil na futbalovom ihrisku v Drienove Letný turnaj mladších žiakov vo futbale za účasti družstiev 1 FC Košice, FK Čaňa, FK Sofi Prešov, FC Steel Trans Ličartovce. Drienov na tomto turnaji zastupovali hráči FC Steel Trans Ličartovce, v ktorom základ mužstva tvoria chlapci z Drienova: M. Parkanský, L. Straka. T. Tomko, J. Šarišský, F. Stašiuk, D. Orlovský, J. Pištej, M. Matej, D. Klapka, O. Havrila, J. Nemec, J. Tomko, bratia Tomečkovci a ďalší. Turnaj otvoril starosta obce J. Štefaňák.
Jednoznačne najlepší výkon, hru predviedli chlapci z 1. FC Košice, ktorí turnaj zaslúžene vyhrali pred chlapcami z FK Čaňa. Na 4. mieste skončili domáci FC Steel Trans Ličartovce. Za najlepšieho hráča bol vyhodnotený kapitán mladších žiakov Lukáš Straka.
Za úspešný a hladký priebeh tohto športového podujatia by som chcel poďakovať sponzorom firme Adams Košice, s.r.o., Rotor Košice, firme Labaš, pánovi Jozefovi Havrilovi, manželom Marienke a Mariánovi Jurekovým, dámam Hanke Demekovej, Danke Koremovej, Magde Klapkovej a slečne Parkanskej. Zvlášť by som chcel poďakovať pánovi starostovi Ing. Štefaňákovi nielen za pomoc pri príprave tohto športového podujatia, ale i za dlhodobú kladnú spoluprácu a korektné vzťahy s vedením mladších žiakov a pri podpore ich neľahkej práce s mládežou. Protikladom je postoj predsedu a niektorých členov výboru FK Drienov. Príjemným prekvapením turnaja bola hojná účasť rodičov hosťujúcich mužstiev, ktorá kontrastovala s nezáujmom o tento turnaj zo strany občanov a rodičov z Drienova. Milým a príjemným zadosťučinením organizátorom turnaja bolo na záver turnaja vyjadrenie poďakovania od jednotlivých vedúcich hosťujúcich mužstiev a rodičov s prísľubom účasti na budúcoročnom turnaji.
František Mondok, vedúci mužstva mladších žiakov
 
 
Šachy vážne i zábavne
Šachisti OCÚ Drienov "B" v 4. lige ročníka 2001/2002 obsadili v záverečnej tabuľke spomedzi 14 družstiev pekné 4. miesto. O tento úspech sa najviac zaslúžili a body do záverečnej tabuľky získali hráči:
Milan Varga 9,5 boda, Pavol Sosa 9 bodov, Ján Fecko 8,5 boda, Jozef Varga 6 bodov a Dana Petrigáčová 4,5 boda.
 
Vedeli ste to?
Napoleon bol vášnivý, ale priemerný šachista. Avšak potom, ako sa stal cisárom, už zriedka prehral partiu, pretože sa nik neodvážil nad ním zvíťaziť.
 
Šachové úlohy
č. 7
biely matuje čierneho 1 ťahom
 
biely: Kb2, Da6, Vc1, Vh7, Sh5, e7, F7
čierny: Kd7, Ve3, Jd6
 
č. 8
čierny matuje bieleho 1 ťahom
 
biely: Ke1, Dd1, Va1, Vh1, Jd2, Jf3, Sc1, Sf1, a3, b2, c4, e2, f2, g2, h2
čierny: Ke8, De7, Va8, Vh8, Jc6, Je5, Sb4, Sc8, a7, b7, c7, d7, f7, g7, h7
 
Riešenia úloh odovzdajte na Obecnom úrade v Drienove, žiaci ZŠ pánu učiteľovi Illiášovi. Koncom roka bude losovanie o sponzorské ceny.
Ján Fecko
 
 
P O Z V Á N K Y
PRVÁ:
Dni volieb - 20. a 21. september 2002 budú pre nás i dňami konania výstavy:
 
ÚŽITOK A POTEŠENIE ZO ZÁHRADY 2002
Ako v minulých rokoch, tak i teraz Vás prosíme o pomoc. Prihláste, alebo rovno doneste pred začiatkom výstavy plody svojich záhrad, a to čerstvé alebo konzervované a pochváľte sa výsledkami svojej práce. Uvítame rôzne rarity, liečivé byliny aranžované kvetiny, fotografie vašich besiedok, záhradných krbov, kvetinových záhonov.
Možno máte vykopaný najväčší zemiak, či vypestovanú najväčšiu tekvicu
Neváhajte, úspech výstavy závisí od vašej ochoty prispieť zaujímavými exponátmi!
 
(Budeme sa snažiť termín výstavy zosúladiť s termínom detskej súťaže
O najkrajšieho dyňového Kuba)
Teda ešte raz:
 
ČO? Výstava!
KDE? V školskej jedálni!
KEDY? 20. 9. 2002 od 16,00 do 19,00 hod.
21. 9. 2002 od 10,00 do 14,00 hod. !
 
DRUHÁ:
Pozývame Vás na besedu s Ing. Albínom Koremom, našim rodákom, žijúcim v africkej Ghane.
Uskutoční sa dňa 8. 9. 2002 o 17,00 hodine v zasadačke Obecného úradu v Drienove.
Tešíme sa na vás a na vaše zvedavé otázky.